Autor fotografie: Picryl |Popisek: Gepard v Rumunsku (ilustrační foto)
Rheinmetall asi v sedmdesátých letech netušil, jak účinný systém vyvinul. Určitě nevěděl, že Gepard bude ve třetí dekádě 21. století dočasně nejúčinnější zbraní proti UAV.
Letošní Eurosatory 2024 odráželo zjevné soustředění vojensko-průmyslového komplexu na protivzdušnou obranu a to především na bezpilotní prostředky (UAV). A opět byl v čele Rheinmetall se svými Skynexy a Skyrangery a jejich instalace na podvozky Leopard 2, Lynx nebo třeba v budoucnu na podvozek vyvíjeného hlavního bojového tanku KF-51. Velmi zdárně jim sekunduje BAE Systems se svým vysoce modulárním Tridon Mk2. A orientace je jasná: rychlopalná děla se speciální municí. Velmi zajímavý je opačný gard. Rusové modernizovali Pancir-S1 a soustředí se na rakety menšího průměru. Původní verze systému proti UAV příliš neuspěla a Moskva musela revidovat.
Gepard jako kat UAV na Ukrajině
Ekvivalentem proti velmi úspěšnému Gepardu je na ruské straně pásový systém 9K22 Tunguska. Jeho parametry jsou velmi podobné německému stroji, ale úspěšnost zařízení není známá. Ruské systémy mají zřejmě velké potíže s radary, které nejsou sto dostatečně identifikovat malé FPV drony ve vzduchu. Důsledkem jsou obrovské potíže pro Rusy, kdekoliv se UAV objeví. V nedávné době útoky na vojenská letiště, rafinérie a muniční sklady. Poslední útok na sklad munice v Toropetsu je zřejmě největším výbuchem konfliktu na Ukrajině a další problém pro Kreml. Pochopitelně potíže má i Kyjev. S ruskými sebevražednými Lancety si neví rady. A prostě není v moci ani jedné země ochránit pomocí PVO všechny potenciální cíle.
Ukrajina již aktuálně disponuje minimálně 127 Gepardy. Oryx však zatím neeviduje ani jeden zničený systém. Po uvolnění americké pomoci v Kongresu Washington nakoupil dalších šedesát kusů v Jordánsku. Společně s NASAMS, IRIS-T a Patrioty již lze říct, že Ukrajina má jednoznačně nejsilnější a pochopitelně nejzkušenější protivzdušnou obranu v Evropě s výjimkou Ruska, které se na PVO vždy soustředilo již z dob Sovětského svazu. Ale Rusy jednoznačně limituje technologie. S-400, jako základní kámen obrany má problémy s balistickými raketami jako ATACMS a o UAV již byla řeč. Téměř 130 ukrajinských Gepardů je ovšem již značná síla, která dovede mnoho zastavit.
Výše vložené video ze sítě X ukazuje Gepard v akci proti ruskému UAV. Je zjevné automatické zaměření a palba. Za pozornost stojí velmi úsporná střelba. Podle Defence Blog mají ovšem Ukrajinci velké potíže s nedostatkem munice do dvou 35mm rychlopalných Oerlikonů. A to celkem pochopitelně. Ruská aktivita UAV není o mnoho menší než ta ukrajinská a spotřeba 127 Gepardů, kteří jsou zřejmě neustále v akci, je obrovská. A je třeba si uvědomit, že kadence každé hlavně je 550 ran za minutu. Takže pokud by Gepard střílel neomezeně, se zásobou 640 střel by vydržel jen 35 sekund. Pochopitelně střílí dávkami a třeba průraznou munici po jedné střele. Ukrajinci tvrdí, že přebití trvá hodinu a půl, což považují za příliš dlouho.
Účinný radar Gepardu proti UAV
Rozdílovou zbraní jsou radary a laserový dálkoměr. Radar je Siemens MPDR 12 na otočném rameni. Detekční dosah je patnáct kilometrů. Má integrovaný systém rozlišení cílů MSR 400. Zařízení fungují v kombinaci se sledovacím radarem, jenž má také dosah 15 kilometrů. Balistický počítač funguje autonomně a zbraň má tedy velmi rychlou reakci. Na systém zaměřování je navíc napojený optický zaměřovač pro pasivní zaměření. Jeho periskopy jsou schopné předávat informace sledovacímu radaru. Výsledkem je přesné zaměření UAV a jeho následná likvidace. Zde je zřejmě rozdíl oproti ruským systémům, ty s detekcí UAV mají prostě problém.
Nutno podotknout, že Němci dodávali podle anglické Wikipedie Gepardy Ukrajině ze šrotiště. To zní takřka neuvěřitelně vzhledem k tomu, jak důležitou roli hrají systémy na Ukrajině. Z jedné strany je to pochopitelné: zbraň byla vyvíjena v sedmdesátých letech a je na podvozku Leopard 1. Systém dokázal v říjnu 2022 zničit i ruskou střelu s plochou dráhou letu Ch-101, která mířila na kyjevskou elektrárnu. A co je zcela klíčové, Gepard je nesrovnatelně ekonomičtější při likvidaci UAV než drahé výše zmínění západní systémy. Defence Blog uvádí, že jednotka nasazená poblíž Oděsy zvládla během několika minut zničit deset íránských UAV Šáhid-136.