Hlavní bitevní tanky naší doby - Ariete, Merkava IV, Leopard 2A7 (II.)

Hlavní bitevní tanky naší doby - Ariete, Merkava IV, Leopard 2A7 (II.)
Autor fotografie: CC BY 2.0|Popisek: Leopard 2A7+ na Eurosatory
01 / 05 / 2020, 13:00

Po britských a amerických tancích pokračujeme v přehledu současných MBT: C1 Ariete je hlavním bitevním tankem italské armády. Byl vyráběn v letech 1995-2002 a vzniklo asi 200 vozidel. Ambiciózní program nové verze C2 byl ovšem z rozpočtových důvodů redukován a posléze zastaven. Některá řešení jsou formou modernizace aplikována na existující tanky. Izrael se může pochlubit zatím poslední verzí svého skvělého tanku Merkava IV ve variantách Barak a Windbreaker osazenými pestrou paletou nejmodernějších technologií. A pozadu v tomto ohledu nestojí ani poslední verze německých Leopardů 2, tedy 2A7 a její varianty, jejichž modernizované prvky lze aplikovat i na starší verze tanku.

C1 Ariete - Itálie

Video: youtube

Itálie patří mezi země NATO, které neúspěšně zápasí s poměrem výdajů na obranu vůči HDP. V roce 1966 představovaly bezmála 3 %, ale od té doby klesají a hranice 2 % byla směrem dolů překonána již v roce 1989. V letech 2000-2010 se pohybovaly výdaje ve výši 1,7-1,5 %, a to se podepsalo mj. na zrušení dalšího vývoje tanku Ariete, který měl pokračovat verzí C2. Ambiciózní program měl ke dvěma stovkám typu C1 přidat až 300 nových vozidel, ale byl postupně redukován a zrušen. Kromě dalšího proto, že podobně jako britské Challengery nebo francouzské tanky Leclerc, ani Ariete se neprosadil na mezinárodním trhu a slouží jen v Itálii.

Přesto jde o tank, který se může směle postavit vedle špičkových vozidel spojenců: je poháněn motorem IVECO o výkonu 1600 k (jeden z prvků, který měl původně být aplikován ve verzi C2), jeho pancéřová ochrana snese srovnání se základními variantami amerických Abramsů i britských Challengerů 2. Je vybaven pokročilým digitálním systémem řízení palby a ani 120mm kanón OTO Breda s délkou 44 ráží za výkonem tanků stejné generace nezaostává. Tanky slouží u Bersaglieri Brigade "Garibaldi" a u obrněné brigády "Ariete".

Merkava IV Barak a Merkava IV M Windbreaker - Izrael

Video: youtube

Merkava IV je zatím poslední verzí ikonického izraelského tanku. Byla vyvíjena od roku 1999 a ve výrobě je od roku 2004, a od té doby také prošla řadou modernizací. Merkava IV Barak byla prvním tankem světa vybaveným pokročilé senzory řízené umělou inteligencí, jejímž cílem je co nejvíce uvolnit ruce a mysl osádky, která se tak může soustředit na orientaci v situaci a plnění úkolu. Což dále posiluje systém řízení boje od společnosti Elbit. Byla také prvním moderním tankem bez nabíječova poklopu ve věži - průlezy a poklopy snižují odolnost proti moderním protitankovým řízeným střelám. Je vybavena vynikajícím systémem řízení palby El-Op Knight Mark 4, který dokáže sledovat a zamknout pohybující se cíle včetně vrtulníků.

Merkava IV M Windbreaker je Merkava IV vybavená aktivním ochranným systémem Trophy, vyráběná je od roku 2009 a nasazená u jednotek od roku 2011. Systém Trophy je účinný proti RPG i řízeným protitankovým střelám včetně nebezpečných ruských 9M133 Kornet, jimiž nevyzpytatelnými cestami a za kdovíjaké peníze disponuje teroristické hnutí Hamas, a také je proti IDF v roce 2014 nasadilo. Žádnou Merkavu se ovšem teroristům vyřadit nepodařilo. Podobně jako Barak nese i Windbreaker systém řízení boje Tzayad, díky němuž má osádka přehled o vlastních i různými prostředky zjištěných nepřátelských silách v oblasti nasazení.

Leopard 2A7+ a 2A7V - Německo

Video: youtube

Leopard 2A7+ byl veřejnosti společností KMW poprvé představen v roce 2010 na Eurosatory v Paříži. Hlavní důraz při jeho vývoji a využití moderních technologií byl kladen na posílení schopností vozidla v boji v městském prostředí. Tank byl vybaven posíleným kompozitním pancířem, který patrně využívá nanokeramické materiály, titan a ocel. Tank také nese velmi účinný kanón ráže 120 mm v déle 55 hlavní od společnosti Rheinmetall, čímž se liší od ostatních moderních tanků, jejichž kanóny jsou kratší. Touto zbraní je osazena již starší verze 2A6, ale pro nové tanky prošel dalším vylepšením, je přesnější a má ještě delší dostřel.

Probíhá také modernizace starších verzí 2A4, 2A6 a 2A7 na nový standard 2A7V. Od původních 2A7 se liší především instalací pokročilých technologií, elektronických a komunikačních systémů, termovizními pozorovacími přístroji pro velitele, střelce i řidiče, posíleným pancéřováním přední strany korby a dalšími prvky, které zvyšují odolnost a efektivitu tanku při nasazení v libovolném prostředí, v konfliktech nízké i vysoké intenzity. Hlavní zbraň tanku je schopna vystřelovat programovatelnou munici nebo podkaliberní střely KE2020 s wolframovým penetrátorem.

(pokračování)

Zdroj: militaryfactory.com, armyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace