Autor fotografie: Alan Wilson, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Dassault Rafale
Pro Francii je to největší exportní zbrojní kontrakt v historii. Spojené arabské emiráty si pořídí do výzbroje 80 letounů Rafale v hodnotě 17 miliard eur.
80 francouzských stíhačů Rafale a 12 vojenských vrtulníků posílí v budoucnu letecké síly SAE. Francie a SAE stvrdily dohodu v pátek a prohloubily tak vzájemné politické a ekonomické vztahy. Současně kontrakt přinese i další multiplikační efekty jako vytvoření 7 000 nových pracovních míst. Dodávky strojů SAE mají začít od roku 2027.
Francie využívá jakési momentální období nejistoty některých států Perského zálivu - spojenců USA - ohledně očekávaných dalších dodávek vojenského materiálu ze strany Washingtonu. Uvidíme v budoucnu, jak USA budou na tuto zbrojní zakázku reagovat.
Kontrakt byl stvrzen v rámci několikadenní pracovní cesty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do vybraných států Perského zálivu, která zahrnuje také Saúdskou Arábii či Katar. ,,Toto (nákup 80 letounů Rafale) je výsledek strategického partnerství mezi dvěma zeměmi, jež posiluje schopnost jednat společně za jejich autonomii a bezpečnost," uvádí prohlášení francouzské prezidentské kanceláře. Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové se jedná o historický kontrakt, který přispěje k regionální stabilitě.
O to více hodnotnější kontrakt pro Francii a SAE je, protože byl signován po zdlouhavých jednáních, která začala v roce 2011. Tehdy však SAE francouzskou nabídku na prodej 60 letounů Rafale odmítly s tím, že stroj je ,,nekonkurenceschopný a nefunkční". Pro Zemi galského kohouta jsou SAE důležitým partnerem, už proto, že se zde nachází francouzská vojenská základna.
Francie si tak úspěšně buduje v oblasti Perského zálivu rozsáhlejší odbytiště pro svůj vojenský materiál a zároveň upevňuje partnerství s vybranými státy. Například Katar si již dříve objednal 36 letounů Rafale, ve výzbroji má rovněž starší víceúčelový stíhací letoun Mirage 2000.
Stranou francouzského zájmu nestojí ani Egypt. Právě Egypt je provozovatelem stíhaček Rafale, v květnu tohoto roku si objednal dalších 30 těchto stíhacích strojů v celkové hodnotě 3,75 miliardy eur. Francie byla mezi lety 2013-2017 hlavním dodavatelem vojenského materiálu Egyptu, kdy bylo nasmlouváno několik kontraktů.
Největší zbrojní dohoda přichází v době, kdy se Francii daří letouny Rafale prodávat i v evropských státech. Koncem listopadu podepsala Parlyová se svým chorvatským protějškem Mariem Banožičem dohodu o pořízení 12 použitých letounů Rafale v hodnotě téměř 1 miliardy eur. Stíhače Rafale mají nahradit zastaralé stroje MiG-21. Minulý rok se rozhodlo i Řecko pořídit v době rostoucího napětí mezi Aténami a Ankarou francouzské stíhače. Původní objednávku 18 strojů Rafale nejnověji doplňuje dalších 6 strojů. Letouny Rafale pak mají nahradit stárnoucí stroje Mirage 2000.
Stíhače Rafale jsou tak v současné době více než horkým zbožím. Pořizuje si je kromě již zmíněného Chorvatska a Řecka také Indie a z francouzských letounů se tak i v Evropě i mimo ní stává zajímavý a dnes nepřehlédnutelný obchodní artikl.
Zdroj: Reuters