Future Forces Forum 2018 – shrnutí druhého dne (18.10.2018)

Future Forces Forum 2018 – shrnutí druhého dne (18.10.2018)
19 / 10 / 2018, 08:30

Program druhého dne veletrhu Future Forces Forum probíhajícího na výstavišti PVA EXPO Letňany v Praze od středy do pátku se nesl především ve znamení dynamických ukázek vystavované techniky, přístrojů, výzbroje a výstroje. Vojenský technický ústav (VTÚ) představil projekt automatizovaného bezosádkového průzkumného pozemního prostředku UGV PZ. České vysoké učení technické (ČVUT) prezentovalo koncepci dronu nazvaného Eagle.one.

Psali jsme: Future Forces Forum 2018 – shrnutí prvního dne (17.10.2018)

Automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek UGV PZ je vyvíjen Vojenským technickým ústavem v rámci zakázky, jejímž předmětem je ověřit a do používání v Armádě České republiky zavést mobilní mechatronický systém určený pro plnění široké škály úkolů operačně-taktického a především průzkumného charakteru. Prostředek bude schopný automatické navigace ve složitém nestrukturovaném prostředí s možností instalace variantních nástaveb, bude určen zejména k podpoře průzkumných jednotek. Zakázka v předpokládané hodnotě 35 milionů korun (bez DPH) byla zahájena loni a UGV PZ má být hotový v roce 2019.

Dalším zajímavým představeným projektem byla koncepce dronu Eagle.one vyvíjeného Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického. Ten používá umělou inteligenci, a jeho účelem je chránit letiště a důležité body infratruktury před nepřátelskými drony, přičemž poletí rychlostí až 80 km/h: „automaticky reaguje na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, kde je odhadován výskyt odhaleného dronu. S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama existenci nežádoucího dronu potvrdí a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu. Po zasažení dronu vystřelovací sítí z paluby autonomní helikoptéry se stroj i s uloveným dronem vrací na bezpečné místo přistání.“

V rámci ukázek výstroje byl představen exoskeleton od kanadské společnosti Mawashi a odlehčený exoskeleton pro dolní část těla od bulharské společnosti Plica.

Vězeňská služba ČR představila modulární balististickou a protiúderovou ochranu Raptor II, která umožňuje snadnou úpravu pro různé stupně ochrany podle potřeby konkrétní jednotky a úkolu. Policie ČR předvedla multifunkční protiúderový komplet pro pořádkové policejní jednotky GOLEM, který rovněž umožňuje použití jako taktická vesta, balistická vesta, nebo protiúderová vesta.

Psali jsme: Ozvěny Future Forces Forum: Soutěžit na cenu se nevyplácí, zákon o veřejných zakázkách škodí ozbrojeným složkám

V dynamických ukázkách v exteriéru předvedly nasazení Vězeňská služba ČR, Policie ČR, Hasičský záchranný systém a Záchranná služba.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace