Francie připravuje dodávku protivzdušných systémů do Ázerbájdžánu

Francie připravuje dodávku protivzdušných systémů do Ázerbájdžánu
Autor: MBDA|Popisek: ASTER 30 SAMP/T
11 / 12 / 2018, 14:00

V brzké době by měla proběhnout jednání o dodávce francouzských systémů protivzdušné obrany ASTER 30 SAMP/T a VL MICA do Ázerbájdžánu. Ázerbájdžánská média o tom informovali zástupci společnosti MBDA Systems.

Podle zástupců společnosti probíhají diskuse o prodeji systémů již od roku 2014. Kvůli klesajícím cenám ropy a finančním problémům v minulosti došlo ke zpoždění procesu, brzy by však mělo dojít k uzavření dohody.

Aster1

„Ázerbájdžánská strana byla informována o schopnostech těchto systémů a je spokojená. Dostali jsme od francouzské vlády povolení k exportu. Domníváme se, že tento systém poskytne Ázerbájdžánu nejlepší ochranu před leteckými útoky," uvedla společnost MBDA Systems.

psali jsme: Analýza konfliktu o Náhorní Karabach v kontextu otázky zbrojního embarga

Pozemní systém ASTER 30 SAMP/T může ničit cíle do vzdálenosti 120 km, přičemž ASTER 30 SAMP/T i VL MICA používají střely krátkého a dlouhého doletu a mají vysokou pravděpodobnost zasažení vysokorychlostních cílů.

Aster2

Nejedná se o první dodávku francouzských zbrojních systémů Ázerbájdžánu. Nedávno se v médiích například objevila zpráva o připravovaném prodeji francouzské hlídkové lodi OPV 90. Tato vyjednávání dokazují, že na Ázerbájdžán není a nikdy nebylo uvaleno zbrojní embargo, o jehož údajné existenci záměrně píše ruská propaganda a další média tyto informace přebírají, včetně těch českých a slovenských.

psali jsme: Francie chce Ázerbájdžánu dodat bojové lodě i zbraňové systémy

I po 24 letech od ukončení konfliktu je oblast Náhorního Karabachu okupována Arménií, kterou podporuje Írán a Rusko. Dodávky zbraní ze zemí Evropské unie či Spojených států patří mezi nejúčinnější způsob, jak zabránit dalšímu negativnímu vlivu expanzivních mocností v této oblasti.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace