Hlavní tahák letošních Dnů NATO? Stíhací letoun F-35

Hlavní tahák letošních Dnů NATO? Stíhací letoun F-35
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr public domain|Popisek: F-35
13 / 09 / 2022, 13:00

Na letošních Dnech NATO se představí mock up stíhacího letounu F-35, a v tomto případě to bude i v českých barvách.

Na dalším ročníku Dnů NATO, který začíná již tento týden v sobotu, bude dozajista poutat pozornost letoun F-35. Minulý rok měl návštěvník možnost poprvé vidět italskou F-35 jako vůbec první letoun 5. generace na českém území.

Americká společnost Lockheed Martin je jedním z hlavních partnerů nadcházejících Dnů NATO a ani tentokrát nebude na Letišti Leoše Janáčka Ostrava u Mošnova chybět letoun 5. generace. Lockheed Martin si ovšem pro tento ročník připravil pro tuzemské návštěvníky překvapení - F-35, tedy jeho mock-up, bude vyveden v národních barvách. Zájemci budou moci zasednout do modelu v měřítku 1:1.

Stíhač bude možno spatřit na nebi při průletu, kdy se představí dvojice strojů F-35 nizozemského letectva. Na zemi pak zájemci budou moci zasednout do modelu v měřítku 1:1.

F-35 je hlavním kandidátem, který má nahradit po roce 2027 stávající letouny JAS-39 Gripen, jichž má ČR nyní k dispozici 14. Vláda se nakonec rozhodla, že neprodlouží na další období pronájem a přistoupí k akvizici nových letounů, jež se v rámci Evropy začínají stávat standardem.

Vybralo si je například Finsko, to podepsalo 11. února smlouvu na dodávku 64 letounů F-35. Finská vláda v prosinci minulého roku oznámila, že stroj F-35 byl vybrán v programu HX na modernizaci vzdušných sil. Finsko plánuje zařazovat stíhače do výzbroje počínaje rokem 2027. Již dříve oznámilo Polsko, že nakoupí celkem 32 kusů F-35 v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. Kontrakt byl podepsán v lednu 2020. Letouny si bude z dalších evropských států pořizovat také Belgie, jež projevila zájem o 34 kusů.

O akvizici letounu 5. generace v počtu 24 kusů bude ČR jednat v čele s ministryní obrany Janou Černochovou, debaty mají podle proponovaného plánu trvat do října 2023. Pokud by jednání uvázla na mrtvém bodě, podle ministerstva obrany se otevřou další možnosti řešení ochrany českého vzdušného prostoru, nicméně resort prozatím nespecifikoval jaká.


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace