Autor fotografie: Alan Wilson, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Letoun Dassault Rafale
Egypt pořizuje dalších 30 francouzských letounů Rafale v celkové hodnotě 3,75 miliardy eur. Na druhé straně je však kontrakt kritizován.
Egypt nakupuje dalších 30 stíhačů Dassault Rafale, oznámilo v úterý tamní ministerstvo obrany. Celková hodnota kontraktu s Francií činí 3,75 miliardy eur (4,5 miliardy dolarů). Součástí dohody jsou také kontrakty udělené zbrojovce MBDA (výrobci raketových systémů) a společnosti Safran Electronics and Defense (specializující se na optroniku, avioniku, alektroniku a software).
Egypt současně uvedl, že zakázka bude splacena pomocí půjčky poskytnuté od francouzské strany, kterou bude země umořovat minimálně deset příštích let. Dohoda byla uzavřena na konci dubna.
Francie byla mezi lety 2013-2017 hlavním dodavatelem vojenského materiálu Egyptu, kdy bylo nasmlouváno několik kontraktů. Právě Egypt byl první zemí, která si pořídila v roce 2015 24 stíhačů Rafale s možností opce na dalších 12.
Nový kontrakt se dostal pod palbu lidskoprávních i jiných organizací. Egypt a Francie navázaly po nástupu prezidenta Abd al-Fattáh as-Sísího užší vojenské a ekonomické vazby, které se staly mimo jiné trnem v oku již zmíněných lidskoprávních organizací poukazujících na to, že Sísího vláda omezuje občanské svobody a francouzský prezident Emmanuel Macron by měl na toto adekvátními kroky reagovat.
Zvláště vyvolalo pobouření Macronovo udělení nejvyššího státního vyznamenání Velkého kříže Čestné legie Sísímu minulý rok v prosinci. Macron tehdy prohlásil, že nechce podmiňovat další vojenskou spolupráci s Egyptem požadavky na dodržování lidských práv Egypťanů, protože nechce oslabit schopnost Káhiry bojovat proti terorismu.
Nicméně po roce 2017 francouzsko-egyptské aktivity dočasně oslabily mimo jiné také z obav, že Egypt není schopen splácet dlouhodobě půjčky. V současné doby však francouzsko-egyptské vazby znovu ožily dohodou o prodeji dalších 30 letounů Rafale.
Zmíněný kontrakt je nicméně přes zmiňované negativní okolnosti dalším v řadě, který se podařilo společnosti Dassault finalizovat. V lednu bylo dosaženo dohody mezi Řeckem a Francií na dodávku 18 letounů Rafale v celkové hodnotě 2,5 miliardy eur (3,01 miliardy dolarů). Stíhačky Rafale si pořizují i Katar nebo Indie.
Po dlouhé době stagnace se tedy letouny Rafale stávají čím dál tím více žádaným zbožím. Zřejmě se jedná o poměr cena/výkon. Letouny Eurofighter jsou drahé, americké stroje jsou ještě dražší a vždy ve vzduchu visí hrozba embarga, kdy USA vyhodily z projektu F-35 i spojence z NATO Turecko. Rusko je obvykle schopno dodat zajímavý produkt, ale má problémy se servisem a Čína je obtížný partner na cokoliv.
Pro Francii je kontrola severního pobřeží Afriky, tedy nejen bývalých kolonií jako Alžírsko, klíčovou záležitostí právě v otázce ilegální migrace a boje proti terorismu. ISIS se některými svými součástmi ze Iráku, Afghánistánu a Sýrie plynule přesunuje do muslimské, tedy severní Afriky. A odtud vedou migrační trasy do Itálie a především Francie. Francie po nasazení v Mali bude usilovat o vytvoření bezpečné zóny i ve spolupráci s možná kontroverzními režimy, jako je třeba současná egyptská vláda. Takže lze očekávat, že Egypt, ale třeba i Libye, Alžírsko, Tunisko nebo Maroko budou na seznamu francouzského zbrojního průmyslu jako země strategického zaměření.
Zdroj: Reuters