foto: U.S. Navy, Public domain/Americké námořnictvo brání civilní lodě v Rudém moři
Dvanáct zemí ve středu vydalo společné varování Íránem podporovaným Hútíům v Jemenu. Požadují, aby přestali útočit na obchodní lodní dopravu v Rudém moři. Varování neupřesňuje, jaká opatření budou přijata, pokud budou tyto útoky pokračovat.
Válečné lodě Spojených států, Velké Británie a Francie již sestřelily větší množství húthijských raket a bezpilotních letounů, které mířily na lodní dopravu v jižní části Rudého moře. Vrtulníky amerického námořnictva rovněž potopily húthijské čluny, které na ně zahájily palbu. V sérii prohlášení americké centrální velení uvedlo, že posádka torpédoborce USS Gravely nejprve sestřelila dvě protilodní balistické střely vypálené na loď Maersk Hangzhou plující pod vlajkou Singapuru v sobotu pozdě večer poté, co plavidlo nahlásilo, že bylo zasaženo raketou dříve večer, když proplouvalo jižní částí Rudého moře.
Čtyři malé čluny pak v neděli brzy ráno zaútočily na stejnou nákladní loď střelbou z ručních zbraní a povstalci se pokusili nalodit na plavidlo, uvedlo americké námořnictvo. USS Gravely a vrtulníky z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower reagovaly na tísňové volání lodi Maersk Hangzhou a vydaly ústní varování útočníkům, kteří odpověděli palbou na vrtulníky. "Vrtulníky amerického námořnictva v sebeobraně opětovaly palbu," potopily tři ze čtyř člunů a zabily lidi na palubě, zatímco čtvrtý člun z oblasti uprchl, uvedlo americké centrální velení. Nebyly hlášeny žádné škody na americkém personálu či vybavení ani oběti z nákladní lodi.
Včera vydané společné varování dvanácti vlád neuvádí další kroky, které v případě dalších hútíjských útoků podniknou, ale médii již proběhla informace, že Spojené státy a Velká Británie připravují sérii leteckých úderů, do nichž by se mohly zapojit i některé další státy. Pozoruhodný je určitý distanc Saúdské Arábie, jež přitom s Hútíji vede intenzívní konflikt od roku 2015, a také Spojených arabských emirátů. Důvodem zřejmě je ochlazení vztahů obou monarchií se Spojenými státy, a také jejich choulostivá situace ve vztahu k napadnému Izraeli, proti němuž rovněž Hútíjové, byť s chabými výsledky, útočí. Spojené státy ani další západní mocnosti situaci týkající se námořní plavby kolem Jemenu explicitně do souvislosti s podporou Izraele nedávají. Arabská veřejnost je ovšem v době eskalace od 7. října velmi citlivá a vlády obou zemí to musejí brát v potaz.

Bahrajnský analytik Jusuf Mubarak pro Breaking Defense uvedl, že země Perského zálivu se pravděpodobně také cítily ze strany USA poněkud odstrkované, když se dříve snažily upozornit na rizika plynoucí z aktivit a politiky hútíjských povstalců v Jemenu. A podle rovněž bahrajnského publicisty a politologa Abdullaha Al Junaid je americká politika dvojznačná, pokud jde o to, jak se vypořádat s bezpečnostními hrozbami, pokud je jejich zdrojem buď Írán, nebo íránské zbraně a Íráném podporované skupiny v regionu, jako jsou právě Hútíové. Zdá se tedy, že Spojené státy platí určitou mezinárodně politickou cenu za to, že dosud tato rizika z nejasných důvodů podceňovaly, případně hledaly jakési střední cesty. Bez významu současně nemusí být rovněž fakt, že Saúdská Arábie na začátku roku oficiálně přistoupila k uskupení BRICS, jež dosud zahrnovalo Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty, Egypt, Írán, a Etiopii.
Společné prohlášení vlád Spojených států, Austrálie, Bahrajnu, Belgie, Dánska, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Singapuru a Spojeného království
Uznávajíce široký konsenzus, který vyjádřilo 44 zemí světa dne 19. prosince 2023, jakož i prohlášení Rady bezpečnosti OSN ze dne 1. prosince 2023, odsuzující útoky Hútíů proti obchodním plavidlům proplouvajícím Rudým mořem, a s ohledem na pokračující útoky, včetně výrazné eskalace v uplynulém týdnu zaměřené na obchodní plavidla, s použitím raket, malých člunů a pokusů o únosy,
Tímto opakujeme následující a varujeme Hútíe před dalšími útoky:
Pokračující útoky Hútíů v Rudém moři jsou nezákonné, nepřijatelné a hluboce destabilizující. Pro záměrné útoky na civilní lodní dopravu a námořní plavidla neexistuje žádné zákonné ospravedlnění. Útoky na plavidla, včetně komerčních plavidel, za použití bezpilotních letounů, malých člunů a raket, včetně prvního použití protilodních balistických střel proti těmto plavidlům, představují přímé ohrožení svobody plavby, která slouží jako základ globálního obchodu na jedné z nejkritičtějších vodních cest světa.
Tyto útoky ohrožují životy nevinných lidí z celého světa a představují významný mezinárodní problém, který vyžaduje kolektivní akci. Téměř 15 % světového námořního obchodu prochází Rudým mořem, včetně 8 % světového obchodu s obilím, 12 % námořně obchodované ropy a 8 % světového obchodu se zkapalněným zemním plynem. Mezinárodní lodní společnosti stále přesměrovávají svá plavidla kolem mysu Dobré naděje, což zvyšuje náklady a prodlužuje dodávky zboží o značné týdny a v konečném důsledku ohrožuje pohyb důležitých potravin, pohonných hmot a humanitární pomoci po celém světě.
Naše poselství je nyní jasné: vyzýváme k okamžitému ukončení těchto nezákonných útoků a k propuštění nezákonně zadržovaných plavidel a posádek. Hútíové ponesou odpovědnost za následky, pokud budou i nadále ohrožovat životy, globální ekonomiku a volný tok obchodu na kritických vodních cestách v regionu. Jsme i nadále odhodláni dodržovat mezinárodní řád založený na pravidlech a jsme odhodláni hnát zlovolné aktéry k odpovědnosti za nezákonná zadržení a útoky.
Zdroj: Whitehouse.com; Breaking Defense; The Drive
Tagy