foto: KNDS / Public domain/Leclerc XLR
Příčin mizení MBT na Ukrajině je velmi mnoho. Selhání T-90M, technologická zastaralost dodaných západních tanků včetně M1A1 Abrams a Challenger 2 a nedostupnost moderních prostředků PVO.
V roce 2022 byly karty jasně rozdané. Kreml zcela nepochopitelně předpokládal, že jeho modernizované T-90M a T-72B3 budou vládnout na bojišti. Vůbec nepočítal s moderními přenosnými protipancéřovými systémy Ukrajinců jako Javelin, NLAW nebo RGW 90. Ty bojišti naprosto dominovaly. Izraelci už v té době měli odpověď v podobě systémů aktivní ochrany (APS) Trophy a Iron Fist. Ty byly na základě průběhu konfliktu a událostí v Gaze inovovány a aktuálně jsou oba schopny účinně zasahovat i proti dronům. Moskva disponuje modernizovaným APS Arena-M, ty jsou instalovány nejen na T-90M, ale jejich účinnost zatím nebyla potvrzena a zřejmě ani nebude. Rusko na to technologicky nemá.
Ani T-90M, ani M1A1 Abrams nebo Challenger 2
Ukrajinci rozstříleli ruské kolony mířící na Charkov a Kyjev, symbolem se staly utržené věže T-90M a dalších ruských MBT. Postupně ovšem začaly nastupovat bezpilotní vzdušné prostředky. Podle Reuters si jich Ukrajina letos vyrobí přes čtyři miliony. Rusko není o moc pozadu. Obecně je zpravodajství z Ukrajiny velmi často málo objektivní. Nástup UAV začal okamžitě limitovat veškerou techniku na frontě. Ukrajinci nejprve vyslali M1A1 Abrams do boje bez jakékoli ochrany. Rychle zjistili, že to není možné. Challengery 2 si chrání jako oko v hlavě. Přesto je aktuální stav takový, že většina západních MBT je již zničená nebo nepojízdná. Včetně německých Leopardů. Konflikt je vysoké intenzity a ztráty jsou logické.

Ani jedna strana nemá adekvátní PVO
Ani jedna strana konfliktu nedisponuje kvalitní PVO proti dronům. Rusové nemají prakticky vůbec nic a ukrajinských Gepardů nebo Skynexů je příliš málo. Výsledkem je velmi pokroucená role MBT na bojišti. Když Kyjev zaútočil na Kurskou oblast, v čele nebyly očekávané MBT, ale bojová vozidla pěchoty jako Marder nebo Stryker. Snaha ochránit hlavní bojové tanky proti dronům se smrskla na dvě hlavní linie. První jsou různé kovové konstrukce na korbách tanků. Mistrovství v bizarnosti dosáhli především Rusové. Nejčerstvější úlovek přinesl polský WPtech.
Hlavní bojové tanky na Ukrajině došly
Řeší se T-62 nebo T-55. Konstrukce je již natolik bizarní, že není možné vůbec mluvit o MBT. Výsledky jsou stejně tristní. Operátoři UAV se nakonec dostanou všude. Ukrajinci vsadili na střízlivější konstrukce a obě strany bloky reaktivního pancíře, které mají drony přivést k předčasnému výbuchu. Tak jako tak nic nefunguje. A nic na situaci nezmění ani dodávka australských M1A1 Abrams a Kreml své T-90M zřejmě přestal nasazovat. Buď Rusové usoudili, že to nemá smysl nebo dochází ke koncentraci na nadcházející ofenzivu. Kyjevu jinak západní MBT prakticky zřejmě došly. I z důvodu zcela šílené logistiky.

Budoucnost je v PVO C-UAS
MBT je jako zbraň ryze ofenzivní záležitost. Případně zbraň proti jiným MBT a technice nepřítele. Aktuální stav na Ukrajině ovšem z tanků dělá lovnou zvěř. Rusko nasazuje to, co má, včetně vlastní technologické špičky T-90M. Nasazené Leopardy, Challengery 2 a M1A1 Abrams jsou technologicky zastaralé. Aktuální Leopard 2A8 nebo M1A2 Abrams SEPv3 jsou někde úplně jinde. A chystané Leclerc XLR, Abrams M1E3 nebo Leopard 2 A-RC 3.0 nabité umělou inteligencí ještě mnohem dál. Nasazovat MBT na Ukrajině ve vysoce pozičním boji za asistence tisícovek dronů vůbec nemá smysl.
Hodně se v souvislosti s tím spekuluje o roli MBT v budoucnosti. Jenže se při těchto spekulacích zcela zapomíná na faktor toho, že i jakákoli jiná technika bude nucena čelit rojům dronů. I tam se role mění a bojiště bude nutné prošpikovat špičkovou PVO především krátkého a velmi krátkého dosahu. Pokud se tím vzdušný prostor uvolní, zůstane role hlavních bojových tanků prakticky stejná. Válka na Ukrajině přináší velké množství inovací, ale za zcela provizorních podmínek. Moderní armáda bude mít k dispozici adekvátní prostředky PVO jako C-UAS nebo mobilní systémy typu Skyranger nebo Tridon Mk2. A MBT přestanou být lovnou zvěří.
Tagy