Lásko, to není torpédoborec, to je fregata. F126 Niedersachsen, největší německá válečná loď od války

Lásko, to není torpédoborec, to je fregata. F126 Niedersachsen, největší německá válečná loď od války
Autor fotografie: Picryl |Popisek: Starší německá fregata Niedersachsen
06 / 06 / 2024, 05:00

Německo nedávno avizovalo, že se chce opět stát evropskou vojenskou velmocí. Shodou okolností 3. června 2024 zahájilo stavbu fregaty, která svou velikostí hravě překoná většinu raketových torpédoborců světa.

Vznik západního Německa v roce 1955 přinesl Hallsteinovu doktrínu a vznik Bundeswehru, potažmo Deutsche Marine. Doktrína určovala kompletní směřování SRN do západních struktur a částečně i určovala rozvoj armády a námořnictva. Vzhledem k hrozbě komunismu a vzniku východního bloku velice rychle došlo k renesanci německých ozbrojených sil za souhlasu Spojenců. Přesto se Němci až doposud drželi zpátky a například se neúčastnili operací NATO. Hrozba z Ruska ovšem postupně vše mění. I Němci chtějí vybudovat své ozbrojené síly a na řadu nyní přichází také Deutsche Marine

F126 Niedersachsen, obr v Deutsche Marine

 

Německé válečné námořnictvo je zcela přirozeně orientované na relativně malé Baltské moře, velké množství zálivů, případně fjordů a celkově dost členité pobřeží. Řešená fregata Niedersachsen třídy F126 je bleskem z čistého nebe. Výtlak lodi je totiž přes deset tisíc tun. Má nahradit třídu Brandenburg s výtlakem 4 700 tun. To je obrovský skok, protože i největší třída amerických torpédoborců Arleigh Burke má výtlak maximálně 9 700 tun a jedná se o lodě, které mají prvnotřídní systémy PVO Aegis a špičkové raketové vybavení. Doposud největšími německými loděmi byly fregaty třídy Baden-Württemberg se 7 000 tunami. 

Německo však také disponuje třídou korvet Braunschweig, které mají výtlak necelých dva tisíce tun. Kromě nich mají ve svém arzenálu především malé pobřežní lodě a hlídkové čluny. Jedinou výjimkou jsou dieselelektrické útočné ponorky Typ 212A, které jsou s výtlakem 1 830 tun na hladině považované ze jedny z nejlepších plavidel do mělčích vod na světě. Kromě toho jsou vybaveny šesti 533mm torpédomety a vyznačují se výjimečně sníženou hlučností. Ponorky používá i italské námořnictvo ve Středozemním moři. Niedersachsen je velkým překvapením a je první lodí třídy F135. 

V pondělí 3. června se v loděnici NVL Group Peene-werft ve Wolgastu konalo slavnostní zahájení stavby první lodi typu F126, fregaty Niedersachsen. Jedná se o největší loď německého námořnictva, která byla postavena od druhé světové války. Navzdory této skutečnosti však spíše šlo o slavnostní záležitost, protože práce už začaly před šesti měsíci. Podle WPtech je na lodi velmi důležitá především její modulární struktura, jež umožní rychle měnit systémy na plavidle dle požadované mise. Podobně jsou koncipovány americké letouny F-35, kde lze jednotlivé komponenty také snadno měnit. 

Korveta Braunschweig

 

Parametry F126 Niedersachsen

 

Posádku Niedersachsenu má tvořit 114 námořníků a loď je plně autonomní po dobu 21 dní. To je sice relativně málo, ale plavidlo je konstruováno tak, aby vydrželo nepřetržitě na moři po dobu dvou let. Na lodi se nachází osm odpalovacích zařízení protilodních střel NSM a 16 vertikálních kontejnerových odpalovacích systémů MK 41 s protiletadlovými raketami ESSM. Výzbroj doplňuje klasický kanón Otobreda ráže 127 mm, který je schopen střílet řízené střela Vulcano s dostřelem až 120 km. Kromě těchto zbraňových systémů se na palubě nachází také dvě odpalovací zařízení RIM-116 RAM CIWS PVO a několik kulometů. 

Součástí vybavení Niedersachsenu budou dvě letadla NH90 Sea Tiger s vertikálním vzletem a UAV Saab Skeldar. Loď je vybavena multifunkčním přehledovým radarem Hendsolt TRS-4D NR a aktivním radarem se skenovacím polem (AESA). Ten má kvalitní elektrooptické systémy, sonar, satelitní komunikaci a navigační sadu OSI Mantine Systems. Rychlost lodi činí 26 uzlů a maximální dosah plavidla je 7 400 kilometrů. Jeho délka je 166 metrů a ponor 5,9 metrů, což jsou klasické parametry zaoceánské lodi. 

Rozhodně se proto nejedná o plavidlo pro operace v Baltském moři. Berlín prakticky jasně deklaruje, že je připraven působit v rámci NATO mimo své výsostné vody. Přestože především vybavení pro protizdušnou obranu nemá kvalitu amerických torpédoborců Arleigh Burke, Niedersachsen může tvořit doprovod evropským letadlovým lodí. Americkým by totiž rychlostně nestačil. Německo se zjevně chce pomalu řadit mezi země, se kterými je třeba na moři počítat.


 

 

Tagy článku

-->