Jaké problémy trápí armádu? Válečný veterán má jasno (komentář Lumíra Němce)

Jaké problémy trápí armádu? Válečný veterán má jasno (komentář Lumíra Němce)
08 / 12 / 2018, 15:00

Náčelník generálního štábu Aleš Opata na shromáždění velitelů prohlásil, že AČR disponuje technikou, která je tak stará, že se jí nedovažují posílat ani na přehlídku. Copak na přehlídku, tam se může stát maximálně to, že nedorazí, mnohem mrazivější je představa poslat takovou techniku do bojové akce, nebo tuto techniku nasadit k obraně republiky.

To, že armáda vybavení potřebuje, je bez debat, nejedná se pouze a zbraňové systémy, ale i o vybavení vojáků, jako jsou například neprůstřelné vesty a balistické helmy, kterých je v armádě nedostatek nebo jsou v takové kvalitě, že si vojáci raději nakupují vlastní vybavení. Generál Opata již v červnu tohoto roku představil ambiciózní projekt modernizace armády za téměř sto miliard. Problémem armády není nedostatek financí, jen za loňský rok armáda nevyčerpala více něž čtyři miliardy z rozpočtu, nebo neschopnost vybrat vhodné produkty, ale hlavní potíže jsou jinde.

psali jsme: Jakékoliv mírové misi předchází ta bojová, uvědomí si to i politikové? (komentář Lumíra Němce)

Problémem je obrovská složitost výběrových řízení a nedostatečně vyškolený personál, který není schopný realizovat nákupy včas a v požadované kvalitě. Armáda má tak nesmyslně nastaveny protikorupční systémy, že pokud potřebujete koupit i jednoduchou věc k výcviku, tak to musíte zadat do požadavků na příští rok, aby se nákup mohl realizovat centrálně. Anebo jestliže to opravdu nutně potřebujete, tak si to koupíte za své.

Dalším problémem jsou parametry výběrových řízení. Tyto parametry je potřeba nastavit tak, aby cena nebyla nejdůležitějším kritériem. Například firmy, které vyrábějí balistické vesty kompletně v Čechách, nemohou konkurovat firmám, které šijí v Číně. To, kdo a kde produkt vyrábí, by mělo hrát významnou úlohu v rámci výběru. Nejenomže finance zůstávají v české ekonomice, ale v případě konfliktu, nejsme vázáni na dodávky ze zahraničí. A pak je zde je vliv různých lobbistických skupin na výběrové řízení. Firmy se pomocí různých tlaků na politiky snaží ovlivňovat výběrové řízení a nákupy v armádě. Naposledy se do těchto lobbistických struktur pokusila zasáhnout ministryně Šlechtová, a všichni víme jak dopadla.

psali jsme: Chceme trestat generály za svobodu slova? (komentář Lumíra Němce)

Takže můžeme náčelníkovi generálního štábu držet palce, aby se mu podařilo realizovat jeho ambiciózní plány, aby se nenechal odradit složitou realizací a hlavně, aby ho nikdo neodvolal, pokud nevybere „správnou“ firmu.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace