Horko v Atlantiku: Putinova malá fregata s velkou raketou. Hypersonické Zirkony u pobřeží USA

Horko v Atlantiku: Putinova malá fregata s velkou raketou. Hypersonické Zirkony u pobřeží USA
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Admiral Gorškov
25 / 01 / 2023, 14:45

Americká televize CNBC uvedla, že Rusko pořádá ,,raketové cvičení" zahrnující hypersonické Zirkony. Jedna z ruských fregat - Admiral Gorškov - pak provedla odpal hypersonické rakety v západní části Atlantiku na cíl. Zkoušky se uskutečňují v době, kdy Německo potvrdilo, že nakonec pošle na Ukrajinu své tanky Leopard 2. Stejně tak dodají i USA Ukrajině své tanky Abrams.

Kreml reaguje na aktuální situaci na Ukrajině a rozhodnutí Německa poslat na bojiště své tanky Leopard 2 demonstrací vlastní síly v západní části Atlantiku. Podle americké televize CNBC jedna z ruských fregat, v tomto případě Admiral Gorškov, provedla ,,raketové cvičení" s hypersonickou střelou Zirkon zahrnující odpal na zkušební cíl.

Ve středu ,,raketové cvičení" potvrdilo také ruské ministerstvo obrany s tím, že fregata provedla zásah střelou Zirkon na cíl, který napodoboval nepřátelskou loď a nacházel se ve vzdálenosti  více než 900 km. Během cvičení prokázala posádka lodi vysokou koordinaci akcí, jak bylo zdůrazněno. Fregata neprovedla zkoušku této zbraně poprvé, například v červenci 2021 odpálila Zirkon na cíl, který byl vzdálen jen přes 350 km.

Rusko vyzkoušelo Zirkon v roce 2017 a podle nepotvrzených informací má být schopná zničit letadlovou loď jedním zásahem. Zirkon může být vypuštěn ze země, moře či z ponorky. Využívá technologii, která mísí palivo a vzduch, což jí umožňuje dosáhnout hypersonické rychlosti. Zirkon pak může být instalován třeba na jaderný křižník Petr Veliký či křižník Admiral Nachimov.

Sám prezident Vladimir Putin se před několika lety pochlubil, že střely Zirkon budou letět rychlostí Mach 9 (11 000 km/h), přičemž původní informace hovořily ,,pouze" o 7 000 km/h, a jejich dosah bude činit přes 1 000 kilometrů.

Zdroj: CNBC

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace