Generál Opata skončí v čele české armády

Generál Opata skončí v čele české armády
Autor: David Sedlecký (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Aleš Opata
21 / 02 / 2022, 20:45

Náčelník generálního štábu Aleš Opata už nemá dále zájem o svou funkci a patrně skončí v červnu na své pozici, prohlásila ministryně obrany Jana Černochová.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata skončí v čele armády, prohlásila pro Český rozhlas Radiožurnál ministryně obrany Jana Černochová. Opata, který vede českou armádu od května 2018, by mohl opustit svou funkci v červnu tohoto roku. Černochová už oslovila několik zájemců, kteří by mohli Opatu nahradit, jde o dva až tři generály.

Ministryni obrany budou zajímat jejich vize a koncepce armády do dalších let. ,,Ptám se jich na jejich vize, protože skutečně Armádu ČR nečeká vůbec jednoduché období i z hlediska bezpečnostní situace," uvedla pro Český rozhlas Radiožurnál.

Novým šéfem armády by se mohl stát zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč nebo první zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna. Ve hře má být i současný ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka, který již v minulosti v armádě působil.

Podle Černochové je každopádně žádoucí, aby v čele generálního štábu stála silná a profilující osobnost.

Výměna na postu náčelníka generálního štábu by mohla nastat do konce června, aby se nový šéf armády mohl zúčastnit Dne ozbrojených sil, který se koná 30. června.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace