Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: BM-21 Grad
GMLRS a HIMARS je spojení, které nepochybně budí operátory mobilních ruských systémů ze sna. Přesnost amerických střel je opravu mimořádná, teď to poznali vojáci v BM-21 Grad.
GMLRS je střela s inerciálním navigačním systémem s podporou GPS. Byly představeny v roce 2005 a prakticky se jedná o varinatu k balistickým ATACMS, které jsou hodně drahé. Existuje velké množství variant pro Brity, Italy, Němce a třeba Finy. Pochopitelně se odpalují nejen z kolových HIMARS, ale i z pásových M270 s dvojnásobnou kapacitou. Maximální dolet činí 70 kilometrů (uvádí se i 92 kilometrů) při ceně, podle anglické Wikipedie, 168 000 dolarů za kus. ATACMS sice dosáhne až na tři sta kilometrů, ale její cena je okolo 1,5 milionu dolarů. Částka se zřejmě sníží, protože Američané výrazně navyšují výrobu, ale stále bude výrazně dražší než GMLRS.
Vražedné GMLRS s velkou přesností
Washington navíc ukončil vývoj nové balistické střely PrSM pro HIMARS, která by měla mít dosah až 500 kilometrů a měla by ATACMS nahradit. Všechny rakety ovšem spojuje jedna věc a tou je přesnost. Navíc zatímco ATACMS mají Američané jen několik set, alespoň podle Forbesu, GMLRS se vyrábí několik tisíc ročně. Podle německé Wikipedie měly starší verze GMLRS kruhovou chybu deset až patnáct metrů, novější mají jen dva až tři metry. Prakticky není pochybnosti, že na níže přiloženém videu ze sítě X byla použita GMLRS, pokud se jedná o HIMARS. Ať jde o velikost výbuchu nebo právě o přesnost. ATACMS by způsobila větší explozi a klasické střely do MLRS nemají takovou přesnost.
Zajímavostí je, že Rusové přlcházející GMLRS slyšeli a na videu je vidět voják, který utíká od BM-21 Grad těsně před zásahem. Senzoricky ji ruské MLRS nemůže zachytit. Z videa je celkem jasně patrné, že nešlo o přímý zásah salvového raketometu. GMLRS vybuchla těsně před čelem Gradu, kabinu zřejmě zásadně poškodila a dá se předpokládat i smrt operátorů v ní. Výbuch zřejmě spustil odpálení raket v šachtách, ale BM-21 bude praktický zničený. Další odpis pro armádu Ruské federace. Málokdy je navíc ke spatření na videu střela, která techniku zničí. Hlavice byla s největší pravděpodobností M31 o váze 91 kilogramů. Jiné verze mají wolframovou submunici, ta zde použita nebyla.
BM-21 Grad je lehký kolový salvový raketomet ze šedesátých let dvacátého století. Je to reaktivní systém pro odpálení čtyřiceti raket ráže 122 mm na vozidle Ural-375D 6x6, později na Ural-4320. Military View ho označuje za legendární a smrtící prostředek sovětské provenience. V roce 1972 představila Československá lidová armáda svojí verzi Gradu RM-70. Ta je na podvozku Tatra 813 a narozdíl od ruského bratra má pancéřovanou kabinu. Navíc má před odpalovacím systémem zásobník dalších čtyřiceti raket. To zkrátilo dobu nabíjení na maximálně tři minuty.
Československý RM-70 byl lepší než BM-21 Grad
Je sice těžší než Grad, ale na silnici silnici si RM-70 udržel prakticky stejnou rychlost jako RM-70, tedy 85 kilometrů za hodinu a dojezd zůstal úplně stejný, 400 kilometrů. Česká republika vyřadila RM-70 z výzbroje v roce 2010, Zatímco výrobce Excalibur Army v roce 2015 uvedl na trh modernizovanou verzi RM-70 Vampire a také BM-21 MT Striga s digitálním řízením palby. Aktuálně AČR řeší nákup nových MLRS vzhledem k jejich renesanci v konfliktu na Ukrajině.
Sovětský svaz a Rusko vyrobily více než osm tisíc kompletů BM-21 Grad. V zásadě se jedná o páteřní zbraň jejich raketového dělostřelectva. Byť třeba vyrábí daleko modernější Tornada-S, která by ale měla být přímou konkurencí HIMARS. Podle Oryxu bylo na Ukrajině doposud zničeno 226 kompletů a 36 ukořistili Ukrajinci. Vzhledem k tomu, že Grad operuje několik kilometrů za frontou, budou ztráty násobně vyšší. Existuje velké množství variant Gradu včetně třeba přenosné verze pro jednu střelu. Grady byly usazeny i na vozidlech GAZ-66B s 12 šachtami nebo třeba na ZIL-131.