foto: Ministere des armées, defense.gouv.fr/Přehlídka 14. července 2023
Francouzský národní svátek, který země slaví 14. července, je v obecném povědomí spojen především s výročím dobytí Bastily. Ve skutečnosti svátek definitivně ustavený v roce 1880 odkazuje spíše na 14. červenec 1790, kdy proběhla v Paříži na Martových polích tzv. Slavnost federace, a svátek v jejím duchu oslavuje především národní jednotku. Nejviditělnější součástí oslav je vojenská přehlídka na Elysejských polích, Champs-Elysées. Letošní ročník nebyl výjimkou a představil působivou škálu bojových vozidel. Obranné výdaje Francie dlouhodobě oscilují kolem 2 % HDP, a na stavu jejích ozbrojených sil, jejich výzbroje a jejich prestiži je to znát.
video: youtube
Velký zájem mohla vzbudit kolová bojová vozidla vzešlá z programu Scorpion, který je významnou modernizační iniciativou s cílem modernizovat vozový park francouzské armády. Přehlídky se samozřejmě účastnilo i jedno z nejočekávanějších vozidel programu: Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat; obrněné průzkumné a bojové vozidlo). Vozidlo s pohonem 6x6 patří k nejmodernějším ve své třídě. Může se pochlubit 40mm teleskopickým zbraňovým systémem, protitankovými střelami a dálkově ovládaným 7,62mm kulometem. Toto všestranné bojové vozidlo posílilo francouzské pozemní průzkumné schopnosti a osvědčilo se jako důležitý doplněk obranného arzenálu země.
Francouzská armáda chce těmito vozidly nahradit své stávající lehké kolové tanky AMX-10 RC a ERC-90 Sagaie, kterým končí životnost. Program EBRC původně zahrnoval nákup 70 až 250 obrněných vozidel. Zákon o vojenském programování na období 2019–2025 zvýšil předpokládaný počet vozidel EBRC na 300 jednotek do roku 2030.
Psali jsme
V rámci programu Scorpion, který začal v roce 2014, vzniklo francouzské obrněné vozidlo VBMR (Véhicule Blindé MutiRôle) Gryf 6x6, které postupně nahradí...
Dalším produktem programu Scorpion, který byl na Champs élysées k vidění, je víceúčelové obrněné vozidlo VBMR (Véhicule Blindé Multi-Rôles)Griffon. Toto vozidlo s rozměry 6x6 je vybaveno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí, vyzbrojenou 40mm automatickým granátometem nebo 12,7mm kulometem. Griffon má díky své mimořádné všestrannosti nahradit ve francouzské armádě obrněné transportéry VAB (Véhicule de l’Avant Blindé). Koncepčně jde o vozidlo příbuzné obrněncům TITUS, které přicházejí do výzbroje Armády České republiky, a jsou vedle samohybných děl CAESAR nejvýznamnějším projektem obranné spolupráce mezi oběma zeměmi.
Jedním z vrcholů přehlídky bylo první veřejné vystoupení obrněného vozidla Serval 4x4. Tento nejnovější přírůstek do skupiny Scorpion je určen pro přepravu vojáků a je vybaven bojovým informačním systémem SCORPION (SICS), který umožňuje jeho plnou integraci do digitálního řetězce velení francouzské armády. Jeho účast na přehlídce znamená pokračující proces modernizace francouzské armády a její připravenost přijmout novou generaci vojenských technologií.
Do roku 2035 plánuje francouzská armáda mít ve výzbroji bezmála 1000 vozidel Serval. Některé budou upraveny pro přepravu vojáků, jiné budou sloužit pro rozvinutí velitelského stanoviště. Další varianty budou sloužit například také jako platformy pro systémy země-vzduch nebo budou využívány v boji proti dronům.
Psali jsme
O této možnosti jednali francouzský prezident Emmanuel Macron s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Dodávka tohoto tanku by byla nepochybně...
