Sniperky na rychlých kolech - francouzské AMX-10RC ve službách ukrajinské námořní pěchoty

Sniperky na rychlých kolech - francouzské AMX-10RC ve službách ukrajinské námořní pěchoty
Autor fotografie: davric, Wikimedia Commons, public domain|Popisek: AMX-10RC
03 / 11 / 2023, 07:00

Ukrajinská 37. samostatná brigáda námořní pěchoty nasazuje čtyři desítky francouzských kolových bojových průzkumných vozidel AMX-10RC 6x6. Poskytují efektivní palebnou podporu, ale v přímém boji jsou zranitelná.

Počáteční nasazení vozidel AMX-10RC na ukrajinské půdě od letošního června nebylo kvůli chybnému taktickému provedení při jejich nasazení nijak oslnivé. Rychle došlo ke ztrátě možná až pěti vozidel z původně dodaných čtrnácti kusů, z nichž jedno dokonce padlo do rukou Rusů a bylo v červenci vystaveno spolu s další kořistní technikou v parku Patriot v Kubince. Ukrajinci následně změnili přístup a taktiku nasazení těchto vozidel, a začali je využívat k palebné podpoře jednotek. Obdrželi jich také další dvě desítky.

Vozidla AMX-10RC jsou často nesprávně označována jako tanky nebo stíhače tanků, což evokuje určení pro přímé střetnutí s protivníkovou těžkou technikou. Ve skutečnosti, ač mají za vhodných okolností schopnost hlavní bitevní tanky ničit, jsou určena k použití jako průzkumná vozidla a vozidla palebné podpory. Pro francouzskou televizi BFMTV, jejich kvality hodnotili vojáci přezdívaní Bah a Casper, příslušníci 37. samostatné brigády námořní pěchoty: "Výhodou je, že se dá použít pro podporu, vyrazit na pozici, vystřelit jednou, dvakrát nebo třikrát a rychle se stáhnout," uvedl první jmenovaný.

Jeho spolubojovník říká: "Pro protiútok to není příliš efektivní. Nemá dostatečný pancíř, chrání jen proti malým rážím," a dodal, že s tankem ve smyslu hlavního bojového tanku nemá AMX-10RC společného vůbec nic – kromě výkonné hlavní zbraně. "Potřebujeme skutečná obrněná vozidla a tato jsou tu jen na jejich podporu."

AMX-10RC při výcviku v roce 2017

Vozidlo AMX-10RC, Roue-Canon, tedy "dělo na kolech", bylo do výzbroje francouzské armády zavedeno v roce 1981. Stalo se náhradou za osvědčené a velmi populární vozidlo Panhard EBR, a podobně jako ono slouží jako průzkumné bojové vozidlo a vozidlo palebné podpory. Jeho hlavní zbraní účinný 105mm kanon F2 BK MECA L/48, zbraň parametrů, kterou by u relativně malého obrněnce čekal málokdo. Kanon s drážkovaným vývrtem známý také jako Modèle F2 je na vozidle lafetován ve věži TK 105, a jeho zřejmou nevýhodou je absence stabilizace, což prakticky vylučuje přesnou střelbu za pohybu. Doplňuje jej koaxiální kulomet NF-1 ráže 7,62 mm.

Při vybavení vhodnou protitankovou municí (HEAT-FS, francouzské označení OCC 105 F3) má kanon schopnost prorazit přibližně 350 mm pancéřové oceli (RHAe, Rolled Homogeneous Armour equivalency). Nevýhodou je, že není kompatibilní se standardní municí NATO ráže 105 mm, využívá munici 105 × 527R (kromě HEAT-FS také třáíštivo-trhavé OE 105 F3, a protipancéřové APFSDS, neboli OFL 105 F3). Byl navržený jako lehké dělo pro střelbu stabilizovanými projektily, má velmi lehkou hlaveň s mělkým drážkováním. Standardní zásoba vezené munice je 38 nábojů.

Předpis z roku 1995 uvádí: "Aby mohly osádky obrněných jednotek plnit své úkoly za co nejlepších podmínek, musí znát technická a taktická pravidla a postupy pro používání své techniky. To je účelem tohoto dokumentu. Zároveň je nezbytné, aby každá osádka byla seznámena s možnostmi svého obrněného vozidla. AMX 10 RC je schopen zničit nebo neutralizovat většinu nepřátelských tanků a obrněných vozidel." Přičemž stanoví, že vhodná vzdálenost pro boj s nepřátelskými tanky je mezi 1600 a 1800 m municí OFL, a mezi 1300 a 1500 m municí OCC. Text připomíná, že nejvyšší efektivity lze dosáhnout kombinací hlavňové výzbroje s PTŘS HOT.

AMX-10RC, přehlídka 14. července 2021

Pohon AMX-10RC zajišťuje vznětový motor Baudouin Model 6F11 SRX o výkonu 280 koní. Díky tomu může vůz dosahovat rychlosti až 85 km/h na zpevněném povrchu a stále velmi dobrých 45 km/h v terénu. Hmotnost vozidla se v závislosti na konkrétní konfiguraci pohybuje mezi 16 a 22 tunami.

Zmíněná pancéřová ochrana vozidla odolává díky zesílení provedeném na počátku 90. let zásahům ráží do 23 mm ze vzdálenosti nad 300 m, což je při přímém střetnutí s těžkou technikou nepřítele v podobě bojových vozidel pěchoty s hlavní zbraní v ráži 30 mm a více nebo dokonce s hlavními bitevními tanky skutečně nedostatečné. Ukrajinské zkušenosti hovoří jasně: dělo je skvělé, optika a systém řízení palby efektivní, ale pancéřování slabé.

Bývalý ministr obrany Reznikov tato vozidla již v lednu označil za "odstřelovací pušku na rychlých kolech". Přizpůsobit taktiku nasazení zvláštní koncepci této techniky je klíčem k úspěchu – přičemž, jak Ukrajinci říkají, jde o vozidla podpory. Ta je samozřejmě důležitá, ale sama o sobě rozhodnutí nepřinese.

Zdroj: Forbes, BFMTV, Army Guide, Manuel d'emploi sur le tir de l'AMX 10 RC

Tagy článku