Hizballáh disponuje moderními íránskými ATGM, IDF vymýšlí nejefektivnější řešení

Hizballáh disponuje moderními íránskými ATGM, IDF vymýšlí nejefektivnější řešení
Autor fotografie: Israel Defense Forces / Flickr|Popisek: Íránské rakety nalezené u jednotky Hizballáhu
21 / 01 / 2024, 07:00

Kromě útoků z Gazy se IDF již od vypuknutí konfliktu v Gaze snaží vypořádat s ostřelováním svého území libanonským Hizballáhem. Teror páchaný touto organizací vedl k evakuaci desítek tisíc obyvatel žijících u hranic mezi Izraelem a Libanonem.

Podle informací izraelského deníku Haaretz mezi raketami, které byly vypálené teroristickou organizací a politickou stranou Hizballáh z Libanonu na izraelské území, svým počtem nápadně vynikají protitankové střely. Ty navíc Hizballáh používá proti vojenským i civilním cílům. Organizace však útočí nejen na infrastrukturu, ale také na jakékoli osoby, které se nacházejí v blízkosti severní hranice Izraele. Několik osob bylo raketami přímo zasaženo a zemřelo.

V roce 2018 Izrael předpokládal, že Hizballáh má ve svém arzenálu přibližně 130 000 raket, z nichž většinu představovaly přenosné střely země-země. Podle informací deníku Haaretz v současnosti Hizballáh disponuje již více než 150 tisíci raketami. Mezi nimi jsou také tisíce sovětských, íránských, ale také amerických a francouzských přesných protitankových střel 9M133 Kornet, BGM-71 TOW, Toophan, Raad, 9M14 Malyutka, 9K111 Fagot, 9M113 Konkurs nebo 9K115-2 Metis-M.  

 

Nejvyspělejší z těchto střel jsou ruské 9M133 Kornet, americké BGM-71 TOW a íránské rakety Toophan. Protitankové řízené střely 9M133 byly vyvinuty v průběhu 90. let minulého století a jsou naváděny pomocí laserového paprsku. Jejich kumulativní hlavice HEAT je schopná projít ocelovým pancířem tloušťky 1 000 mm. V minulosti tak tento typ střely prorazil i trup izraelského tanku Merkava Mark III nebo ruského raketometu TOS-1 Buratino. Střela může letět rychlostí 900 km/h a její dostřel je 5 km. 

Americká protitanková střela BGM-71 TOW dosahuje o něco vyšší rychlosti než ATGM 9M133, a to přibližně 1 152 km/h. Její HEAT hlavice je však schopná prorazit ocelový pancíř pouze do tloušťky 900 mm. Hizballáh disponuje pravděpodobně pouze několika kusy střely BGM-71 TOW nebo používá její íránské kopie. Raketa Toophan má největší dostřel z výše jmenovaných ATGM, a to více než 3,5 km. Její maximální rychlost je téměř srovnatelná s americkou BGM-71 TOW a pohybuje se okolo 1 116 km/h. Novější typ střely Toophan 5 s raketovým naváděním a tandemovou hlavní je schopen prorazit ocelový pancíř o síle až 900 mm.  

Odpalování ruské rakety Kornet

Cílem taktiky Hizballáhu spočívající v odpalování ATGM je podle mínění Dr. Jehošuji Kalinského, vedoucího izraelského Institutu pro studium národní bezpečnosti, působit teror vůči obyvatelům komunit na severu Izraele, ale současně s ním nevstoupit do otevřené války. Toho se totiž obává také izraelská strana, která by musela otevřít u hranic s Libanonem druhou frontu. IDF proto volí taktiku oslabení libanonské teroristické organizace pomocí zneškodnění jejích představitelů, podobně, jako to činí v případě Hamásu. 

IDF se tudíž oproti Hizballáhu snaží minimalizovat útoky, které by mohly ohrozit civilní obyvatelstvo v Libanonu, a zaměřuje se na osoby aktivně ohrožující bezpečnost Izraele. Za příklad nám mohou sloužit události posledního týdne. Na výpad dronů v úterý 9. ledna, který poškodil základnu IDF ve městě Safed, reagovaly izraelské ozbrojené složky cíleným útokem na velitele vzdušných sil Hizballáhu v jižním Libanonu Ali Husseina Burjiho. Ten v nedávné době organizoval a řídil vypouštění průzkumných a sebevražedných UAV na území severního Izraele.

Odlišnost taktiky je samozřejmě výsledkem odlišné povahy obou válčících stran a jejich zamýšleného cíle. Zatímco Hizballáh provádí rozsáhlou a široce zaměřenou ofenzivu, IDF jim odpovídají selektivními útoky. Cílem teroristické organizace je prosazovat ideologii z části založenou na osvobození palestinského národa, kterou realizují pomocí teroru obyvatel Izraele. IDF však nemá důvod útočit na občany svého souseda a jako suverénní stát se kvůli zkušenosti s několika válkami v Libanonu snaží otevřenému konfliktu vyhnout. 

Odpalovač Hizballáhu raket typu Toophan nebo TOW nalezený IDF

Vytvářet tlak na obyvatele Izraele se Hizballáhu daří velmi dobře. Přibližně 80 000 obyvatel komunit v severním Izraeli nacházejících se u hranic s Libanonem bylo evakuováno ze svých domovů kvůli hrozbě ostřelování Hizballáhem. Většina z těchto lidí je nyní ubytována v hotelích v různých částech Izraele. Obyvatelé se navíc kvůli stále probíhajícímu ostřelování svých obydlí Hizballáhem odmítají vrátit zpět a požadují po izraelské vládě, aby vyřešila bezpečnostní situaci. Představitelé izraelského státu proto ubezpečili občany, že pozice Hizballáhu na severní hranici odstraní. 

Izrael má k dispozici nástroje zaměřené na boj s protitankovou municí. Mezi ně patří například systém aktivní ochrany Trophy od společnosti Rafael Advanced Defense Systems Ltd., avšak podobná zařízení jsou umisťována na vozidlech či tancích. Tato technologie však zatím nebyla využita pro ochranu budov nebo osob před ATM, protože tato potřeba dosud nevyvstala. IDF proto zatím neinformovala, jak se s hrozbou protitankových střel aktivně vypořádat.

Izraelská vláda však bezpečnost obyvatelstva řeší alespoň pasivně pomocí posílení pancéřových krytů v příhraničních oblastech. V některých případech jsou podél cest, které jsou hlavním cílem útoků Hizballáhu, stavěny provizorní betonové bunkry. Dlouhodobě však chce vláda tento problém vyřešit především zvýšenými investicemi do bezpečnostních opatření a zásadní modernizací stávajících úkrytů v komunitách na severu Izraele. Je však otázkou, zda by z dlouhodobého hlediska nebylo efektivnější nasazení silnějších zbraní, které by mohly aktivně ochraňovat hranici. 

 

Tagy článku