Francie hrozí, že odstoupí od projektu stíhače 6. generace FCAS
foto: RAF / Public domain /FCAS
Zatímco USA realizují letoun pro vybojování vzdušné nadvlády šesté generace NGAD v podobě F-47, Evropa se nadále dohaduje o FCAS. A britský Tempest je zatím také v nedohlednu.
S nástupem Donalda Trumpa do pozice prezidenta USA se začala hroutit evropská představa o bezpečnosti. Nejistota kolem nejdůležitějšího člena NATO přinesla velké množství prohlášení evropských politiků ve smyslu, jak se Evropa o svou bezpečnost postará sama. Jedno se evropským politikům obecně musí uznat. Slibovat a vydávat velikášská prohlášení umí. Takže zatímco USA směřují k finalizaci strategického bombardéru šesté generace B-21 Raider, procesují projekt stíhacího letounu šesté generace pro vybojování vzdušné nadvlády NGAD do F-47, Čína testuje J-36, Evropa se dohaduje okolo FCAS a Tempest (GCAP) je skoro neviditelný.
Francie pochybuje o FCAS
Podle respektovaného italského serveru startmag.it prohlásil Éric Trappier, generální ředitel společnosti Dassault Aviation, že společný projekt stíhacího letounu šesté generace tvořený Španělskem, Německem a Francií je třeba přehodnotit. FCAS se potýká se zpožděním s tím, že klíčové společnosti jsou právě Dassault a Airbus, který vyrábí Eurofightery. A na čem stojí primárně skluz programu? Pochopitelně na duševním vlastnictví a exportní politice. Evropská unie v malém. Podle Breaking Defence se především Dassaultu nelíbí vstup Belgie do programu. Trapier podle WPtech zdůrazňuje, že k rozhodnutím o FCAS se přistupuje demokraticky, což celý program brzdí.
Tagy