Gryf - francouzské obrněné vozidlo pro 21. století

Gryf - francouzské obrněné vozidlo pro 21. století
Autor fotografie: Alexandre Zeiger (CC BY-SA 4.0)|Popisek: obrněné vozidlo VBMR Gryf
02 / 01 / 2020, 12:30

V rámci programu Scorpion, který začal v roce 2014, vzniklo francouzské obrněné vozidlo VBMR (Véhicule Blindé MutiRôle) Gryf 6x6, které postupně nahradí starší obrněný transportér VAB. V modernizačním programu pak vzniknou i dvě další obrněná vozidla - Jaguar a Serval. My se zaměříme na vozidlo VBMR Gryf.

Francouzská armáda se připravuje na nahrazení dýchavičného obrněného transportéru VAB od začátku nového milénia. VAB byl zařazen do služby již v roce 1976 a je jasné, že nesplňuje nejnovější standardy kladené na vozidlo pro 21. století.

Za vývojem obrněného vozidla Gryf, které má jako jedno ze tří nových vozidel vznikající v programu Scorpion podstatným způsobem posílit pozemní kapacity francouzské armády, stojí tři firmy - Nexter, Thales a Arquus. Jejich úkolem bylo zkonstruovat robustní univerzální vozidlo s výhodami modulární architektury s velmi dobrou ochranou posádky, vozidla samého (proti minám či improvizovaným výbušným zařízením - IED), výbornou mobilitou a efektivní zbraňovou výbavou.

Designově zaujme především nápadná podobnost s obrněným vozidlem Titus, za jehož vývojem stojí již zmíněná zbrojovka Nexter ve spolupráci s firmou TATRA TRUCKS.

Prototyp vozidla Gryf byl představen v roce 2016 na prestižním zbrojním veletrhu Eurosatory. 25tunový stroj může pojmout až 8 vojáků (z toho dva členové posádky), jeho operační dosah činí 800 km. Pohonnou jednotku zajišťuje motor o výkonu 298 kW. Vozidlo může vyvinout rychlost 110 km/h. Griffon je vybaven dálkově ovládanou zbraňovou stanicí, která může být osazena buď kulometem ráže 12,7 mm, nebo ráže 7,62 mm, či automatickým granátometem ráže 40 mm. Součástí zbraňového ,,setu" je pak 8 granátometů pro kouřové granáty, které zvyšují schopnost přežití posádky. Volitelná je potom instalace dvou antitankových raket MMP.

V programu Scorpion je plánováno celkem 6 verzí Gryfu, po roce 2021 má vzniknout odlehčená verze v konfiguraci 4x4x, která bude sloužit jako průzkumné vozidlo.

První objednávka na dodávku 319 vozidel Gryf byla podepsána v dubnu 2017, předpokladem je postupné dodání 1 872 vozidel do roku 2030, potvrdila před časem francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Ve zmíněném roce 2017 učinila objednávku na dodávku 417 vozidel i Belgie. Pokud bude francouzská armáda vybavena tímto moderním vozidlem později společně s dalšími vozy Jaguar a Serval, významně to posílí pozemní kapacity armády, což je přirozeně i cílem zmíněného programu Scorpion.

 

Tagy článku