GM ZH2: Stealth pickup pro americkou armádu

GM ZH2: Stealth pickup pro americkou armádu
Autor fotografie: GM|Popisek: GM ZH2
11 / 10 / 2016, 13:45

Představte si, že jste člen amerických speciálních sil na nebezpečné misi. Musíte se dostat k teroristickému táboru potichu a bez velké tepelné stopy. General Motors má pickup, který to zvládne.

Studie vozu GM ZH2 vychází z upraveného modelu Chevrolet Colorado s většími koly s pneumatikami 37", lepším odpužením a delším rozvorem. Extrémní offroad je poháněn elektrickými motory, které napájí vodíkový palivový článek. Ten se nezahřívá tolik jako standardní spalovací motor (pouze asi v rozmezí 60-80 stupňů Celsia). Vodíkový článek je schopen kontinuálně produkovat 25 kW elektrického výkonu, ve špičce až 50 kW.

Vodíkový článek

ZH2 umožňuje používat elektřinu generovanou vodíkovým článkem i pro další aktivity mimo vozidlo tam, kde není možné zajistit připojení k elektrickému napájení - článek je možné z vozu vyndat.

GM HZ2

Americká armáda začne vůz ZH2 testovat v extrémních terénních podmínkách během příštího roku, aby se vyzkoumala použitelnost vozidel na vodíkový pohon pro vojenské mise.

ZH2

Na vozidle spolupracovaly firmy GM a US Army Tank Automotive Research. Od uzavření smlouvy do pondělního představení uplynulo méně než jeden rok, což je zajímavá doba nejen pro automobilový průmysl, ale hlavně pro obranný.

Zdroj: GM, DefenseOne

Tagy článku