foto: The U.S. National Archives / Picryl/Tank T-72 (ilustrační foto)
Ukrajinskému pluku Azov určenému pro speciální mise se ve spolupráci se členy 95. letecké útočné brigády povedl vskutku husarský kousek, při němž byl zajat tank T-72 s velmi cenným vybavením. Problematická jednotka Azov tak dost možná pomůže Ukrajině vyzrát nad technologií ruských rušiček
V sobotu 6. dubna se na sociální síti X objevily záběry zachycující velmi specifický příběh. Operace ukrajinských jednotek probíhající v nespecifikovaný čas a místě provedená v řádu několika hodin měla za cíl nejprve poškodit modernizovaný tank T-72B3M přezdívaný jako „Car”. Z dostupných záběrů je patrné, že byl tank opatřen několika vrstvami ochrany, včetně reaktivního pancíře, kamufláže, ale především také rušícího zařízení umístěného na věži tanku.
I přes tato opatření se však nezdá, že by byl stroj krytý také klecovým pancířem nebo jinou formou ochrany potřebnou proti útokům UAV. Tank byl proto dle ukrajinských zdrojů několikrát zasažen dronem, což vedlo k opuštění stroje jeho posádkou. Ukrajinské jednotky však nepřestaly s konáním dalších útočných manévrů, jimiž chtěly tank definitivně vyřadit z provozu. Při útocích si však všimly, že je na věži tanku posazeno velmi specifické rušící zařízení, pravděpodobně určené pro elektronickou válku.
Došlo tak k přehodnocení cíle jejich mise a namísto likvidace měl být stroj zajat, aby jeho ruská vojenská technologie mohla být dále analyzována. Jelikož se tank T-72 vyskytoval přibližně 400 metrů od ruských jednotek, byli k němu ukrajinští vojáci vysláni až v noci. Díky náhradním dílům přivezeným na místo se jim podařilo stroj provizorně opravit a následně jej odvézt do bezpečí. Tank měl proto nejspíš fungovat jako zařízení, které neslo zatím nespecifikovaný systém určený pro elektronický boj.
Podle ukrajinských zdrojů se totiž tank a jeho vybavení ukázaly být velmi efektivní proti FPV dronům, jelikož byly schopné zničit řadu spojení mezi operátorem a UAV, které byly směrem ke stroji vyslány. Zařízení bylo podle ukrajinských zdrojů složeno přibližně ze šesti rušících stanic napojených na dvě antény, jež byly schopné narušovat spojení mezi dronem a operátorem na různých frekvencích. Rušící stanice navíc byly na tanku připevněny velmi provizorně.
Rušící stanice k ničemu
Celá konstrukce se nacházela na dřevěné paletě a držela na místě pouze díky kovovým lanům. Podle Ukrajinců se proto nejspíš jednalo o provizorní testovací konstrukci, která měla za úkol zjistit, zda je zařízení možné použít při bojovém nasazení. Od zajetí rušící stanice si tak nyní ukrajinské jednotky slibují zjištění bližších informací o technologii nepřítele a současně vylepšení svých vlastních zbraňových systémů, které by měly být schopné této hrozbě v budoucnu odolat.

Pluk Azov spadající pod Ukrajinskou národní gardu se základnou v Mariupolu ležícím u Azovského moře je spojen hned s několika kontroverzními skutečnostmi. Někteří jeho členové byli otevřenými podporovateli ultrapravice a neonacismu a ruskou propagandou byli využiti k obhajobě narativu o „denacifikaci Ukrajiny”. Mezi roky 2014 a 2022 byli někteří jeho příslušníci obviněni z porušování lidských práv, rabování a dokonce také mučení civilního obyvatelstva, za což byla pluku odejmuta americká finanční a vojenská podpora. I když příběh vypadá velmi věrohodně a fotografie prokazatelně hovoří o dočasnosti konstrukce, je nyní otázkou, jak efektivně dokáže být získaná technologie využita.
Tagy