Francouzský NH90 vs. UAV Húsíů v Rudém moři. Nová taktika boje proti dronům?

Francouzský NH90 vs. UAV Húsíů v Rudém moři. Nová taktika boje proti dronům?
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: NH90
13 / 04 / 2024, 09:00

V nedávné době došlo v Rudém moři k zajímavým událostem, při kterých se posádky NATO vrtulníků postavily proti nepřátelským dronům hnutí Houthi. Tato neobvyklá střetnutí představují technologicky náročnou výzvu, kterou zvládly posádky francouzských válečných lodí s vrtulníky NH90.

Sestřelení dronů Houthiů se stalo klíčovým prvkem v ochraně mezinárodních námořních tras v této oblasti, kterou Houthiové opakovaně napadají od listopadu. Sestřelování dronů je náročné, neboť vyžaduje přesné zásahy do pohybujícího se cíle z jiného pohybujícího se prostředku ve vzduchu. Avšak tato vítězství nejsou překvapivá, neboť vrtulníky disponují efektivními prostředky a posádky jsou připraveny na takové situace, jak uvedla bývalá námořní analytička Spojených států pro Business Insider.

Dne 20. března zaznamenala francouzská fregata přítomnost dronů Houthiů při ochraně obchodní lodě v Rudém moři v rámci evropské bezpečnostní mise Operation Aspides. Na palubě válečné lodě byl nasazen vrtulník k identifikaci dronů, a následně byly úspěšně neutralizovány. Následně byly francouzskou armádou zveřejněny záběry přímo z akce.

"Takové akce přímo přispívají k námořní bezpečnosti," uvedlo francouzské ministerstvo obrany ve svém aktualizovaném přehledu operací po celém světě. Francie rovněž nespecifikovala typ vrtulníku, který byl zapojen do souboje s drony Houthiů, avšak obě francouzské válečné lodě v Rudém moři nesou vrtulníky NH90, vybavené vzdušně-povrchovými střelami a kulomety. Posádka podle záběru použila kulomety k jejich sestřelení.

Téměř všechny drony a střely vypuštěné hnutím Houthi od listopadu, kdy začali pravidelně útočit na mezinárodní námořní trasy u pobřeží Jemenu, byly sestřeleny válečnými loděmi amerického námořnictva nebo stíhačkami, nebo loděmi koalice, jako jsou ty zapojené do operace Aspides.

Souboje vrtulníků s drony jsou vzácným jevem a odehrály se pouze několikrát. Nicméně Brynn Tannehill, která létala na vrtulnících SH-60 Seahawk, víceúčelovém vrtulníku používaném námořnictvem založeném na modelu UH-60 Black Hawk, uvedla, že úspěch Francie "není příliš překvapující”.

UH-60 Black Hawk

"Vrtulníky mohou poskytnout relativně stabilní platformu — jsou poměrně obratné," řekla Tannehill, analytička obrany a pilotka US Army Black Hawk. "Největší nevýhodou je, že jsou pomalé, takže proti rychlejšímu cíli jsou prakticky neúčinné.”

Kromě úspěšného zásahu Francie ukázali své schopnosti v boji s houthijskými hrozbami v Rudém moři také další spojenci NATO. Den po francouzském souboji, 21. března, vrtulník připojený k německé fregatě Hessen zničil dron hnutí Houthi, který byl identifikován jako hrozba pro civilní lodě.

Mluvčí Spojených sil Německa uvedl, že zapojeným letadlem byl Sea Lynx, vybavený torpédy a kulometem. Není jasné, jakým způsobem se vrtulník zapojil do souboje s UAV, ale pravděpodobně byly použity kulomety.

Tannehill uvedla, že tyto druhy soubojů vyžadují značné množství tréninku a znalostí jak o letadlech, tak o jejich zbraních, a také koordinaci s dalšími spojeneckými loděmi působícími v oblasti.. "Pilot musí být schopen dobře komunikovat s celou posádkou a zajistit, že se připravíte na každý zásah.”

Určité omezení rychlosti ovlivňuje, jak rychle mohou vrtulníky operovat, kdy mohou být dveře otevřeny a kdy mohou střelci zahájit palbu. Piloti také musí zajistit, že operují ve vhodné vzdálenosti, aby se střepy z explodujícího dronu nedostaly k letadlu.

Sea Lynx

"Piloti jsou dobře vycvičení," dodala Tannehill. "Toto je něco, co jste pravděpodobně předem nacvičili se zásahovou jednotkou, abyste zajistili, že když k tomu dojde, každý ví, co má dělat, a udělá to— včetně povolení k palbě v čase, který vám umožní jednat dříve, než se cíl stane skutečnou hrozbou pro někoho jiného.”

Vrtulníkové souboje s drony, které používají Houthiové k bojovým účelům v Rudém moři, ilustrují rostoucí výzvu pro moderní námořní operace. Úspěšné sestřelení těchto dronů zdůrazňuje důležitost tréninku a schopnost rychlé reakce posádek. Tyto události potvrzují klíčovou roli vrtulníků při ochraně námořních tras a obraně proti vzdušným hrozbám.

Autor: Vojtěch Vaněček

Tagy článku