Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Land Rover Defender 130 Kajman
„Obecně lze říci, že čím strategičtější a aktuálnější pořízení vojenské techniky je, tím za vhodnější, transparentnější a rychlejší G2G považuji,“ říká poslanec KDU-ČSL a člen výboru pro obranu Jiří Horák, a jeho kolega z vládních lavic a místopředseda výboru Josef Flek (STAN) jej doplňuje: „Mnohé obranné zakázky jsou dluhem vůči minulosti, proto je princip výběru G2G momentálně tím nejefektivnějším z možných řešení.“ Přesto oba vyjádřili důvěru v to, že postup Ministerstva obrany v zakázce na lehká útočná vozidla, která mají být pořízena formou veřejné soutěže, je promyšlený a nebudou se opakovat problémy, k nimž došlo v tendru na pásová BVP.
- Nedávno jste uvedl, že preferujete vzhledem k dosavadním zkušenostem s armádními akvizicemi cestu G2G. Lze obecně stanovit, kterých zakázek by se takový přístup měl stabilně týkat, resp. tedy zakázky jakého charakteru lze soutěžit, a kde to spíše není vhodné?
Jiří Horák (KDU-ČSL)
Ano, máte pravdu, v obecné rovině preferuji akvizice vojenské techniky cestou G2G, ale velmi těžko se dá dopředu specifikovat, u jakého typu zakázek využívat klasický tendr a kdy právě G2G. Obecně lze říci, že čím strategičtější a aktuálnější pořízení vojenské techniky je, tím za vhodnější, transparentnější a rychlejší G2G považuji. Typickým příkladem je nákup BVP nebo stíhacích letounů. Nedovedu si představit, že by nyní u nákupu této techniky došlo k několikaletým průtahům, jako tomu bylo v případě pořizování BVP předchozími vládami a zde jednoznačně podporuji přímé oslovení vybraných dodavatelů. U ostatních zakázek je třeba přistupovat ke každé individuálně a pečlivě volit tu nejlepší cestu. U každé další zakázky je třeba analyzovat, jakým způsobem byla daná technika soutěžena v ostatních zemích NATO, který způsob pořízení byl efektivnější a levnější, kolik potenciálních uchazečů lze předpokládat o danou zakázku atd. Pokud z analýzy jasně nepřeváží argumenty pro vypsaní otevřeného tendru, tak by se mělo postupovat cestou G2G.
Josef Flek (STAN)
Je důležité poznamenat, že jsme v krizovém období. A mnohé obranné zakázky jsou dluhem vůči minulosti, proto je princip výběru G2G momentálně tím nejefektivnějším z možných řešení. Nelze se dívat na obranné zakázky jako na zakázky např. ke kancelářským potřebám. Jsou specifičtější, máme méně potenciálních dodavatelů a volatilní ceny. Na mnohé strategické zbraňové systémy jsou dnes dlouhé čekací fronty, proto G2G dává smysl. Souhlasím však s tím, že tak nemůžeme činit pořád, ale dávkovat dle kritičnosti dané situace.
- MO v čele s Janou Černochovou pokračuje v přístupu, který byl zahájen již v minulém období (přímé nákupy děl, PVO, radarů, vrtulníků) a BVP, tanky, drony nebo nadzvukové stíhačky plánuje pořídit rovněž v režimu G2G. Je tu však jedna výjimka – lehká útočná vozidla pro výsadkáře mají být pořízena formou klasického tendru. A současně v rámci projektu není řešena otázka životního cyklu vozidel. Sledujete tuto zakázku? Nebylo by na místě, aby ji MO přehodnotilo a předešlo problémům, jaké zažilo v případě BVP?
Jiří Horák (KDU-ČSL)
Dle mých informací je vypsán otevřený tendr na nákup lehkých útočných vozidel pro výsadkáře přímo na žádost Generálního štábu Armády ČR. Soutěže by se mohlo zúčastnit až 12 možných uchazečů a já pevně věřím, že představitelé naší armády důkladně situaci vyhodnotili a dobře vědí, proč požadují nákup vozidel právě v otevřeném tendru. Bližší informace o způsobu pořízení této vojenské techniky však nemám.
Josef Flek (STAN)
LÚV není vnímáno jako úplně strategický a stěžejní projekt. Proto Ministerstvu obrany při řízení této zakázky věřím. Detaily můžete probrat s tiskovým odborem rezortu. A co se týče otázky životního cyklu, může to být např. řešeno samostatnou smlouvou na pozáruční servis.