Francouzská společnost Dassault odhalila model stíhače nové generace. Má být ambicióznějším projektem než F-35

Francouzská společnost Dassault odhalila model stíhače nové generace. Má být ambicióznějším projektem než F-35
Autor: screenshot Youtube
01 / 11 / 2018, 14:30

Na mezinárodním veletrhu Euronaval 2018 byl představen společností Dassault model stíhače nové generace. Ten má v budoucnu nahradit stávající letouny Rafale a německé Eurofightery Typhoon. Podle plánu se tak má stát kolem roku 2035-2040. Nový letoun je společným projektem Německa a Francie.

Již v dubnu tohoto roku se Francie a Německo dohodly na hlavních požadavcích pro letoun nové generace, který je zatím bezejmenný.

psali jsme: Bude moci Eurofighter Typhoon nést americké jaderné pumy?

Model je specifický tím, že mu chybí ,,klasická" ocasní část, je designován do písmene ,,W", bude zahrnovat nejmodernější technologie stealth a integraci informačních systémů. Podle společnosti Dassault se futuristicky vypadající letoun bude schopen rychle adaptovat na současné vzdušné hrozby a naplno využívat potenciál umělé inteligence (AI).

psali jsme: Francie a Německo chtějí vyvinout nový evropský bojový letoun

Tento letoun má v budoucnu nahradit současnou generaci francouzských víceúčelových stíhacích letounů Rafale a také víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon. Pokud vše půjde podle stanoveného harmonogramu, stane se tak kolem roku 2035-2040.

Dassault si od projektu slibuje hodně. Podle jeho šéfa Erika Trappiera nebude nový stíhač jen kopií americké F-35, ale bude ještě ambicióznějším projektem.

 

Zdroj: defence-blog.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace