Generál Zima: ruskou válku na Ukrajině čeká změna podmínek. Do jara se fronta ustálí, očekávají Britové

Generál Zima: ruskou válku na Ukrajině čeká změna podmínek. Do jara se fronta ustálí, očekávají Britové
Autor fotografie: foto: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Zničené ruské BMP-3
14 / 11 / 2022, 13:00

Aktuální zpráva britského Ministerstva obrany týkající se války na Ukrajině se zabývá výhledem na zimní počasí a komplikace, které změněné podmínky oběma bojujícím stranám přinesou. Den bude kratší a jednotky nevybavené prostředky nočního vidění budou neefektivní. Útočných operací bude méně, počasí a teploty ztíží ošetřování zraněných. A náročnější bude také udržování výzbroje a výstroje.

Zima přinese změnu podmínek konfliktu jak pro ruské, tak pro ukrajinské síly. Změny denního světla, teploty a počasí budou pro bojující jednotky představovat jedinečnou výzvu. Veškerá rozhodnutí, která ruský generální štáb učiní, budou částečně záviset na nástupu zimy.

Britské MO píše: "Denní světlo se zkrátí na méně než devět hodin denně ve srovnání s 15–16 hodinami na vrcholu léta. To bude mít za následek méně útočných operací a více akcí na statické obranné frontě. Schopnost nočního vidění je velmi cennou komoditou, což dále prohlubuje neochotu bojovat v noci.

Průměrná nejvyšší teplota klesne z 13° C v období od září do listopadu na nulu v období od prosince do února. U jednotek, které nemají k dispozici oblečení a ubytování pro zimní počasí, je vysoce pravděpodobné, že utrpí tzv. NFCI (poranění chladem bez mrazu – Non-freezing cold injury – je poranění rukou nebo nohou způsobené vystavením vlhkému prostředí a teplotám těsně nad bodem mrazu, pozn. red.). Kromě toho se tzv. zlatá hodina, během níž lze zachránit kriticky zraněného vojáka, zkracuje přibližně na polovinu (koncept zlaté hodiny vychází z odhadu, že zdravý organizmus je schopen více či méně kompenzovat zátěž závažného traumatu po dobu asi 60 minut, které mají záchranné složky na to, aby dopravili postiženého do místa definitivního ošetření, pozn. red.), takže riziko kontaktu s nepřítelem je mnohem větší.

Pokud jde o samotné počasí, pravděpodobně se zvýší množství srážek, rychlost větru a přijde sněžení. Každý z těchto faktorů se ukáže jako další výzva pro již tak nízkou morálku ruských sil, ale také představuje problém pro údržbu výstroje. Základní postupy, jako je čištění zbraní, se musí přizpůsobit podmínkám a zvýší se riziko poruch zbraní."

K tomu lze dodat, že čerství odvedenci poslaní na frontu, prošli zřejmě velmi nedostatečným výcvikem a jejich výstroj je nedostatečná i pro podzimní počasí. Složité podmínky, které je čekají, dále sníží bojovou připravenost některých ruských jednotek. Putin začátkem listopadu prohlásil, že mobilizace byla "ukončena" a že 41000 z odvedených je v současné době v bojových útvarech ruské armády. Dalších 260000 prochází výcvikem.

Dosavadní ztráty Rusů jsou podle Ukrajinců k dnešnímu dni přibližně 81 tisíc vojáků, 2848 tanků, 5748 obrněných 4316 dalších vozidel, 1839 dělostřeleckých systémů, 393 raketometů, 206 systémů PVO a 16 lodí. Ukrajinské letectvo a PVO zničily 278 letounů, 261 vrtulníků, 1509 dronů s 399 střel s plochou dráhou letu.

Zdroj: Ministry of Defence UK; UKR Mission to the EU (twitter)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace