Hra o Arktidu: USA se hlásí o slovo, chtějí vybudovat svůj strategický přístav a rozmělnit ruský vliv v regionu

Hra o Arktidu: USA se hlásí o slovo, chtějí vybudovat svůj strategický přístav a rozmělnit ruský vliv v regionu
24 / 06 / 2019, 12:00

Je to region, v němž se střetávají zájmy velmocí. Nyní chtějí výrazněji promluvit do ,,boje" v Arktidě i USA, které hledají vhodné místo pro postavení přístavu.

Arktida láká především nerostným bohatstvím, neobjevenými zásobami ropy a zemního plynu. Je jasné, že se zde budou mísit zájmy velmoci díky globálnímu oteplování, které v Arktidě otevírá dříve netušené ekonomické možnosti. To velmoci pochopily poměrně rychle, zvláště pak Rusko, které chce oblast militarizovat a také tak činí.

Nyní se však do ,,hry" chtějí vložit i USA a hledají vhodné místo pro postavení svého strategického přístavu. Ten má přirozeně také úlohu alespoň částečně rozmělnit ruský vliv v Arktidě, který za posledních několik let vzrostl. S tím jistě souvisí též plány na postavení ledoborců, v nichž Američané výrazně zaostávají za Rusko (USA mají pouze 2 ledoborce). To již zejména do vojenské přítomnosti v Arktidě investovalo významné finanční částky,  a USA se tak nyní hlasitěji hlásí o ,,svůj" podíl v Arktidě, protože ruská expanze zde výrazně pokročila.

Pro USA, které dlouho sledovaly ruské počínání v Arktidě, mají samozřejmě význam strategické suroviny - ropa a zemní plyn. Ale nejen ty, Američané si ,,brousí zuby" také na vzácné minerály, zlato, diamanty a další zdroje ,,bohatství", pro něž stojí za to se nyní v regionu více angažovat než předtím. To názorně dokladoval i ministr zahraničí Mike Pompeo, který tento rok prohlásil, že ,,arktické námořní cesty se mohou stát Suezským a Panamským průplavem 21. století". Američané navíc poslaly do Arktidy své torpédoborce, aby ukázaly, že se s nimi v regionu musí počítat.

S tím, jak se chce v regionu angažovat i Čína, se z Arktidy může stát regulérní bojiště nejen o vliv a území, ale především pro již zmíněné suroviny, z nichž budou chtít globální hráči přirozeně vytěžit co nejvíce.

 

Zdroj: rt.com, defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace