VIDEO: Gripen E se představil na Future Forces Forum 2022

VIDEO: Gripen E se představil na Future Forces Forum 2022
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Gripen E
20 / 10 / 2022, 09:15

Na mezinárodní výstavě Future Forces Forum 2022 je k vidění také letoun (model) Gripen E od švédského výrobce Saab.

Kromě jiných novinek mají až do pátku možnost návštěvníci akce Future Forces Forum 2022 vidět také stroj Gripen E. Víceúčelový letoun 4,5 generace, který představuje novou generaci Gripenu, společnost Saab odhalila poprvé Gripen E v květnu 2016 během slavnostního ceremoniálu ve výrobním závodě společnosti Saab ve městě Linköping.

Gripen E je vylepšení současné verze Gripen C / D,  především z hlediska senzorů, užitečného zatížení, komunikace, výkonu, doletu, avioniky a rozhraní člověk-stroj. Nový Gripen má již AESA radar, systém Infra Red Search and Track (IRST), a soupravu elektronického boje (EW). Gripen E je stejně jako jeho předchůdce méně náročný na údržbu, náklady na životní cyklus strojů je také nižší než u jeho srovnatelných konkurentů.

                                  

                                                                          Video: YouTube

Rozdíly mezi Gripenem C a nejnovějším Gripenem E, jež vychází z technologického prototypu Gripen NG (New Generation), nejsou jen v jednotlivých systémech. Oba letouny se navzdory zachování délky a rozpětí liší i konstrukčně. Došlo ke zvýšení prázdné i maximální vzletové hmotnosti z 6 800 kg na 7 100 kg, respektive v druhém případě z 14 000 na 16 000 kg. V souvislosti s tím také k navýšení objemu interních palivových nádrží cca o 1/3 a v souvislosti s tím i k použití pohonné jednotky s téměř o pětinu vyšším maximálním tahem. Nový Gripen navíc dostal další dva pylony pro zbraně, kterých nyní celkově unese na místo 5 až 6 t.

Zájemci měli možnost vidět letoun mimo jiné na letošních Dnech NATO a představiúje se odborníkům a širší veřejnosti také na mezinárodní akci Future Forces Forum 2022. Zájemci si mohli vyzkoušet také simulátor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.