foto: Ministerstvo obrany, Public domain/Embraer C-390 Millennium
Sněmovní výbor pro obranu se na své 46. schůzi zabýval jednak zakázkami v oblasti bezpilotních prostředků, jednak akvizicí středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium.
Po schválení programu se poslanci ve druhém bodu věnovali informaci Ministerstva obrany k zakázkám v oblasti bezpilotních prostředků. Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec s vrchním ředitelem Sekce vyzbrojování a akvizic Luborem Koudelkou představili členům výboru projekty, které již probíhají, dále projekty, kde se připravuje výběrové řízení – a z toho důvodu nechtěli jednotlivosti v detailu komentovat - a jednak uzavřené neinvestiční akce.
Ministerstvo již pořídilo šest kompletů bezpilotního prostředku PUMA za cenu 8,3 milionu amerických dolarů (cca 200 milionů korun) a které již jsou v užívání armády. Další akvizice se týká bezpilotního prostředku odstupného sledování pro potřeby pyrotechnické služby Vojenské policie, kde je pořizována desítka mobilních průzkumných bezpilotních systémů pro vzdušný průzkum a pozorování. Oba projekty byly v minulosti vystaveny kritice. V případě dronů pro Vojenskou policii mj. proto, že drony jsou bez výběrového řízení pořízeny od společnosti, v níž v minulosti působil poradce pro národní bezpečnosti Tomáš Pojar.
MINI UAS PUMA 3AE a PUMA LE stále jitří emoce
Dalším tématem byly investiční akce, jejichž realizace se připravuje. Jde o drony kategorie MINI UAS, pořízení nejnovější verze bezpilotních prostředků PUMA 3AE a PUMA LE prostřednictvím agentury NSPA (NATO Support and Procurement Agency), kde probíhá vydání řídící dokumentace a do konce roku má být formou objednávky uzavřena smlouva. V následné obecné rozpravě se na tento typ zeptal místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO), který dron PUMA označil za koncepčně zastaralý (nasazován od roku 2008) a ptal se, co armádu k nákupu tohoto typu vede, proč nevypíše výběrové řízení, kterého by se mohl účastnit i český obranný průmysl. Dodal, že dron PUMA není nasazován podle jeho informací ani na Ukrajině a používá se jen při expedičních misích, a že kromě běžné kamery do něj není možné integrovat jiné senzory.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka v odpovědi řekl, že armáda má přehled o tom, jaké typy dronů jsou na Ukrajině nasazovány, a uvedl, že v tomto případě nejde o dron z roku 2008, ale o novou variantu, která není výběhovým typem, a armáda nadto těmito prostředky již disponuje, a proto je pro ni „ekonomicky výhodné je pořizovat“. Poznamenal také, že podobné výhrady zasílají generálnímu štábu také některé firmy. Na to obratem reagovala ministryně obrany Jana Černochová otázkou, zda jsou takové poznámky nutné. Náčelník generálního štábu měl zřejmě na mysli mj. společnost Primoco, která se snaží dlouhou dobu získat od MO rozklad ceny těchto dronů, jak jsme o tom v minulosti informovali. Zástupce ředitele Sekce zpravodajského zabezpečení plk. Čeklovský dodal, že všechny pořizované prostředky jsou v souladu s platnou koncepcí.
SMALL UAS, MINI VTOL Military, drony pro Hradní stráž a Mikro UAS
Dále jsou v přípravě akvizice dvou souprav bezpilotních průzkumných prostředků SMALL UAS s kolmým startem (VTOL) s pevným křídlem s pohyblivými plochami pro potřeby jednotek Pozemních sil AČR; pořízení více než čtyř stovek multikoptér MINI VTOL Military ve čtyřech variantách, z nichž část je určena například pro BVP CV-90. Nové drony má získat také Hradní stráž – podle sdělení generálmajora Radka Hasaly, náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky, jde o získání nových schopností, které dosud u Hradní stráže neexistují. Půjde o dvě soupravy neupoutaných a jednu soupravu upoutaného bezpilotního prostředku. A dále MO připravuje nákup čtyř desítek souprav dronů Mikro UAS s kolmým startem. Ve všech případech je připravována soutěž a termínem dodání je rok 2026.
Taktické drony u ledu – chybějí finanční prostředky
V obecné rozpravě zajímalo předsedu výboru a exministra obrany Lubomíra Metnara (ANO), jestli armáda přehodnotila potřebu zařadit do výzbroje taktické drony. Nákup izraelských dronů Heron 1 byl loni těsně před dokončením bez náhrady zrušen. Generál Řehka odpověděl, že taková akvizice v plánu není, protože na ni chybějí finanční prostředky. Prioritou pro armádu je zajištění bojeschopnosti existujících prvků a podpora brigádního úkolového uskupení. S taktickými drony a obecně bezpilotními systémy vyšší kategorie ale počítá z dlouhodobého hlediska při rozvoji vzdušných sil.

Místopředseda výboru Jan Hofmann (ODS) se zeptal, zda jsou všechny pořizované drony, které byly prezentovány, průzkumné či pozorovací, vybavené senzory, nebo zda mohou také nést zbraně. Náčelník generálního štábu uvedl, že armáda s bojovými drony a vyčkávací municí do budoucna počítá, ale projekt vyčkávací munice musel být z rozpočtových důvodů zrušen. Stejně tak počítá také s prostředky obrany proti dronům, kde probíhá postupná výstavba schopností.
Embraer C-390 Millenium – Česká republika bude 4. uživatelem v rámci NATO
Třetím projednávaným bodem byla akvizice středního transportního letounu Embraer C-390. První z nich, jehož výroba byla zahájena ještě před listopadovým podpisem smlouvy, bude dodán v roce 2025, druhý pak na konci roku 2027, a Česká republika se stane 4. uživatelem tohoto typu v rámci Aliance, vedle Maďarska, Nizozemska a Portugalska. Pořizuje je také Rakousko a zájem projevilo Švédsko i Slovensko.
Ministryně obrany Jana Černochová poslancům řekla, že podle dohody s náčelníkem generálního štábu došlo k úpravě harmonogramu a určitému odkladu dodání druhého letounu na přelom let 2027–2028 proto, aby mohly být tímto uvolněné prostředky investovány do jiných nákupů. To lze chápat v kontextu letní spekulace o tom, že armáda nepovažuje nákup středních transportních letounů za prioritní, a investice do jiných projektů díky odsunu dodání druhého Embraeru je tedy zřejmě kompromisem mezi ministerstvem a generálním štábem.
C-390 jako Octavia
Současně trvá podpora opozice této akvizici. Místopředseda Pavel Růžička uvedl, že modul (11 m3 vody) pro hašení ze vzduchu, kterým budou letouny vybaveny, z Embraeru dělá výborný protipožární prostředek, který velmi oceňuje také Hasičský záchranný sbor, a akvizice podpoří jak schopnosti AČR, tak IZS. Poslanec Michal Zuna ocenil zapojení domácího obranného průmyslu, jmenovitě společností AERO VODOCHODY a státního podniku LOM Praha. Fakt, že první letoun bude dodán za méně než rok od podpisu smlouvy přirovnal k objednání nové Octavie.
Tagy