Gremliny přicházejí: Ambiciózní program roje dronů vstupuje do třetí fáze

Gremliny přicházejí: Ambiciózní program roje dronů vstupuje do třetí fáze
Autor: Screenshot YouTube
27 / 07 / 2018, 17:00

Program americké výzkumné agentury DARPA zaměřený na vypouštění roje dronů nazvaných Gremliny se dostal do třetí, závěrečné fáze.

DARPA je už téměř připravena uvést do praxe Gremliny - roje menších a lehčích UAV, které budou vypouštěny z letadla a plnit nejrůznější úkoly od průzkumných, zpravodajských či sledovacích misí po dodávky zbraní a jiné důležité vybavení ve zvlášť rizikových či bojových oblastech.

psali jsme: Nový bojový dron s kolmým startem pro americkou námořní pěchotu

Společnosti Dynetics byl v první fázi udělen v roce 2016 kontrakt na provedení studie, na jejímž základě by byl vyvinut operační koncept dronů, které by byly ,,vypustitelné" z transportního letounu, a jež by se po každé misi vracely zpět. Po druhé fázi, kdy byl zkompletován systémový design, vstoupil projekt do své závěrečné, třetí testovací fáze. Ukázka, jak celý systém dronů Gremlinů funguje, již proběhla v americké Arizoně.

Gremliny jsou drony tvaru rakety, které bude vypouštět transportní letoun Lockheed C-130 Hercules k plnění specifických misí. Jakmile je cíl mise splněn, letoun použije speciální záchytné zařízení a drony vytáhne zpět na palubu. Gremliny pak budou během 24 hodin připraveny k další misí, ke které je na zemi připraví odborní pracovníci.

psali jsme: VIDEO: Čína představila atypický dron poháněný solární energií. Dokáže zůstat ve vzduchu měsíce i roky

Programový manažer agentury DARPA ze sekce taktických technologií Scott Wierzbanowski prohlásil, že Gremliny jsou malé a dostupné drony, které mohou být vypouštěny v rizikových oblastech, kde by bylo příliš riskantní operovat s pilotovaným strojem.

psali jsme: Bezdrátově napájený dron je na světě

DARPA se rovněž zabývá možností, jak by mohly Gremliny operovat v bojových případech ve spolupráci se stroji F-22 či F-35 a jinými bojovými letouny.

Pokud vše půjde podle plánu, bude možné spatřit tyto technologicky pokročilé UAV již příští rok.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: army-technology.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace