Generál Petr Pavel – malá armáda musí spoléhat na kvalitu (Future Forces Forum)

Generál Petr Pavel – malá armáda musí spoléhat na kvalitu (Future Forces Forum)
17 / 10 / 2018, 18:45

Armádní generál Petr Pavel poskytl během Future Forces Fora Security Magazínu exkluzívní rozhovor, v němž označil úspěch prostějovských výsadkářů při dopadení pachatelů srpnového útoku na české vojáky v Afghánistánu za akt spravedlnosti. Řekl, že v situaci nasazení ruské armády v Libyi je třeba se snažit vyhnout konfliktu, a vyjádřil v důsledku porážky Islámského státu naději na dohodu mezi aktéry konfliktu v Sýrii a následnou rekonstrukci země. Armáda České republiky se má opřít o kvalitní zázemí civilního i obranného průmyslu, a Česká republika se má pokoušet uplatnit jeho výrobky v evropském kontextu.

  • Pane generále, musím začít aktualitou dnešního dne. Jak uvedla média, prostějovským výsadkářům se podařilo dopadnout jednoho účastníka atentátu na naše vojáky, zlikvidovat ho, a druhého zatknout, co o tom soudíte?

Já myslím, že to je přesně v kontextu toho, o čem hovořil náčelník generálního štábu, když řekl, že útoky na české vojáky nezůstanou nepotrestány. Já bych se tady zaměřil na to slovo nepotrestány v tom smyslu, že nejde o oko za oko, zub za zub, ale že je to spíše přivedení těch, kdo za to byli odpovědní, kde spravedlnosti. To dělá naše armáda, stejně jako to dělají ostatní armády, jakmile dojde k takovému incidentu, má veškerou snahu přivést viníky k odpovědnosti. V tomto případě bylo snahou je zatknout, samozřejmě se dá očekávat, že se tomu budou bránit. A v tom případě naši vojáci použijí pravidla pro sebeobranu, jak jim ukládají předpisy.

Psali jsme: Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

  • Pojďme se věnovat dvěma problematickým oblastem světa. První je, že ruská armáda operuje v Libyi, je to podle vás okolnost, která situaci spíše zklidňuje, nebo vytváří nějaké nové hrozby?

Není to nová situace. Ruská armáda v Libyi operuje již delší dobu. Je to z mého pohledu snaha Ruska vrátit se do tohoto prostoru, protože tam tradiční vazby mělo. Z hlediska širšího je to poněkud destabilizující, protože snahou by mělo být najít společné řešení pro Libyi. Pokud budou velcí hráči fungovat v Libyi opět každý sám za sebe, pak to samozřejmě povede ke štěpení úsilí, ke konfrontacím, a k možnému konfliktu. Tomu bychom se asi měli snažit vyhnout.

Psali jsme: RBK: Na východě Libye operují ruští vojáci

  • Druhou oblastí je Sýrie. Nedávno jsme se dozvěděli, že se Sýrie rozhodla nakoupit systémy S-300 od ruské vlády. Opět se ptám: je to spíše stabilizace, nebo destabilizace regionu?

I tady si myslím, obecně, že více zbraní nebude znamenat větší bezpečí. Ideálním stavem by bylo, pokud by se podařilo všechny hlavní aktéry problému v Sýrii dostat k jednomu stolu a dohodnout se o ukončení násilí a o mírové stabilizaci Sýrie. To je ale samozřejmě spíše přání než realita. V současné době Rusko reaguje především na sestřelení svého letounu, proto do Sýrie dodává protiletadlové systémy. Já si nemyslím, že by to vycházelo přímo z iniciativy Sýrie. Může to situaci destabilizovat, protože čím schopnější prostředek, tím větší napětí v regionu. Já doufám, že se všechny strany v dohledné době shodnou na tom, že hlavní problém v Sýrii, tedy Islámský stát a hlavní extrémistické skupiny, už nepředstavují akutní nebezpečí, a že dojde k té druhé fázi, tzn. ke stabilizaci Sýrie a nastolení normálního stavu, kdy bude Sýrie postupně rekonstruovaná, jako normálně fungující stát.

Psali jsme: Šojgu: Rusko dodá Sýrii protiraketové systémy S-300

  • Pane generále, jsme na Future Forces Foru, co se vám tady nejvíce líbí, a co vás konkrétně zaujalo?

Já jsem na Future Forces již poněkolikáté a vnímám to jako velice užitečnou platformu pro výměnu poznatků, zkušeností, těch nejlepších postupů které jednotlivé státy uplatňují při zavádění nových technologií, nových postupů. Myslím, že pro nás jako pro malou armádu je to cesta, kterou bychom měli sledovat s velkou pozorností, protože to, co nemůžeme za žádných okolností dohnat kvantitou, měli bychom dohnat kvalitou. Máme poměrně slušnou základnu v našem průmyslu, a to jak v tom civilním, tak v tom obranném. A myslím si, že bychom v této oblasti mohli sehrát poměrně významnou roli tím, že budeme výrobky našeho průmyslu uplatňovat nejen v našich ozbrojených silách, ale pokusíme se je uplatnit i v evropském kontextu.

Psali jsme: AOBP požaduje zjednodušení obchodu s vojenským materiálem

Tagy článku