Vývoz houfnic do Ázerbájdžánu – ČR až dosud uplatňovala restriktivní politiku. Chce CSG embargo obejít?

Vývoz houfnic do Ázerbájdžánu – ČR až dosud uplatňovala restriktivní politiku. Chce CSG embargo obejít?
Autor fotografie: Excalibur Army, Public domain|Popisek: Samohybná houfnice Dita
21 / 06 / 2024, 12:00

V polovině května se v médiích objevila informace o možném vývozu nejméně 70 samohybných houfnic Dita do Ázerbájdžánu výměnou za dodávky plynu. V cestě ovšem stojí embargo.

Podle Echo24 se Ázerbájdžán rozhodl pro nákup nejméně 70 samohybných houfnic Dita ráže 155 mm (délka hlavně 45 ráží). Houfnice vyvinula a vyrábí společnost Excalibur Army náležící do Czechoslovak Group. Nové houfnice byly představeny v roce 2021. Díky nizozemské podpoře jich devět dostane do výzbroje ukrajinské dělostřelectvo, ovšem prodej více než 70 kusů do Ázerbájdžánu je zakázka zcela jiného měřítka. Současně se však jedná o zakázku poněkud jiných souvislostí a především potenciálních překážek. „Za pozornost stojí, že oficiálním dodavatelem má být Slovensko, nikoli Česko,“ napsalo Echo24, což je opravdu významnou informací.

Jako export houfnic DANA a raketometů VAMPIRE v roce 2017?

 

Export dělostřeleckých systémů z produkce Czechoslovak Group do Ázerbájdžánu nevzbuzuje pozornost poprvé. V roce 2017 se objevily záběry houfnic Dana a salvových raketometů RM-70 Vampire ázerbájdžánské armády. Zbraňové systémy ale Česká republika v souladu s embargem OBSE do této země nevyvážela. Vysvětlením Czechoslovak Group bylo, že vyvezeny byly pouze podvozky Tatra přes Izrael na Slovensko, kde došlo k finální úpravě na samohybná děla a raketomety a dále opět přes Izrael přímo do Ázerbájdžánu.

Složitou konstrukci podrobně v roce 2019 popsal server investigace.cz, citující také vyjádření CSG: „Respektuje nejen oficiální zbrojní embarga OSN či EU, ale i ta neoficiální, kdy na základě zahraniční politiky ČR a jejich spojenců není umožňován vývoz do zemí, které sice nejsou předmětem mezinárodního závazného embarga, ale kam je vývoz vojenského materiálu např. z důvodu bezpečnostní situace nevhodný.“ Podle všeho se zdá, že k obdobnému, byť zřejmě jednoduššímu, postupu míří i aktuální dodávka více než 70 houfnic Dita, přičemž opět jde o zmíněné embargo z roku 1992.

MZV dlouhodobě uplatňovalo restriktivní politiku

Zeptali jsme se českého Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu, zda byla licenční správa požádána o vývozní licenci. Obě ministerstva se odmítla k jednotlivým žádostem v rámci licenčního řízení vyjádřit, ale vedoucí oddělení komunikace s médii MZV doplnila odpověď obecným sdělením k tomu, zda se Česká republika cítí být embargem vázána: „Při posuzování vývozů vojenského materiálu a civilních zbraní do Arménie MZV dlouhodobě uplatňovalo restriktivní politiku v souladu s politicky závazným zbraňovým embargem OBSE z roku 1992 na dodávky zbraní a munice silám, které se angažovaly v boji v oblasti Náhorního Karabachu. O jaké zbraně a munici se jednalo, embargo blíže nespecifikovalo a výklad byl tedy ponechán na každé členské zemi OBSE.“

Houfnice Dita

Česká republika tedy až dosud restriktivní politiku v souladu s embargem uplatňovala. Je tedy na místě se ptát, zda se situace v Náhorním Karabachu v důsledku nedávného vývoje a porážky Arcachu v jednodenním konfliktu v září 2023 zásadně mění, a zda by Česká republika měla svůj dosavadní přístup měnit. Jde o velmi složitou otázku, a nelze vyloučit, že se zopakováním modelu z roku 2017 bude exportér snažit komplikacím spojeným s českým přístupem k embargu vyhnout. Tentokrát nikoli prostřednictvím Izraele a Slovenska, ale jen Slovenska. Vzhledem k faktu, že houfnice Dita jsou české, vyráběné v Excalibur Army ve Šternberku, ale fakticky Slovensko tyto zbraně dodávat nemůže – koncovým uživatelem z ČR vyvezených komponent či systémů jednoznačně bude Ázerbájdžán, nikoli Slovensko.

Tagy článku