Future Forces Forum 2022: Příležitost k objasnění směrování vývoje nejen v obranné oblasti

Future Forces Forum 2022: Příležitost k objasnění směrování vývoje nejen v obranné oblasti
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Future Forces Forum 2022
19 / 10 / 2022, 16:30


Bylo zahájeno Future Forces Forum, jež není klasickým zbrojním veletrhem, ale spíše vývojovým ukazatelem. I z tohoto důvodu jsou zde zastoupeny krom výrobců či silových složek i univerzity mající schopnosti R&D, tedy výzkum a vývoj. Jedná se o ČVUT (České vysoké učení technické) a UNOB (Univerzita Obrany), kdy každá z těchto univerzit se zaměřuje na jiné možnost a schopnosti a oblast vzdělávání, ale propojení jejich schopností a výzkumu a vzdělání dalších generací je jistě přínosem.

Kromě těchto akademických institucí se prezentuje AČR, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor nebo další složky. Ale v komplexu a při pohledu na současnou situaci v Evropě i ve světě všechny uvedené složky tvoří kompaktní systém. Hasiči, armáda, policie, záchranáři, ti všichni působí uvnitř země v případě migračních vln, teroristických činů, přírodních katastrof nebo ohrožení země či infrastruktury, ale zároveň napomáhají jiným zemím stejně tak jako ony České republice, jako bylo naposledy v případě požárů v Českosaském Švýcarsku.

Nelze plánovat systémem, dnes více na HZS a méně na AČR. Například situace na Ukrajině ukazuje, jak je jedna složka s druhou propojena a její segment odpovědnosti nenahraditelný. A právě FFF ukazuje, kdo v čem a jak je nepostradatelný, a jakým směrem je potřeba vyvíjet technologie.

Klíčové je, aby všechny složky měly propojeny komunikační systémy. Vznikne požár a zasahuje HZS, ale jsou tam zranění a zasahuje RZ, jsou uvolněny jedovaté zplodiny a zasahují chemici z AČR společně s HZS a vyšetřování provádí PČR a HZS. Jeden bez druhého se neobejde.

I na FFF, a to již při zahajovací konferenci, bylo evidentní propojení všech možných složek, bohužel nebyli přítomni zástupci zdravotníků nebo městské polici, ale jistě i oni/ony patří do systému a plní své úkoly ve prospěch bezpečnosti země. To, co FFF nabízí a prezentuje, je v určitém směru trend ke sjednocování bezpečnostní politiky ve všech aspektech (armáda, policie, Městská policie), ale i propojení se složkami, jako je HZS nebo Záchranná služba.

Koncept, který je na FFF je představen, nabízí možnosti, jak toto řešit. Jsou zde vystavena obrněná vozidla či protitankové zbraně, ale nelze říci, že komunikace pro sanitky či hasiče je lepší než protitankové či protidronové zbraně. Každá má v danou chvíli svoji jedinečnou prioritu. Takže není lepší či prioritnější, jsou nutné. A jak řekl například náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka na zahájení FFF, nelze uvažovat co a jak a kdy, ale realizovat co je potřeba dnes, protože zítra je možná pozdě. A též systémy chránit v rámci kybernetické bezpečnosti.

Jak ukazuje konflikt na Ukrajině, drony sehrávají poměrně velkou roli. Ať již se jedná o turecké Bayraktar nebo íránské stroje Šahíd-136. A je též celkem jedno, zda je dron nosičem a tím dražší, nebo zda je vybaven pouze bojovou hlavicí, levnější, ale útok je z menší vzdálenosti, ale třeba ve skupině. Základem je schopnost identifikace a převzetí řízení, jeho navedení na jiný směr nebo zničení ve vzduchu, a to i skupiny dronů. I takovét technologie lze na FFF komunikovat, ale jak již bylo řečeno, je to fórum, a ne zbrojní veletrh, tedy workshopy nebo konference a pak osobní konzultace.

Ale nepochybně si odborníci najdou zajímavé informace. Sice se nedá ,,prolézat“ po tanku nebo letadle, ale lze si poskládat informace do mozaiky, a k tomu je FFF přesně určeno. Pak se každý rozhodne, kam směřovat.

Zdroj: future-forces-forum.org, redakce

 

Tagy článku

-->