foto: DVIDSHUB / Flickr/Ilustrační foto
Snaha udržet v provozu ukrajinské bitevníky Su-25 je enormní. Nedostatek původní munice vede k vytrvalému přizpůsobování letadel k použití západních technologií.
Defence blog píše, že neřízená letecká munice pro Su-25 došla Ukrajincům již v prvním roce války. Následovala dodávka neřízených amerických raket Zuni, jež pocházejí z roku 1957, ale díky modernizacím se udžely ve výzbroji dodnes. Jejich váha činí až 36 kilogramů při délce 2,1 metru. Laserem naváděné střely ovšem také došly a výrobu nemělo smysl obnovovat. Takže aktuálně se odehrály úpravy pro nasazení francouzských řízených pum AASM HAMMER, v překladu kladivo. Jedná se o jedny z nejmodernějších francouzských zbraní a Su-25 se s nimi stávají mnohem nebezpečnější.
Kladivo HAMMER pro Su-25
Ukrajinci měli na začátku války ve službě dvacet Su-25, z toho pět modernizovaných na varianty Su-25M1 a Su-25UBM1, ale celkově jim jich zůstalo po rozpadu Sovětského svazu a SNS 46 kusů. Podle Oryxu Kyjev od začátku války ztratil 19 strojů. Z toho logicky vyplývá, že Ukrajina zprovoznila značnou část zbylých letadel, jinak by instalace francouzských HAMMERů postrádala jakýkoli smysl. Su-25 je jednomístný bitevník pro podporu pozemních jednotek sovětské provenience, který poprvé vzlétl v roce 1975. Měl by být schopen zasahovat proti nízko letícím cílům, tedy i vrtulníkům.
Námořní verze letadla Su-25UTG byla nasazena i na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Podle Airforce Technology bylo v listopadu 2010 rozhodnuto o obnovení výroby těchto bitevníků na základě objednávky ruského ministerstva obrany. Pod křídly je deset závěsníků pro rakety Ch-23, Ch-25ML, Ch-29L a protivzdušné střely R-3S a R-60. Celkově je portfolio zbraní poměrně široké, ale Ukrajincům dost brzy došly. Suchoj má ve spodní části trupu instalovaný dvouhlavňový kanón AO-17A ráže 30 mm s 250 náboji a kadencí 3 000 ran za minutu.
Su-25 obsahuje integrovaný navigační a zaměřovací systém, včetně pumového zaměřovače ASP-17 s kamerou instalovanou na přídi, kde je i laserový dálkoměr a značkovač cílů. Sověti nikdy nepodceňovali elektronický boj, takže pochopitelně i tento bitevník má radarový výstražný přijímač a radarovou rušičku Gardeniya. Odpalovač klamných cílů obsahuje ochranu proti infračerveně naváděným střelám. Letadlo je poháněno dvěma motory Sojuz/Gavrilov R-195s. Maximální rychlost stroje činí 950 km/h a dostup 7 000 metrů. Ukrajinská modernizace zahrnovala nové GPS a přesnější zaměřování zbraní.

HAMMER je modulární zbraň vzduch-země středního dosahu nové generace vyráběná společností Sagem pro francouzské letectvo a námořnictvo od roku 2007. Podle AT má základní verze HAMMERu hlavici SBU-38 s inerciálním a GPS naváděním. SBU-54 má jako přídavek infranavádění a SBU-64 je řízena znovu pomocí GPS, INS a laserem. Pochopitelně existuje celá řada pum s váhou od 125 kilogramů po jednu tunu vyvíjené pro hybridní systémy Mirage 2000D a špičkové Rafale. Instalace na ukrajinská Su-25 je nepochybně úspěch a posílení schopností napadené země.
Destruktivní HAMMER na ukrajinských Su-25
Podle společnosti Safran Electronics & Defense byla puma vypuštěna při zkouškách ze vzdálenosti 50 km s přesností na jeden metr. K tomu je nutno podotknout, že se jedná o výkon špičkové střely krátkého dosahu. Taková střela má však nálož řádově v jednotkách kilogramů. Jedná se proto o vysoce destruktivní pumy s velkým rozsahem. Cena se pohybuje kolem šesti milionů korun. Jenže při efektivním použití se může jednat o velmi ekonomickou záležitost, protože účinnost je mnohonásobně větší než u jakékoli rakety. Pumy byly vyzkoušeny již v Afghánistánu v roce 2008, kdy je Rafale shodilo na podporu pozemních jednotek. Další použití přišlo v Libyi.
Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Francie poskytne Ukrajině několik stovek HAMMERů, tempem padesát kusů měsíčně. Je pozoruhodné, jak se s pomocí Kyjevu najednou roztrhl pytel. Vše nasvědčuje tomu, že došlo k nějaké vnitřní změně postoje západních zemí, protože přišlo i povolení používat systémy na ruském území. Otázka zní, jak na to zareaguje Matička Rus, protože ztráty cenných zbraní narůstají a válka se přesouvá na území Ruska. A to budou sami Rusové snášet jen velmi těžko.
Tagy