Fregata HMS Richmond je kvalitní plavidlo, ale poškozený HMS Diamond v Rudém moři nenahradí
Autor fotografie: Jeff Head / Flickr|Popisek: Střela Aster
Na začátku týdne britské námořnictvo oznámilo stažení vlajkové lodi HMS Diamond z oblasti Rudého moře. Plavidlo bude nahrazeno menší fregatou HMS Richmond se slabšími radary i zbraňovými systémy. Torpédoborec HMS Diamond potřebuje doplnit munici a provést potřebné úpravy pro pokračující boj s jemenskými Húsíi.
Torpédoborec HMS Diamond je proti dronům Húsíů vybaven radary SAMPSON a S1850M schopnými odhalit až tisíc možných hrozeb v okruhu 400 km a silným raketovým systémem Sea Viper se střelami Aster. Radarový systém je schopen navigovat 16 střel najednou a cíle ničí ve vzdálenosti asi 70 km od plavidla. Rychlost střel Aster se pohybuje okolo 3-4 Machů (3 600 - 4 900 km/h) a nesou okolo 300 kg munice. Model rakety Aster 15 má dosah 30 km a Aster 30 až 120 km. Díky kombinaci raketového a radarového systému je plavidlo HMS Diamond schopno útočit na více cílů současně.
Raketový systém Sea Viper mají ve své výzbroji všichni torpédoborci 45 třídy, mezi které patří také HMS Diamond. Fregata HMS Richmond Typu 23, která má nyní na čas torpédoborec HMS Diamond nahradit, má ve srovnání s lodí 45 třídy odlišné vybavení. Proti Húsijským dronům a balistickým raketám, která militantní skupina začala v poslední době používat, je HMS Richmond ozbrojena supersonickými raketami země-vzduch Sea Ceptor s dosahem 25 km. Obě lodi mají také děla střední ráže s kalibrem 114 milimetrů (mm) Mark 8 a dva 30mm lodní kulomety DS30M.
Fregata HMS Richmond je se svým podtlakem 4 900 tun také téměř o polovinu menší lodí, než torpédoborec HMS Diamond s 8000 tunami. Lze proto předpokládat, že dokáže být více obratná, i když toto hledisko je také otázkou. Obě lodě jsou totiž přibližně stejně dlouhé. Na rozdíl od HMS Diamond však HMS Richmond pravděpodobně nemá k dispozici tak dobré radary pro zaznamenání hrozeb. Fregata je alespoň vybavena vrtulníkem AW159 Wildcat s dosahem přes 770 km a výdrží pohybující se okolo dvou hodin a 15 minut. Helikoptéra je také ozbrojena protilodními střelami Sea Venom a Martlet.
Podle informací webového portálu The Business Insider Britské královské námořnictvo v úterý 6. února 2024 ohlásilo stažení lodi HMS Diamond nasazené v oblasti Rudého moře. Loď měla v rámci mezinárodní operace Prosperity Guardian za úkol odrážet útoky húsijských rebelů a ochranu komerčních plavidel v Rudém moři, Adenském zálivu a průlivu Mandeb. Mluvčí Húsiú Yahya Saree dříve oznámil, že militantní hnutí s útoky na plavidla nepřestane, dokud neskončí konflikt mezi Hamásem a Izraelem v Gaze.
Podle oficiálního vyjádření se britské Royal Navy k tomuto kroku odhodlalo z důvodu dlouhého nasazení lodi v nebezpečné oblasti a množství operací, které HMS Diamond proti jemenským povstalcům v oblasti provedla. Plavidlo HMS Diamond proto podle vyjádření Britského královského námořnictva potřebuje doplnit zásoby munice a opravit drobná poškození způsobená útoky hútijských dronů a střel. Po těchto úpravách by se loď měla opět vrátit zpět na svou pozici v Rudém moři.
Tagy článku