Stále modernizovaný ruský GLONASS, zdatný konkurent GPS

Stále modernizovaný ruský GLONASS, zdatný konkurent GPS
Autor fotografie: Alexego01/ Goodfon |Popisek: Družice Meteosat třetí generace (ilustrační foto)
20 / 09 / 2024, 09:30

V moderních konfliktech se přesná navigace zbraňových systémů bez rušení ukazuje jako zásadní faktor pro úspěch operace. Družicový systém GLONASS vyvinutý Ruskem jako konkurence amerického GPS na ukrajinském bojišti ukazuje svou důležitost.

Systém GLONASS je globálním družicovým polohovým systémem, který za pomoci satelitů v různých vrstvách atmosféry země pomáhá s prostorovým určováním polohy specifického zařízení. Ruský GLONASS je konkurenčním systémem pro americký GPS, evropský Galileo nebo čínský Beidou, který však především v posledních letech na objemu postupně narůstá. GPS se svými 31 satelity je však stále největším z výše jmenovaných systémů. GLONASS zatím pracuje s 24 družicemi, které se pohybují přibližně 19 tisíc kilometrů nad zemským povrchem. 

 

Principy fungování navigačního systému GLONASS a GPS

 

Obecně technologie navigace pomocí družic funguje tak, že elektronický rádiový přijímač konkrétního zařízení získá signál od družice nebo několika satelitů v jednu chvíli. Na základě těchto informací, tedy času a vzdálenosti od družice, je následně zařízení schopné vypočítat svou přesnou polohu na zemi. Pro určení polohy na mapě stačí zařízení signál ze tří satelitů. Pro přesnější určování signálu, který může být narušen atmosférickými vlivy nebo poruchou satelitu, jsou používány vysílače nacházející se na povrchu Země. 

Předchůdcem systému GLONASS, který byl poprvé spuštěn již jeden rok po zavedení GPS v roce 1996, byla dle informací IAC satelitní navigace z druhé poloviny 70. let Cicada složená ze čtyř družic. Tento systém byl primárně využíván pro účely sovětské armády, která k iniciaci výzkumu dala popud právě podobně jako v případě GPS ve Spojených Státech. Rusko v současné době používá pro systém GLONASS, který definitivně vyřadil Cicadu v roce 2008, družice druhé generace Glonass-M a třetí generace Glonass-K.

 Ruská družice Glonass-K

GLONASS prošel několika fázemi modernizace 

 

V roce 2002 byl spuštěn rozsáhlý program modernizace celého systému GLONASS. Cílem tohoto úsilí bylo otevřít systém také pro civilní uživatele stejně, jako tomu bylo u amerického GPS, a rozšířit jeho pokrytí pro celý svět. V roce 2011 podle informací webového portálu Meduza v té době ruský předseda vlády Putin společně s představiteli armády ohlásili další vlnu modernizace systému GLONASS, která by měla způsobit jeho větší přesnost. Ta byla u systému GLONASS v té době pro účely civilistů zhruba 2,8 metru.  

Právě za tímto účelem byly ve stejném roce do oběžné dráhy vypuštěny družice Glonass-K, čímž byl systém rozšířen na celý svět. Postupem času však vznikl požadavek na ještě přesnější určování polohy a došlo k iniciaci nové družice Glonass-K2. Jejich vývoj však byl zpožděn z důvodu korupční aféry ve spojení s financováním programu stejně jako embargo na Rusko týkající se materiálů odolných radiaci. Poprvé byly proto družice Glonass-K2 vypuštěny na oběžnou dráhu až na konci června 2023 a stále tak prochází testováním. 

 

GLONASS hraje významnou roli i na Ukrajině 

 

I přesto, že je GLONASS veřejným systémem, předním a bezesporu nejdůležitějším uživatelem družicové navigace je ruská armáda. GLONASS totiž funguje jak na otevřených, tak i šifrovaných frekvencích užívaných pro vojenské operace. Systémy schopnými komunikace se satelitní navigací by proto v současné době mělo proto disponovat široké množství těžší i lehčí vojenské techniky, která je nasazena také na válečné frontě na Ukrajině.  

Mezi ni patří modernizované tanky T-72M1 a T-90M Proryv, transportéry BTR-82A, ale také různé druhy munice jako FAB-3000 nesených letouny Su-34, střela s plochou dráhou letu Ch-101, protilodní střela P-800 Oniks, ale také dron Geran-2 vyvinutý z íránského UAV Šáhid-136. Jelikož je všechna tato technika nasazena na válečné frontě na Ukrajině, je bezesporu faktem, že GLONASS hraje v konfliktu nemalou roli. Rusko nepochybně systém a jeho spojení s jednotlivou vojenskou technikou nepochybně testuje přímo v bojových podmínkách, čímž si ověřuje jeho funkčnost.  

 

Tagy článku

-->