Ruský bizár v přímém přenosu, Grad pálící mezi vzorně čekajícími auty

Ruský bizár v přímém přenosu, Grad pálící mezi vzorně čekajícími auty
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: BM-21 Grad
18 / 05 / 2024, 06:00

Rusko je země neomezených možností. Civilní obyvatelstvo je zvyklé na ledacos a postupně se smiřuje také s tím, že bojové operace probíhají i v jeho nejtěsnější blízkosti.

Válka na Ukrajině trvá mnohem déle, než si Vladimir Putin a jeho suita představovali. Ukrajinské drony byly již vyslány na ruské hlavní město, které je obklopeno protivzdušnou obranou, aby bylo schopné se ubránit. Belgorodská oblast je celkem pravidelně terčem útoků Kyjeva a ukrajinská armáda se poměrně často snaží zasáhnout vojenské a strategické cíle po celém Rusku, což se jí také často daří. Obrovský vliv na celý konflikt mají drony. Skrýt před nimi cennou techniku je nesmírně obtížné a obě strany dělají maximum pro to, aby to zvládly. Rusové v tomto úkolu dosahují nečekaných výsledků. 

Rusko je známé obrovským množstvím bizarností a na níže přiloženém videu zveřejněném na sociální síti X je patrné, že dosáhlo dalšího extrému. Veškeré publikované záběry se shodují na tom, že v záznamu pálí známý ruský MLRS BM-21 Grad. Operátoři zvolili vskutku strategické místo mezi lesy. Jsou nejen krytí porostem, ale zároveň před sebou mají dost prostoru pro střelbu, které nepřekáží nic v cestě. Snad jedinou zábranou je silnice, na níž se pohybují civilní vozidla, mezi kterými se nápadně vyjímá červená Škoda. Rusové neřeší, že by mohla klidně přijít odvetná palba, jež by civilisty na silnici ohrozila. Řidiči vzorně čekají ve vozech, až Grad dostřílí. 

 

BM-21 Grad, oblíbenec Ruska i Ukrajiny 

 

BM-21 Grad patří mezi nejoblíbenější MLRS obou stran konfliktu. Obě země, avšak především Ukrajina, trpí nedostatkem těžké techniky a snaží se udělat maximum pro to, aby jej nějakým způsobem vykompenzovala. Ukrajinci například zvládli modifikovat odpalovací zařízení z Gradu a nainstalovat ho podle Army Recognition na legendární americké vozidlo Humvee. Místo čtyřiceti tubusů jich na střechu vozu dostali devět. Před obdržením Humvee totéž dělali s civilními pick-upy, kde používali tři nebo šest odpalovacích šachet. 

BM-21 Grad je podle Military Factory zbraň používaná více než 65 zeměmi světa. Rusové mají se salvovými raketomety bohaté zkušenosti již od druhé světové války, kdy legendární Kaťuše děsily nacistické vojáky jen svým zvukem. Grad je v podstatě přímým nástupcem Stalinových varhanů. Přestože byl představen v roce 1964, stále se jedná o velmi účinnou zbraň. Stroj má 40 odpalovacích šachet, které dokáže vyprázdnit za dvacet sekund. Při ideálních podmínkách vytvoří smrtící zónu na ploše 36 hektarů, tedy 600 x 600 metrů, což se přibližně rovná rozloze třiceti fotbalových hřišť. 

Humvee s odpalovacím zařízením na střeše

Grad používá neřízené střely M22/2B různých typů. Jde o 122mm elektricky iniciované rakety země země s rotační stabilizací. Ty mají vysoce explozivní a tříštivou hlavici M-21OF. Rotační stabilizace zajišťuje jejich přesnost a odpálení salvy je řešeno elektronicky tak, že lze volit intervaly odpálení a počet vystřelených raket. Na videu je zjevné, že operátoři zvolili pomalejší mód střelby. Posádku tvoří tři až šest vojáků v závislosti na náročnosti zadaných úkolů. Operátoři z bezpečnostních důvodů obvykle odpalují salvu v krytu ve vzdálenosti padesát metrů od vozidla. Dostřel u pokročilejších raket činí až čtyřicet kilometrů, jejich hmotnost je 66 kg a mohou nést výbušniny až o váze 18,4 kilogramu. 

 

Ruský Grad BM-21 českým RM-70

 

Odpalovač je umístěn na podvozku Ural-375D s pohonem 6x6 a motorem o výkonu 130 kW. U novějších zařízení je používán Ural-4320. Zajímavostí je, že Grady používala i československá armáda a později také AČR. Grady mohly být uloženy na Tatře T-813 8x8 Kolos a systém byl pojmenovaný RM-70, v modernizované verzi Vampire. Vyřazené RM-70 byly poskytnuty Ukrajině, která je mimo jiné použila v bojích u Doněcku. Podle webového portálu Oryx byly doposud zničeny tři dodané kusy a další dva byly poškozeny. Ukrajinci pochopitelně trpí nedostatkem munice také do Gradů a velmi zajímavou skutečností zůstává, že jim tento druh raket pro Grady dodává třeba i Pákistán. 

Přiložené video v každém případě svědčí o tom, že se v Rusku stále nic nemění. Palba z Gradu mezi civilním obyvatelstvem je znakem klasické ruské bezohlednosti. Stačí, aby střely zaměřil ukrajinský dělostřelecký radar a přišla odvetná palba. Kyjev se nyní na rozdíl od začátku války už přestává zdráhat útočit na ruské území a případný protiútok Ukrajinců by přinesl zcela nepochybně ztráty na životech mezi posádkami civilních vozů. A řidiči jen čekají v koloně, až ruský Grad dostřílí.   


 

Tagy článku