Autor fotografie: Wyoming National Guard / Flickr|Popisek: HIMARS
HIMARS je mobilní verze M270 MLRS. Ze všech západních zbraní dělají tyto salvové raketomety asi největší starosti ruským agresorům, obzvlášť raketa ATACMS.
ATACMS a HIMARS, dvě slova, která patří k sobě a jsou postrachem ruských vojáků už velmi dlouhou dobu. Použijeme-li slovo kat, můžeme v souvislosti s těmito salvovými raketomety a balistickou střelou zmínit nejdůležitější systém ruské protivzdušné obrany a tím je S-400. HIMARS v rámci salvových raketometů (MLRS) má oproti ruským protějškům zcela zásadní přednost a to schopnost odpálit balistickou raketu ATACMS. Po obnovení pomoci Ukrajině ze strany amerického kongresu byly rakety Ukrajině znovu dodány a Kyjev jich neprodleně využil. Kromě útoku na ruské válečné lodě v Sevastopolu, se Ukrajinci zaměřili právě na S-400.
HIMARS řádí v Kurské oblasti s ATACMS a GMLRS
HIMARS a ATACMS jich mají na svědomí nejméně deset. S-400 je jako systém PVO určený proti letadlům a balistickým střelám, ale v této chvíli je jasné, že s americkou raketou má velký problém. Je zjevné, že radary ruského PVO mají problém se zachycením ATACMS a reakční doba systému na střelu v terminální fázi letu nestačí.V posledních týdnech Ukrajinci zlikvidovali nejméně osm systémů S-400, donutili Rusy přisunout k Sevastopolu S-500 a oslabit Kaliningrad přesunem S-400 na Krym. Hlavní zásluhu mají právě HIMARS. Systém byl vyvinut v roce 1996 konglomerátem Lockheed Martin a je určený k likvidaci živé síly protivníka, PVO a obrněných vozidel. Američané se soustředili na vysokou mobilitu, aby MLRS mohl rychle zmizet z místa výstřelu kvůli antibateriovým radarům.
V roce 2008 byl na HIMARS podle Army Technology nainstalován univerzální systém řízení palby UFCS, který je propojený s řídícími systémy na bojišti a urychluje reakci vozidla. Podle výše vloženého příspěvku ze sítě X zaútočili Ukrajinci na pontonové mosty pomocí raket GMLRS. Ty mají prodloužený dolet na více než sedmdesát kilometrů. Střely jsou řízené pomocí GPS a hlavice má inerciální navádění. Z videa je patrné, že Ukrajinci použili i standardní rakety a vzhledem k množství výbuchů je pravděpodobné, že byly použity i M270. V každém případě pontonové mosty Rusů jsou zlikvidovány a Rusům v Kurské oblasti hrozí obklíčení velkého množství vojáků, protože je nemají kudy evakuovat.
Mobilní M142 HIMARS je schopen odpálit salvou šest raket nebo jednu ATACMS. Může být přepravován pomocí C-17 Globemaster a C-130 Hercules, to byla hlavní příčina vývoje M142. První válka v Perském zálivu ukázala vysokou náročnost přepravy M270 a nutnost vývoje lehčího systému na kolech. Příspěvek ze sítě X i zmiňuje použití kazetové munice. Jednalo by se o střely M30A1, které obsahují až 180 000 wolframových šrapnelů. ATACMS se může pyšnit doletem až 300 km, obdobnou zbraň do salvového raketometu mají jen Jihokorejci na svých Chunmoo. Válka na Ukrajině způsobila, že o HIMARS je velký zájem a kromě Polska je koupí Austrálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a v neposlední řadě také Čínou ohrožený Tchaj-wan.
Nejkrvavější útok HIMARS za celou válku v Kurksu
Celý systém váží 16 250 kilogramů, posádku tvoří tři muži a raketomet má automatické nabíjení. Ve vývoji je raketa PrSM, která by měla mít dostřel až 499 kilometrů. Vozidlo odolá palbě z ručních zbraní. Maximální rychlost je 85 kilometrů za hodinu s dojezdem až 480 kilometrů. ATACMS se také pyšní vysokou přesností, kdy zásah na 300 kilometrů je s odchylkou na jeden metr. Takže kromě Strykerů, Marderů. PT-91 Twardy a Challengerů 2 působí v Kurské oblasti i HIMARS. Prokazatelně útočí i na ruské kolony vozidel, které mají posílit obranu a zároveň připravit armádu agresora na protiútok.
Podle anglické Wikipedie provedl systém 9. srpna 2024 útok na ruský konvoj v Kurské oblasti, který byl označen za jeden z nejkrvavějších v celé válce. Zřejmě byl proveden standardními raketami MLRS ráže 227 mm s dostřelem 80 kilometrů. Polský WPtech potvrzuje útok na pontonové mosty a kritickou situaci ruských jednotek. Zároveň se zřejmě blíží mohutný ruský protiútok za situace, kdy Ukrajinci obsazené území zjevně nechtějí vyklidit. Ovšem zřejmě ztrácejí na Donbase jako daň za přesunuté prostředky do Kurské oblasti. Válka nadále eskaluje a následující dny ukáží, jak hodně se překvapivý útok Ukrajincům vyplatí.