Hlavní bitevní tanky naší doby - aktuální verze nejsilnějších bojových vozidel (I.)

Hlavní bitevní tanky naší doby - aktuální verze nejsilnějších bojových vozidel (I.)
Autor fotografie: CC BY-SA 2.0 fr|Popisek: AMX-56 Nexter Leclerc
22 / 04 / 2020, 13:00

V obecném povědomí jsou ty značky zavedené: v Británii Challenger 2, ve Francii Leclerc, v USA M1A2 Abrams, v Itálii Ariete, v Izraeli Merkava IV, v mnoha státech celého světa německý Leopard 2, v Jižní Koreji K2, turecká varianta Altay, v Japonsku Typ 10 a jeho čínský konkurent Typ 99, v Rusku poslední verze T-90 a pozornost vzbuzující T-14 Armata. Všechny ovšem procházejí vývojem, jehož cílem je posílení schopností při plnění různých úkolů, nejvíce snad pro boj v městském prostředí. Jaké jsou poslední verze světových hlavních bitevních tanků (MBT) a jejich přednosti?

Challenger 2 Streetfighter a Challenger 2 Black Night - Velká Británie

Ve Velké Británii vylepšuje Královský tankový pluk své Challengery 2 v programu nazvaném příznačně Streetfighter, tedy "pouliční bojovník". V jeho rámci dostal tank novou kamufláž a především vybavení, které zvyšuje situační povědomí posádky - velmi citlivý prvek pro boj v nepřehledném městském terénu. Opírá se především o systém Iron Vision, který pomocí soustavy kamer umožňuje osádce výhled v plných 360° okolo tanku - osádka vidí "skrz" vozidlo. 

Tank také dostal na věž systém pro odpalování protitankových řízených střel Brimstone od společnosti MBDA, které jsou známé v původních verzích jako vysoce účinné protizemní střely odpalované z letounů. Jejich pozemní varianta Brimstone 3 patří v současnosti mezi nejsilnější zbraně svého druhu.

Video: youtube

Jinou úpravou Challengeru 2, který je ve výzbroji britských jednotek od roku 1994, je tzv. Challenger 2 Black Night ("černá noc") uvedený v září 2018 společností BAE Systems, jehož předností má být vyšší schopnost nasazení v noci a aplikace aktivního ochranného systému (APS) proti RPG. Pozornost byla věnována znovu především posílení situačního povědomí. V tomto případě pokročilým zaměřovačem velitele tanku od společnosti Safran Paseo a termální optikou od společnosti Leonardo pro střelce a nočním zaměřovačem DNVS 4 od stejné firmy, díky nimž tank získal schopnost Hunter-Killer (velitel vyhledává a zadává cíle svým nezávislým zaměřovačem, střelec je ničí).

Pokud projde tank zkouškami, mělo by takto být upraveno 224 vozidel, a to v rámci projektu, jehož cílem je prodloužit životnost Challengeru 2 až do roku 2035.

Leclerc XLR neboli Standard F1 – Francie

Video: youtube

Společnost Nexter Systems v červnu 2016 představila v rámci programu "Scorpion" modernizovanou verzi francouzského hlavního bitevního tanku Leclerc (vyráběn v letech 1990-2008) se zesílenou palebnou silou i odolností zejména proti improvizovaným výbušným zařízením, jež jsou hrozbou v asymetrických konfliktech a městském boji. Tank dostane dálkově ovládanou zbraňovou stanici s kulometem ráže 7,62 mm, navigační systém a nové uživatelské rozhraní pro snazší a efektivnější obsluhu - aby se osádka mohla maximálně soustředit na plnění zadaného úkolu a vyhodnocování situace. Jde o třetí modernizační program tanku. Týká se 200 Leclerců a 18 vyprošťovacích tanků na stejném podvozku (ty dostanou kulomet ráže 12,7 mm) s cílem, stejně jako v Británii - a vlastně všude - prodloužit životnost, ve francouzském případě do roku 2040. První prototypy byly dodány v roce 2018, modernizace samotná bude probíhat od letoška do roku 2028.

M1A2 SEP V3 (M1A2C) a V4 (M1A2D) Abrams - Spojené státy americké

Nejpočetnějším tankem ve výzbroji NATO je díky síle amerických ozbrojených sil americký typ Abrams. Jeho (zatím?) poslední varianta je označovaná jako M1A2 SEP V3 a V4 resp. M1A2C/D. Modernizace Abramsů SEP (System Enhanced Package) V3 byla představena v říjnu 2015 ve Washingtonu. Jejím autorem je společnost GDLS, tanky s posílenou odolností, snazší údržbou a modernějšími komunikačními prostředky prošly zkouškami na jaře 2016. Mezi implementovanými technologiemi najdeme například ADL (Ammunition Data Link), díky níž lze využívat programovatelnou munici (explodující při dopadu, se zpožděním, nebo ve vzduchu pro boj proti cílům za překážkou), vylepšené termální kamery a nižší dálkové ovládané zbraňové stanice. Vše opět vedené především ohledy na potřebu vyšší efektivity tanku při nasazení v městském prostředí.

Video: youtube

Vývoj verze V4, resp. M1A2D byl ohlášen v roce 2017 a má dostat mj. nový laserový dálkoměr a laserové výstražné systémy, meteorologické senzory, a počítá se také s nasazením účinné víceúčelové 120mm munice, která by měla nahradit v současnosti čtyři užívané typy: protipancéřovou APFSDS s ochuzeným uranem (M829), proti živé síle kartáčovou střelu M1028, protitankovou vysoce tříštivou HEAT nebo víceúčelovou protitankovou MPAT (M830). Tank by měl využívat izraelský systém aktivní ochrany Trophy identifikující a likvidující řízené střely a rakety.

(pokračování)

Zdroj: armyrecognition.com, army-technology.com, chars-francais.net

Tagy článku