Džihádisté z HTS získali v syrském Aleppu ruský Pancir-S1

Džihádisté z HTS získali v syrském Aleppu ruský Pancir-S1
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Pancir-S1
02 / 12 / 2024, 15:30

Ruský Pancir-S1 patří mezi nejmodernější protivzdušné systémy krátkého a středního dosahu Ruské federace. Bašár Asad si jich objednal padesát kusů. Teď minimálně o jeden z nich přišel.

Pancir-S1 byl vyvíjen od roku 1989 jako náhrada za systém PVO 2K22 Tunguska. Po rozpadu SSSR se jeho určení podle Missile Threat změnilo. Místo poskytování obrany letištím, raketovým silům, velitelským centrům a komunikačním polím, byl Pancir redefinován jako obrana krátkého dosahu pro ruské pozemní síly a systémy protivzdušné obrany delšího dosahu, jako jsou S-300, S-400 a S-500. Do služby Pancir-S1 vstoupil v roce 2003. Rusové avizují, že má být účinný i proti bezpilotním vzdušným prostředkům (UAV). Otázka zní, jak hodně detekuje velké a střední UAV, ale malé FPV nezachytává, narozdíl třeba od mnohem staršího Gepardu, prakticky vůbec. Jedním z důsledků je modernizace Pancir-SMD-E představená na výstavě Armija 2024

Technická specifikace Pancir-S1

 

Pancir-SMD-E přišel o děla, ta byla nahrazena malými raketami TKB-1055. Zajímavá volba, protože západ se na platformách Skynex, Skyranger, Mantis nebo Tridon Mk2 soustředí na rychlopalná děla. Otázkou je již standardně právě kvalita radarů. Pancir-S1 používá rakety 95YA6 a dvě dvojitá rychlopalná protiletadlová děla 2A38M proti bitevním letadlům, vrtulníkům, naváděné munici a UAV. Polovodičový vyhledávací radar může sledovat až dvacet cílů o velikosti letadla na vzdálenost 36 kilometrů. Po detekci si systém nebo operátor mohou vybrat, zda bude cíl sledován pomocí infrazaměřování nebo vysokofrekvenčního radaru. Celá instalace umožňuje zasáhnout až čtyři cíle současně. 

Právě číslo čtyři jasně říká, že Pancir-S1 nebyl primárně určen proti dronům. Hejno UAV by prostě nezvládl. Dosah raket 57E6 je dvacet kilometrů do maximální výšky deset kilometrů ale pouze pro letadla. Podzvukové střely s plochou dráhou letu zasáhne při parametrech dvanáct a šest kilometrů. Pomocí svých děl může Pancir-S1 zaútočit na vzdušné cíle ve výšce 4 km v maximální výšce 3 km. Každá zbraň může vystřelit až 40 ran za sekundu a má sekundární schopnost útočit na pozemní cíle. Podle Military History je reakční doba systému čtyři až šest sekund a pravděpodobnost zásahu raketou je vyšší než 0,7. Pochopitelně se vychází z ruských údajů. 

Pancir-S1 lze integrovat společně s S-400 do dvouvrstvého systému protivzdušné obrany. Systém je na kolovém podvozku. SAE ho mají na MAN 8x8, to je trochu rarita, ruský systém na západním vozidle. Údajný první bojový sestřel přišel v červnu 2012 právě v Sýrii. Týkal se tureckého RF-4E. Rusové se podle anglické Wikipedie na ARMY-2017 chlubili tím, že v Sýrii sestřelil Panzir-S1 dvanáct cílů včetně UAV Heron, Bayraktar, RQ-21A, také různé rakety a aerostat (prostředek lehčí než vzduch). Na začátku října 2017 bylo oznámeno, že Pancir zničil dvě rakety MLRS Grad odpálené ISIS.

Pancir-S1

Pancir-S1 v Sýrii a na Ukrajině 

 

Trochu klasikou byl čtrnáctý duben 2018 opět v Sýrii. Americké, britské a francouzské síly vypálily salvu 103 střel vzduch-země a střel s plochou dráhou letu na osm různých lokací. Podle ruských zdrojů 25 raket Pancir-S1 odpálených v reakci na to zničilo 23 přilétajících raket. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že žádné spojenecké rakety sestřeleny nebylyNa Ukrajině bylo podle Oryxu ruských systémů 22 zničeno a dva zajaty. Působení Pancir-S1 je tam především spojeno s ochranou Moskvy, Putinovy dači a neschopnosti ubránit sám sebe proti UAV. Především tedy zřejmě FPV dronům, které není schopen lokalizovat díky radarů. Primárně na to prostě nebyl konstruován. 

Newsweek přišel s tím, že při ofenzivě povstalců v Sýrii se militantní skupina Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) zmocnila jednoho systému Pancir-S1. To potvrzuje polský WPetech a snímky na síti X. Ruské ani syrské zdroje událost zatím nepotvrdily. V každém případě se syrští povstalci zmocnili značného množství techniky a nutí Rusko reagovat, aby podpořilo jednoho z mála spojenců, Bašára Asada. Kreml již na pozice povstalců provedl letecké údery. Otázka zní, jak velká je aktivita ISIS, sekulárních protirežimních povstalců a jiných džihádistických skupin. HTS jsou rozhodně islamistě, kteří budou spolupracovat s ISIS bez větších obtíží. 


 

Tagy článku

-->