Svá lehká obrněná vozidla (VBLL, VBL, Grizzly) předvedl 1. husarský výsadkový pluk. K vidění byla také samozřejmě kolová bojová vozidla VBCI a velitelská VPC. Velkou pozornost vzbudil 501. tankový pluk, který na přehlídku vyslal šest tanků Leclerc a 2 velitelská vozidla VPC. Následovala vozidla vyprošťovací, ženijní, logistické podpory, nebo protivzdušné obrany. Mimořádně atraktivní je každoročně sledovat defilé fanfáry a escadron jezdeckého pluku Republikánské gardy v počtu 200 jezdců.
Speciální segment přehlídky tvořila technika, jež byla dosud v rámci vojenské pomoci Francií darována Ukrajině, která čelí ruské invazi. Jde především o zmíněné houfnice CAESAR na domácím podvozku 6x6, kolová průzkumná vozidla AMX-10RCR označovaná někdy za stíhače tanků nebo lehké tanky, a raketový systém protivzdušné obrany SAMP/T (Système Sol-Air Moyenne-Portée Terrestre, pozemní systém země-vzduch středního doletu) využívající střely Aster od společnosti MBDA.
Samohybná houfnice CAESAR (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie) je vybavena dělem ráže 155 mm/52. Houfnice Caesar se na ukrajinském bojišti osvědčila díky své rychlé reakční době a vysoké mobilitě, která umožňuje rychlou palebnou podporu. Její nasazení na Ukrajině hraje klíčovou roli při poskytování nepostradatelné dělostřelecké podpory proti nepřátelským silám. Kromě francouzského systému na podvozku 6x6 obdržela Ukrajina také původně dánské houfnice na českém podvozku 8x8 od společnosti Tatra, příbuzné CAESARů, jejichž dodávku netrpělivě očekává především 13. dělostřelecký pluk AČR.
Kolové průzkumné vozidlo AMX-10RCR je pro ukrajinské síly významným prostředkem. Je vyzbrojen 105mm kanónem, který je účinný proti většině typů obrněných vozidel. Obojživelné schopnosti a vysoká mobilita vozidla z něj činí významnou sílu v různých typech terénu. Vozidlo je relativně lehce pancéřované a plní úkoly především v oblasti průzkumu a palebné podpory.
Systém SAMP/T poskytuje komplexní pokrytí protivzdušné obrany proti letadlům, řízeným a balistickým střelám. Slouží jako zásadní součást obranné strategie spojeneckých sil na Ukrajině a poskytuje ochranu proti potenciálním vzdušným hrozbám.
Přehlídky se účastnilo celkem 157 vozidel a 68 letounů s 28 vrtulníků. Mezi nimi byl k vidění také nový vrtulník H160 Guépard od společnosti Airbus, který má nahradit zastaralé vrtulníky Gazelle, jež jsou v provozu od 70. let. Francouzská armáda jich dosud objednala 169 kusů. Kromě typu Gazelle nahradí také typy Alouette III, Dauphin a Panther francouzského námořnictva a Fennec francouzského letectva.
Psali jsme
Security Magazínu poskytl rozhovor francouzský vojenský přidělenec obrany, plukovník Jean-Charles Peltier. Do své funkce přišel v létě roku 2021 a Českou...
Úvodní přelet 14. července zahájilo devět Alphajetů z Patrouille de France ve formaci Big Nine. Následovaly letouny Rafale francouzského a indického letectva (Indie byla letos čestným hostem defilé), Mirage 2000D a 2000-5, letoun včasné výstrahy E-3F, letouny Typhoon britského a F-16 belgického letectva, tanker A330 Phénix, transportní stroje A330-200, A400M, C-130J, CASA a C-135, námořní hlídkový E-2C Hawkeye a další.
Předvedení těchto systémů, aktivně nasazených v konfliktu na Ukrajině, podtrhuje francouzské odhodlání napadenou zemi podporovat. Francouzská vojenská přehlídka k Národnímu dni 2023 posloužila nejen jako tradiční ukázka francouzské vojenské síly, ale také jako silné prohlášení solidarity s mezinárodními partnery.
Zdroj: Ministère des armées, defense.gouv.fr
Tagy