Program druhého dne veletrhu Future Forces Forum probíhajícího na výstavišti PVA EXPO Letňany v Praze od středy do pátku se nesl především ve znamení dynamických ukázek vystavované techniky, přístrojů, výzbroje a výstroje. Vojenský technický ústav (VTÚ) představil projekt automatizovaného bezosádkového průzkumného pozemního prostředku UGV PZ. České vysoké učení technické (ČVUT) prezentovalo koncepci dronu nazvaného Eagle.one.
Psali jsme: Future Forces Forum 2018 – shrnutí prvního dne (17.10.2018)
Automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek UGV PZ je vyvíjen Vojenským technickým ústavem v rámci zakázky, jejímž předmětem je ověřit a do používání v Armádě České republiky zavést mobilní mechatronický systém určený pro plnění široké škály úkolů operačně-taktického a především průzkumného charakteru. Prostředek bude schopný automatické navigace ve složitém nestrukturovaném prostředí s možností instalace variantních nástaveb, bude určen zejména k podpoře průzkumných jednotek. Zakázka v předpokládané hodnotě 35 milionů korun (bez DPH) byla zahájena loni a UGV PZ má být hotový v roce 2019.
Dalším zajímavým představeným projektem byla koncepce dronu Eagle.one vyvíjeného Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického. Ten používá umělou inteligenci, a jeho účelem je chránit letiště a důležité body infratruktury před nepřátelskými drony, přičemž poletí rychlostí až 80 km/h: „automaticky reaguje na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, kde je odhadován výskyt odhaleného dronu. S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama existenci nežádoucího dronu potvrdí a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu. Po zasažení dronu vystřelovací sítí z paluby autonomní helikoptéry se stroj i s uloveným dronem vrací na bezpečné místo přistání.“
V rámci ukázek výstroje byl představen exoskeleton od kanadské společnosti Mawashi a odlehčený exoskeleton pro dolní část těla od bulharské společnosti Plica.
Vězeňská služba ČR představila modulární balististickou a protiúderovou ochranu Raptor II, která umožňuje snadnou úpravu pro různé stupně ochrany podle potřeby konkrétní jednotky a úkolu. Policie ČR předvedla multifunkční protiúderový komplet pro pořádkové policejní jednotky GOLEM, který rovněž umožňuje použití jako taktická vesta, balistická vesta, nebo protiúderová vesta.
Psali jsme: Ozvěny Future Forces Forum: Soutěžit na cenu se nevyplácí, zákon o veřejných zakázkách škodí ozbrojeným složkám
V dynamických ukázkách v exteriéru předvedly nasazení Vězeňská služba ČR, Policie ČR, Hasičský záchranný systém a Záchranná služba.