Fregata Languedoc - francouzský křižák ze Sýrie likviduje jemenské drony

Fregata Languedoc - francouzský křižák ze Sýrie likviduje jemenské drony
Autor fotografie: By Christian Ferrer - Own work, CC BY 4.0|Popisek: Fregata Languedoc
10 / 12 / 2023, 19:30

V dubnu 2018 se loď třídy Aquitanie francouzského námořnictva zúčastnila útoku na syrská města společně s dalšími loděmi NATO ze Spojených států a Velké Británie. Tato třída lodí byla vyvinuta jako nástupnická po zrušení programu víceúčelových fregat FREMM.

Třída Aquitania dosahuje délky 142 metrů, má výtlak 6 000 tun a dosahuje maximální rychlosti 27 uzlů. Posádku tvoří 145 námořníků. Výzbroj zahrnuje dělo ráže 76 mm, tři dálkově ovládané zbraňové stanice (RCWS) ráže 20 mm, celkem 32 šachet pro odpal protiletadlových a křižujících střel a dva torpédomety. Mimo to fregata disponuje i 8 dobře známými protilodními raketami Exocet MM40 Block 3. Vývojovým předchůdcem této verze se podařilo Argentině během války o Falklandy potopíš torpédoborec HMS Shefield, dopravní loď Atlantic Conveyor a poškodit další torpédoborec HMS Glamorgan.

Fregata Languedoc

Tato po zuby ozbrojená francouzská válečná loď nyní sestřelila v Rudém moři dva bezpilotní letouny, které se k němu blížily od pobřeží Jemenu. Francouzský generální štáb oznámil, že drony ohrožující fregatu Languedoc byly detekovány a zničeny v noci 9.prosince. K incidentu došlo 110 kilometrů od pobřeží Jemenu. Francouzské námořnictvo uvedlo, že bezpilotní letouny letěly přímo k Languedocu z Hodeidy, jemenského přístavního města ovládaného rebely. Americký torpédoborec USS Carney byl před pár dny napaden v Rudém moři drony, které sestřelil.

Útoky jsou prováděny šíitskými milicemi Hútijů, které podporuje Írán a které se účastní občanské války v Jemenu téměř deset let. Dříve ve stejném regionu provedly tyto milice raketový útok na izraelskou obchodní loď a k útoku na jinou použily dron. Hútijové oznámili, že v rámci solidarity s palestinskou teroristickou organizací Hamás budou útočit na lodě plující pod izraelskou vlajkou i na lodě patřící izraelským společnostem nebo jimi provozované.

Zdroj: tvp.info, Marine Nationale 

Tagy článku