Francouzská jaderná ponorka nové generace Suffren poprvé na vodě

Francouzská jaderná ponorka nové generace Suffren poprvé na vodě
19 / 02 / 2020, 14:00

Za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona byla v červenci minulého roku představena v suchém doku první jednotka třídy Barracuda, ponorka Suffren, za jejímž vývojem stojí společnost Naval Group. Jaderná ponorka Suffren má spolu s dalšími pěti jednotkami nahradit starší třídu Rubis. Nyní se ponorka poprvé ,,podívala" na vodu.

Statický ponor plavidla se uskutečnil 4. února v loděnicích Naval Group v Cherbourgu. Za několik týdnů pak Suffren čekají námořní testy. 

Moderní třída ponorek Barracuda má nahradit starší třídu Rubis z 80. a začátku 90. let. Ve službě mají nahradit stejný počet ponorek třídy Rubis z 80. a počátku 90. let. Francouzi investovali do vývoje 6 jednotek nemalé finanční prostředky - 8 miliard eur. Současně je vývoj třídy Barracuda poněkud opožděnou reakcí Francie na moderní jaderné ponorky třídy Virginia (USA) a Astute (Velká Británie). Proto se snaží Francie pokud možno oba státy v tomto směru dohnat. Do služby má ponorka vstoupit již tento rok.

Výtlak plavidel třídy Barracuda činí 4 765 t na hladině, 5 300 t pod ní. Délka ponorky je 99,4 m, šířka 8,8 m. Ponorky budou moci vyvinout rychlost 14 uzlů na hladině a 25 uzlů pod ní. Součástí pohonu v této třídě již nebude lodní šroub, ale vodní trysky, a jádrem pohonného systému bude jeden tlakovodní reaktor K15.

 

Zdroj: navalnews.com

Tagy článku