Generál Malenínský odchází z armády - nemá pro něj místo (komentář Lumíra Němce)

Generál Malenínský odchází z armády - nemá pro něj místo (komentář Lumíra Němce)
Autor fotografie: army.cz|Popisek: Generálporučík Ing. František Malenínský
23 / 08 / 2020, 10:00

„Počet generálských míst v armádě je omezený a každá vojenská kariéra jednou musí skončit,“ prohlásil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Kdo je vlastně generál Malenínský a proč musí z armády odejít člověk s velkými zkušenostmi? Nemá pro něj armáda místo, nebo pro něj nechce mít místo?

František Malenínský je druhý nejvyšší , myšleno hodnostně, generál v AČR (generálporučík je ještě Jaromír Zůna, ale nemá takové velitelské zkušenosti ani odbornou kariéru). Když se někdejšímu prvnímu muži české armády Petru Pavlovi začala chýlit ke konci jeho funkce, promluvil o několika svých možných nástupcích a generál Malenínský byl jedním z nich. Generál Malenínský si prošel všemi velitelskými stupni od velitele čety. Vždy byl brán jako pravděpodobný NGŠ, nicméně zejména pro svoji přímočarost ne vždy vycházel s politickým vedením resortu. Proto byl často jen druhý v armádě, ale víceméně vždy byl jedním z nejdůležitějších hráčů.

Na rozdíl od generála Opaty vždy přistupoval k AČR jako ke komplexnímu celku a ve vedoucích funkcích zastával přístup komplexního budování speciálních sil, včetně výsadkových praporů, ale i ostatních odborností - dělostřelci, komunikace atd. V současné době je velení AČR zaměřeno na budování výsadkového pluku. Vytváří se tak nerovnoměrnost ve schopnosti plnění úkolů. Pouze výsadkáři žádný boj nevyhrají. Bez logistiky, která je teď tristní, se pluk nepřepraví, bez těžké podpory - dělostřelectvo, mechanizované prapory - nevydrží bojovat dlouho, a ani pro tuto činnost není primárně určen.  To vše současné vedení pomíjí a velká část financí se věnuje právě na vybudování výsadkového pluku, což je jakési Opatovo dítě.

Když generál Maleninský odcházel do Bruselu aby se stal českým představitelem pro NATO, mluvil o tom, že  struktury NATO dostal tzv. na odchod. Tedy že nechal Aleše Opatu být NGŠ a nesnažil se na jeho místo dostat. Po návratu se počítalo s tím, že odejde do důchodu. Nicméně tím, jak se současný NGŠ vyprofiloval v průběhu let, vyrostla na Generálním Štábu podpora toho, aby se generál Malenínský vrátil do funkce.

Je možné že rázný krok, který proběhl s ukončením služby generála Malenínského, mohl být  tah generála Opaty, který se razantně zbaví konkurence, která ho může ohrozit ve funkci, a on si může výsadkový pluk dostavět bez překážek. Odchod generála Malenínského současně může vyhovovat i Ministerstvu obrany, protože generál Opata jedná dle potřeby politické reprezentace, ale generál Malenínský to nemá ve zvyku. Odchodem generála Malenínského armáda hodně ztrácí.

Autor: Lumír Němec

Tagy článku