Granát z ruského bitevního vrtulníku vysklil balkón obytného domu

Granát z ruského bitevního vrtulníku vysklil balkón obytného domu
Autor: CC BY-SA 3.0|Popisek: Mi-24P
18 / 03 / 2020, 12:00

Podle zprávy na serveru lenta.ru se ve městě Čita v Zabajkalském kraji, kde žije 350 tisíc obyvatel, v neděli střílelo z bitevního vrtulníku. Směrem k rezidenční čtvrti. Jedna ze střel zasáhla zeď obytné budovy. Při incidentu nikdo nebyl zraněn.

Při údržbě 23mm kanónu vrtulníku Mi-35M na letecké základně Čerjomuški, která leží asi 5 km od města, byla náhodně vypálena dávka ve směru rezidenční čtvrti a zasažena obytná budova. Výbuch granátu poškodil zasklení balkonu na třetím poschodí. Místní obyvatelé jej popsali jako "hlasitý třesk". Na místo dorazila národní garda a zástupci ministerstva pro mimořádné události.

Vrtulník Mi-24/35 má ruské letectvo v aktivní službě dnes přes stále přes tři sta a bylo vyvinuto 38 verzí. Mi-35M je pokročilou variantou verze Mi-24V, a ačkoli je označení Mi-35 určeno pro export, ve verzi M pro Venezuelu, Ázerbajdžán, Brazílii, více než 60 (provedení iz. 758) jich slouží i v ruském letectvu a FSB.

V českém letectvu dosluhují vrtulníky Mi-35, tedy v podstatě původní Mi-24V vyrobené v Rostově, které se od ruských strojů liší zejména typem motoru a přístrojovým vybavením. V České republice prošly vrtulníky modernizací ve VTÚL, dostaly multifunkční displeje, modernizované komunikační a navigační vybavení, systém identifikace cizí/vlastní (IFF). Nesou pod přídí v dálkově ovládaném střelišti čtyřhlavňový rotační kulomet 9A624 ráže 12,7 mm.

Mi-35M je naproti tomu vybaven dvouhlavňovým kanónem GŠ-23V ráže 23 mm s vodním chlazením, které umožňuje palbu v delších salvách než u vzduchem chlazeného modelu L. Nevýhodou  je fixní pozice na trupu vrtulníku.Kanóny GŠ-23 byla osazena např. také zadní střeliště strategického bombardéru Tu-95. Nesly je stíhací letouny MiG-21 a MiG-23, a jsou instalované také na ozbrojených verzích cvičných Albatrosů (L-39ZA a L-39MS). Jejich projektil na balkóně nechceme. Pokud by došlo k zásahu balkónu touto zbraní, lze předpokládat, že se jednalo o cvičný náboj, jinak by škody byl zásadně markantnější.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace