GDELS na Eurosatory 2018 představil svou aktuální produkci včetně nejnovějších verzí obrněných vozidel řady ASCOD 2

GDELS na Eurosatory 2018 představil svou aktuální produkci včetně nejnovějších verzí obrněných vozidel řady ASCOD 2
13 / 06 / 2018, 06:00

Ve dnech 11. – 15. června se v Paříži koná prestižní mezinárodní veletrh vojenské techniky Eurosatory 2018. Své nejnovější produkty na něm i letos ukázala společnost General Dynamics European Land Systems, mimo jiné se ve světové premiéře představily nejnovější verze vozidla ASCOD 2.

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) je tradičním a významným vystavovatelem na veletrhu Eurosatory. Letos byly v expozici GDELS k vidění například vozidla ASCOD 2, Eagle 6x6, Pandur 6x6 EVO a Piranha III 8x8. Hlavním lákadlem byly především dvě nejnovější verze pásového obrněnce ASCOD 2.

Ve světové premiéře se odborníkům i návštěvníkům představilo bojové vozidlo pěchoty ASCOD 35 vybavené izraelskou bezosádkovou věží Elbit UT-30 Mk.2. Zajímavostí tohoto vozidla je elektronický vizuální systém nazvaný Iron Vision. Jde o 360stupňový panoramatický systém, který umožňuje osádce sledovat v reálném čase okolí vozidla i veškeré dění kolem něj pomocí kamer a senzorů umístěných vně vozidla. Systém Iron Vision osádce promítá barevný obraz okolí i polohu cílů ve vysokém rozlišení na průhledový displej upevněný na jejích přilbách.

psali jsme: Eurosatory den druhý: Premiéra nového Lynxu v české kamufláži, CSG lídrem české reprezentace a krásné ženy včetně královny. České oficiální špičky chyběly

Světovou premiéru na letošním Eurosatory mělo i vozidlo přímé palebné podpory na podvozku ASCOD 42 s věží Hitfact 120 mm od italské společnosti Leonardo. Pro české odborníky, novináře i návštěvníky byly tyto premiéry o to zajímavější, protože obě vozidla budou představena zástupcům Armády České republiky jako možnost náhrady letitých vozidel BVP-2 v rámci chystaného výběrového řízení.

Další premiérou byla prezentace nového provedení obrněného kolového vozidla Pandur 6x6 EVO, které společnost GDELS připravila pro rakouskou armádu. Nové provedení Panduru 6x6 s tříčlennou osádkou dokáže přepravovat osmičlenný pěchotní výsadek a vyznačuje se větší odolností i moderním elektronickým vybavením. Nový je i powerpack s vyšším výkonem, vozidlo je také vybaveno dálkově řízenou zbraňovou stanicí s kulometem ráže 12,7 mm.

Mezi exponáty nechyběl i prověřený obrněný vůz Eagle, tentokrát v prodloužené velitelské verzi a s podvozkem 6x6. Jedním ze stěžejních výrobků GDELS je v současnosti i kolové obrněné vozidlo Piranha III 8x8, které bylo na letošním Eurosatory k vidění jako nosič mostního ženijního systému VFB s délkou mostovky 15 m odpovídající kategorii únosnosti MLC50.

psali jsme: Ohlédnutí za prvním výstavním dnem veletrhu Eurosatory

Zbrojní veletrh Eurosatory se řadí svým významem i rozsahem k největším na světě. Koná se jednou za dva roky a letos hostí více než 1750 vystavovatelů z 63 zemí, přičemž se očekává více než 57 000 návštěvníků z řad odborné veřejnosti. Na Eurosatory už tradičně vystavují renomované společnosti zabývající se vývojem a výrobou obranných technologií, pozemní i speciální techniky z nejvyspělejších zemí, jako jsou USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Rusko a další.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte víc

 

FOTOGALERIE

Ascod

Ascod

Ascod

Ascod

vozidlo

vozidlo2

Tagy článku