Hotovo, smlouva o víceúčelových F-35 s USA uzavřena. Přezbrojení do roku 2035

Hotovo, smlouva o víceúčelových F-35 s USA uzavřena. Přezbrojení do roku 2035
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: F-35
29 / 01 / 2024, 13:30

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a velvyslanec USA v Praze Bijan Sabet dnes podepsali Memorandum o porozumění mezi ČR a USA a tzv. akceptační dopis s nabídkou, jehož přijetím je uzavřena smlouva s vládou USA. ČR pořizuje 24 kusů letounů 5. generace F-35.

Nákup odsouhlasila vláda Petra Fialy 27. září 2023 po více než ročním vyjednávání Ministerstva obrany s americkou stranou, a to podle výsledků vojenského doporučení armády, podle něhož mají Vzdušné síly AČR v budoucích desetiletích spoléhat právě na letouny 5. generace: „Systém F-35 je jediný, s nímž můžeme obstát na bojištích budoucnosti a který zároveň bude zárukou, že se v případě potřeby dokážeme společně s našimi spojenci efektivně bránit vnější agresi,” uvedl podpisu dnešních dokumentů přítomný náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka a zopakoval tak pozici armády v této otázce.

Podle Ministerstva obrany je pevnou součástí smlouvy také dojednaná průmyslová spolupráce. Ta byla smluvně ošetřena v uplynulém týdnu vrchní ředitelkou sekce průmyslové spolupráce Radkou Konderlovou. Jde o již dříve avízovaných 11 projektů se společností Lockheed Martin a 3 projekty s firmou Pratt&Whitney v celkové hodnotě 15,3 miliardy korun. Účast na těchto projektech má mít 13 českých průmyslových podniků a univerzit, a to ve čtyřech oblastech: výroba komponent, výzkum a vývoj, pilotní výcvik a údržba, servis a opravy F-35.

„Slíbila jsem, že smlouva na americké letouny F-35 bude uzavřena nejpozději do konce března a dnes jsem tento slib splnila. Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou, řadíme do první ligy evropských členů NATO. Stroje 5. generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády,“ prohlásila po podpisu ministryně Jana Černochová.

Podpis memoranda. Jana Černochová, Bijan Sabet

Platby jsou rozděleny do 11 let. Jde o cca 106 miliard korun do USA (podle současného kurzu koruny k americkému dolaru) a o 44 miliard korun, které budou vynaloženy v ČR na infrastrukturu, palivo, přípravu personálu. Výcvik českých pilotů by měl být zahájen, spolu s německými, v roce 2029, a první letouny přibýt do České republiky v roce 2031. Všech 24 pak dosáhne plné operační způsobilosti v roce 2035, kdy také skončí pronájem stávajících švédských strojů JAS-39 Gripen C/D. „Jednání o provozování těchto letounů do tohoto období se švédskou stranou intenzivně probíhají,“ uvádí Ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě.

Místopředseda Výboru pro obranu Josef Flek (STAN) podpis memoranda a uzavření smlouvy přivítal: "Nákup amerických F-35 byl právě stvrzen. Nejvýznamnější projekt v historii AČR se může rozjet. České nadzvukové letectví se posune do 21. století. F-35 budou více jak 50 let brázdit české nebe. Akvizice podpoří i průmysl, podílet se na ní bude 13 českých podniků a univerzit," a to podobně jako další koaliční poslanci. Jan Hofmann (ODS) označil dnešek za velký den pro české nadzvukové letectvo a dodal: "Modernizace AČR je jednou z priorit naší vlády. Bezpečnost země je základní stavební kámen svobodné demokratické společnosti."

Akvizici přivítal také ředitel státního podniku LOM Praha Jiří Protiva: "Akvizice F-35 je příležitostí pro český letecký průmysl, nevyjímaje státní podnik LOM Praha a jeho dceřinku VR Group. Zapojíme se do výcviku pilotů, do provozu, údržby nebo upgradu simulátoru a jednáme o dalších oblastech."

Výhrady přetrvávají z řad opozice. Exministr obrany a předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) v České televizi uvedl, že předmětem kritiky není letoun F-35 jako takový, ale načasování a způsob akvizice. Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka jde o "nekonečnou nezodpovědnost." Lubomír Metnar rovněž připomněl průtahy v dodávkách a komplikace ve výrobě letounů F-35, akvizici nicméně označil za "v současné době asi hotovou věc." Odmítl se vyjádřit k otázce, zda budoucí vláda může podniknout aktivní kroky proti tomuto nákupu.

Zdroj: Ministerstvo obrany, X, Česká televize

Tagy článku