GDELS dodá španělské armádě 348 obrněnců Piranha

GDELS dodá španělské armádě 348 obrněnců Piranha
02 / 10 / 2020, 14:00

Jeden z účastníků českého armádního tendru na BVP, společnost GDELS, dodá španělské armádě 348 kolových obrněnců Piranha v rámci projektu v hodnotě 45 miliard Kč. Do budoucna se očekává rozšíření dosavadního projektu až na 1000 vozidel.

25. 8. 2020 udělilo španělské ministerstvo obrany kontrakt v celkové hodnotě 1,74 miliardy € (45 miliard Kč) pro joint venture společnosti General Dynamics European Land Systems-Santa Bárbara Sistemas (GDELS-SBS) a tří dalších firem. Jeho předmětem je dodávka 348 kusů kolových bojových vozidel (KBV) včetně jejich servisu a zajištění životního cyklu. Součástí je také podpora jejich uplatnění na zahraničních trzích. Podíl GDELS-SBS na kontraktu je 733 miliónů € (19 miliard Kč). Očekává se také další rozšíření výše uvedeného programu, a to až na přibližně tisícovku vozidel.

Vozidlo, které španělské armáda pojmenovala Dragón, je postaveno na platformě kolového obrněnce PIRANHA 5 8x8 a zahrnuje všechny domácí technologie, které španělské ministerstvo obrany požadovalo. Dodávky by měly probíhat v sedmiletém období.

„Upřímně děkujeme španělskému ministerstvu obrany za důvěru v naši podvozkovou platformu, v práci našich inženýrů a naše průmyslové schopnosti,“ řekl Juan Escriña, viceprezident GDELS pro program pásových vozidel a dělostřeleckých systémů a managing director GDELS-Santa Bárbara Sistemas. Dodal: „Jako spolehlivý partner španělské armády je GDELS-Santa Bárbara Sistemas hrdá, že může pomoci chránit španělské vojáky a zlepšit jejich strategickou mobilitu nejmodernějšími bojovými vozidly na podvozku 8x8.“

Joint venture GDELS-SBS bude vyrábět osmikolové obrněnce ve svých podnicích v Trubii a Seville ve spolupráci s ostatními členy konsorcia, které kromě GDELS-SBS zahrnuje společnosti Indra Sistemas, Sapa Placencia a Escribano Mechanical & Engineering. Španělské ministerstvo obrany přijalo Národní průmyslový plán, podle kterého nesmí podíl domácího průmyslu na zakázce činit méně než 70 procent její hodnoty. Joint venture výše uvedených firem bylo založeno, aby zajistilo, že veškeré potřeby a požadavky španělské armády a ministerstva obrany budou uspokojeny a že budou naplněny i požadavky vládního průmyslového plánu. Za GDELS Santa Bárbara Sistemas se do projektu zapojí přímo 650 zaměstnanců a nepřímo dalších 1100.

GDELS stejnou strategii plánuje i pro dodávky nových pásových obrněných vozidel pro AČR, pokud česká armáda v rámci probíhajícího výběrového řízení vybere jako náhradu za dosluhující BVP-2 typ ASCOD 42.

 

Tagy článku