Hlídkové lodě třídy Cyclone pro námořnictvo USA i Filipíny. Plavidla se osvědčila až v boji proti terorismu

Hlídkové lodě třídy Cyclone pro námořnictvo USA i Filipíny. Plavidla se osvědčila až v boji proti terorismu
Autor: Danny Ewing Jr., Wikimedia Commons|Popisek: USS Tempest
12 / 09 / 2021, 13:00

Třída Cyclone představuje třídu hlídkových lodí určených pro americké námořnictvo, které užívá i jediný zahraniční uživatel, Filipíny. V současné době jsou plavidla vyřazována ze služby, u prvních tří jednotek se tak stalo na začátku tohoto roku.

Americké námořnictvo má ve své výbavě třída hlídkových lodí Cyclone. Jsou určeny k celé řadě úkolů, od ochrany pobřeží a přístavů po průzkum, přepravu operátorů jednotek Navy SEALs a provádění speciálních operací.

Na nových lodích se začalo pracovat ve druhé polovině 80. let americkou loděnicí Bollinger. Oproti svým menším předchůdcům typů PB Mark III a Mark IV měla lepší nautické vlastntosti, schopnost nést čluny RHIB a další vybavení. V letech 1993-2000 bylo do služby zařazeno celkem 14 jednotek této třídy. Objednávka na dva další čluny byla zrušena.

siroco

                                             USS Sirocco, (Foto: Robert McRill , Wikimedia Commons)

 

První jednotka byla zařazena do služby v roce 1993, poslední o sedm let pozděj. Výtlak plavidel činí 334 t, délka 51,82 m,šířka 7,62 m. Hlídkové lodě pohání 4 dieselové motory Paxman, mohou dosáhnout rychlosti 65 km/h. Dosah plavidel činí 2 000 námořních mil. Lodě třídy Cyclone jsou vyzbrojeny čtyřmi kulomety ráže 12,7 mm, dvěma granátomety Mk 19 ráže 40 mm, další výzbroj pak tvoří dva čtyřnásobné raketové vrhače BGM-176B Griffin IIB.

Lodě třídy Cyclone však nesplnila původní očekávání především pro slabší výzbroj a také nadměrným rozměrům, a tak se přemýšlelo, co s plavidly dál, kdy neodpovídají potřebám a představám Velitelství speciálních operací. Kolem roku 2000 tak byly všechny hlídkové lodě třídy Cyclone převedeny pod velení amerického námořnictva, které v letech 2004-2005 pět jednotek pronajalo americké pobřežní stráži (Tempest, Zephyr, Shamal a Tornado) a prototypovou jednotku dlouhodobě pronajalo Filipínám.

Uplatnění se pro hlídkové lodě našlo až později v souvislosti se zapojením USA do války proti terorismu. Americké námořnictvo nasadilo od roku 2003 čtyři jednotky třídy Cyclone k hlídkování v Perském a Arabském zálivu a v této roli se velmi osvědčily, stejně jako například v účasti na potírání ilegální imigrace nebo boje proti drogám. Z toho důvodu americké námořnictvo převzalo zpět čtveřici jednotek dříve pronajatých pobřežní střáži a na Blízkém východě nasadilo až 10 jednotek třídy Cyclone.

Jelikož byla všechna plavidla intenzivním nasazením značně opotřebena, byla od roku 2009 modernizována s cílem zvýšit jejich bojovou hodnotu a umožnit jejich provoz až do období let 2023-2026.

Nicméně vzhledem ke stáří a již zmíněnému opotřebení lodí se počítá s postupným vyřazováním jednotek ve třídě Cyclone, a to bez náhrady. Jejich roli mají převzít v Perském zálivu pobřežní bojové lodě s lepšími technologickými i zbraňovými schopnostmi. Na začátku roku 2021 tak byly vyřazeny 3 jednotky - USS Zephyr, USS Shamal a USS Tornado a další budou vyřazovány v roce 2022.

 

Zdroj: Navy Recognition, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace