Hasičský Phoenix 4x4 jako dar

Hasičský Phoenix 4x4 jako dar
Popisek: Hasičský speciál TATRA CAS 30
15 / 09 / 2017, 18:00

Hasičský speciál TATRA CAS 30 na podvozku TATRA PHOENIX 4x4.1 pomůže v Izraeli s hašením lesních požárů. Vozidlo, které vzniklo na základě spolupráce naší automobilky se specialistou na hasičské nástavby a příslušnou techniku, společností THT Polička odkoupilo Ministerstvo vnitra České republiky. Na základě memoranda o spolupráci mezi oběma zeměmi, jej na konci léta předal Židovskému národnímu fondu osobně Ministr vnitra ČR Milan Chovanec jako dar naší republiky.

Ministerstvo vnitra ČR se rozhodlo k uzavření memoranda a k předání zmíněného daru v hodnotě 8,1 mil. Korun na základě kalamitního stavu v Izraeli v roce 2016. Tehdy postihla blízkovýchodní stát nejrozsáhlejší vlna požárů, při níž minimálně polovina z 1800 případů byla založena úmyslně. Třímístný speciál na plněpohonném podvozku TATRA 158-8P6R23.371 4x4.1 má velkokapacitní nádrž na 4500 l hasební vody a disponuje dvěma hasícími vysokotlakými systémy pro vysoce efektivní hašení lesního porostu.

Vozidlo lze, díky vynikajícím jízdním vlastnostem a schopnostem průchodnosti, které jsou Tatrám vlastní, provozovat v rámci zpevněných i nezpevněných cest včetně těžkého terénu. K pohonu vozu slouží moderní jedenácti litrový motor MX-11 s maximálním výkonem 271 kW a vrcholem točivého momentu na hranici 1600 N.m. V souladu se všemi moderními legislativními požadavky má motor emisní specifikaci Euro VI. O přenos výkonových charakteristik se na kola obou náprav stará automatická převodovka Allison 4500 s vlastním chladičem oleje, přídavná/sestupná převodovka TATRA 1,5/3,4 a nápravy bez redukcí v nábojích kol s převodem 3,385. Vozidlo s rozvorem náprav 3700 mm je obuto do pneumatik rozměru 445/65 R 22,5.

„Izrael je náš tradiční partner v regionu a například v oblasti kyberbezpečnosti je pro nás jedním z nejdůležitějších partnerů vůbec. Proto jsem rád, že od mé předchozí návštěvy můžeme rozvíjet spolupráci i v dalších oblastech a alespoň formou na míru vyrobené hasičské cisterny pomoci Izraeli při zvládání kalamitních situací,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že na základě memoranda dochází také ke spolupráci obou zemí při výměně informací i zkušeností týkajících se zvládání živelních pohrom. Součástí předání daru bylo také tradiční sázení stromu v tzv. Českém lese, který je součástí největšího vysázeného lesa v Izraeli nesoucího název Yatirský. Ministr vnitra ČR Milan Chovanec tak na okraji Negevské pouště vysadil středomořský rohovník obecný.

Zdroj: TATRA TRUCKS

Tagy článku