Autor fotografie: www.defesaaereanaval.com.br
Rusové se pouštějí do vývoje nové jaderné ponorky Lajka (jinak také třída Husky), která má představovat plně konkurenceschopné plavidlo svým západním protějškům a jakousi ruskou analogii americké třídy ponorek Virginia.
Může se zdát, že plánovaná konstrukce jaderné ponorky třídy Husky je ve stínu ,,aktuální" výstavby ponorek třídy Jaseň, ale Rusko se důkladně připravuje na samotnou stavbu těchto ponorek páté generace. Stejně jako USA, které chtějí urychlit výstavbu útočných ponorek s jaderným pohonem třídy Columbia, i Rusko od nové generace ponorky třídy Husky očekává, že má být sportovní terminologií řečeno tou ,,rozdílovou" v podmořském boji.
I když je zatím informací o ponorkách málo, základní představu o těchto plavidlech si můžeme udělat už nyní. Na vedoucí jednotce třídy Husky by se mělo pracovat počínaje rokem 2023. Zatím nebylo oficiálně specifikováno, kolik jaderných plavidel nakonec v této třídě vznikne, nicméně jednotek by mělo být celkem 12. Očekává se, že první jednotka by měla být hotová mezi lety 2027-2030. Stavbou ponorky páté generace, která má postupně nahradit třídy Akula a Victor, byla pověřena konstrukční kancelář Malachit. Lajka má mít výtlak 11 340 t a dosahovat rychlosti 35 uzlů (65 km/h).
Při budoucí stavbě jaderné ponorky třídy Husky budou též použity nové kompozitní materiály. Rusko si uvědomuje fakt, že možnosti tradičních monometalických materiálů jsou již vyčerpány, a v rámci dalšího technologického posunu, který by dál rozvinul bojové kapacity ponorek, je nutné přejít na kompozity. Sonary tak budou mít mnohem těžší ponorku vůbec detekovat, protože ta se díky použití kompozitních materiálů stane ,,neviditelná". Snížená radarová viditelnost pak půjde ruku v ruce se znatelně sníženou akustikou plavidla.
Co se týče výzbroje, ta má zahrnovat řízenou střelu Kalibr, protilodní raketu Oniks či hypersonickou střelu Zirkon. Počítá se s tím, že Lajka bude mít 8 torpédových komor velikosti 533 milimetrů a 16 vertikálních odpalovacích zařízení pro protiletadlové rakety Kh-35 a pozemní střely.
,,Na papíře" tak Lajka vypadá sice zajímavě nicméně další vývoj se bezpochyby bude odvíjet od ruských finančních zdrojů. Protože pokud jich bude vyčleněno málo, může to celý ambiciózní projekt potopit. Nesmíme zapomenout, že prezident Vladimir Putin usiluje o to, aby ruský obranný průmysl byl světově konkurenceschopný a ruské ozbrojené síly se dostaly na patřičnou úroveň ve výzbroji i vycvičenosti. Lze tedy předpokládat, že bude usilovat o zajištění dostatečných finančních prostředků, avšak každý nový projekt se v závěru prodražil, otázkou tedy je, kam až je ochoten jít.
Pokud by bylo skutečně postaveno všech 12 plavidel, je pravděpodobné jejich rozdělení mezi Severní a Tichomořskou flotilu, kdy jednoznačně většina bude dislokována v Pacifiku. Pro Spojené státy tak vzniká velmi ošidná a hlavně ekonomicky náročná situace. Pokud se propojí modernizační úsilí Ruska s intenzivním zbrojením a modernizací armády Číny, stojí proti USA a jeho spojencům v regionu obrovská námořní moc, jež při spojeném úsilí by byla schopna vymezit své oblasti působnosti proti komukoliv a situace by mohla eskalovat až na hrozbu použití jaderných zbraní.
Bude to velmi složité přesně určit schopnosti a možnosti námořních sil Ruska a Číny a hlavně správně pochopit vztahy obou zemí, jejich schopnost a hloubku případné vojenské spolupráce. Společná cvičení je jedna věc, ale společná účast v konfliktu či hrozbě USA a jejich spojencům je zcelá jiná hra.
Zdroj: National Interest