Hútíjští teroristé si koledují a z USA přichází poslední varování. Amerika ale platí za dosavadní laxnost k Íránu

Hútíjští teroristé si koledují a z USA přichází poslední varování. Amerika ale platí za dosavadní laxnost k Íránu
Autor fotografie: U.S. Navy, Public domain|Popisek: Americké námořnictvo brání civilní lodě v Rudém moři
04 / 01 / 2024, 14:00

Dvanáct zemí ve středu vydalo společné varování Íránem podporovaným Hútíům v Jemenu. Požadují, aby přestali útočit na obchodní lodní dopravu v Rudém moři. Varování neupřesňuje, jaká opatření budou přijata, pokud budou tyto útoky pokračovat.

Válečné lodě Spojených států, Velké Británie a Francie již sestřelily větší množství húthijských raket a bezpilotních letounů, které mířily na lodní dopravu v jižní části Rudého moře. Vrtulníky amerického námořnictva rovněž  potopily húthijské čluny, které na ně zahájily palbu. V sérii prohlášení americké centrální velení uvedlo, že posádka torpédoborce USS Gravely nejprve sestřelila dvě protilodní balistické střely vypálené na loď Maersk Hangzhou plující pod vlajkou Singapuru v sobotu pozdě večer poté, co plavidlo nahlásilo, že bylo zasaženo raketou dříve večer, když proplouvalo jižní částí Rudého moře.

Čtyři malé čluny pak v neděli brzy ráno zaútočily na stejnou nákladní loď střelbou z ručních zbraní a povstalci se pokusili nalodit na plavidlo, uvedlo americké námořnictvo. USS Gravely a vrtulníky z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower reagovaly na tísňové volání lodi Maersk Hangzhou a vydaly ústní varování útočníkům, kteří odpověděli palbou na vrtulníky. "Vrtulníky amerického námořnictva v sebeobraně opětovaly palbu," potopily tři ze čtyř člunů a zabily lidi na palubě, zatímco čtvrtý člun z oblasti uprchl, uvedlo americké centrální velení. Nebyly hlášeny žádné škody na americkém personálu či vybavení ani oběti z nákladní lodi.

Včera vydané společné varování dvanácti vlád neuvádí další kroky, které v případě dalších hútíjských útoků podniknou, ale médii již proběhla informace, že Spojené státy a Velká Británie připravují sérii leteckých úderů, do nichž by se mohly zapojit i některé další státy. Pozoruhodný je určitý distanc Saúdské Arábie, jež přitom s Hútíji vede intenzívní konflikt od roku 2015, a také Spojených arabských emirátů. Důvodem zřejmě je ochlazení vztahů obou monarchií se Spojenými státy, a také jejich choulostivá situace ve vztahu k napadnému Izraeli, proti němuž rovněž Hútíjové, byť s chabými výsledky, útočí. Spojené státy ani další západní mocnosti situaci týkající se námořní plavby kolem Jemenu explicitně do souvislosti s podporou Izraele nedávají. Arabská veřejnost je ovšem v době eskalace od 7. října velmi citlivá a vlády obou zemí to musejí brát v potaz.

USS Gravely (DDG-107) v roce 2013

Bahrajnský analytik Jusuf Mubarak pro Breaking Defense uvedl, že země Perského zálivu se pravděpodobně také cítily ze strany USA poněkud odstrkované, když se dříve snažily upozornit na rizika plynoucí z aktivit a politiky hútíjských povstalců v Jemenu. A podle rovněž bahrajnského publicisty a politologa  Abdullaha Al Junaid je americká politika dvojznačná, pokud jde o to, jak se vypořádat s bezpečnostními hrozbami, pokud je jejich zdrojem buď Írán, nebo íránské zbraně a Íráném podporované skupiny v regionu, jako jsou právě Hútíové. Zdá se tedy, že Spojené státy platí určitou mezinárodně politickou cenu za to, že dosud tato rizika z nejasných důvodů podceňovaly, případně hledaly jakési střední cesty. Bez významu současně nemusí být rovněž fakt, že Saúdská Arábie na začátku roku oficiálně přistoupila k uskupení BRICS, jež dosud zahrnovalo Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty, Egypt, Írán, a Etiopii.

Společné prohlášení vlád Spojených států, Austrálie, Bahrajnu, Belgie, Dánska, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Singapuru a Spojeného království

Uznávajíce široký konsenzus, který vyjádřilo 44 zemí světa dne 19. prosince 2023, jakož i prohlášení Rady bezpečnosti OSN ze dne 1. prosince 2023, odsuzující útoky Hútíů proti obchodním plavidlům proplouvajícím Rudým mořem, a s ohledem na pokračující útoky, včetně výrazné eskalace v uplynulém týdnu zaměřené na obchodní plavidla, s použitím raket, malých člunů a pokusů o únosy,

Tímto opakujeme následující a varujeme Hútíe před dalšími útoky:

Pokračující útoky Hútíů v Rudém moři jsou nezákonné, nepřijatelné a hluboce destabilizující. Pro záměrné útoky na civilní lodní dopravu a námořní plavidla neexistuje žádné zákonné ospravedlnění. Útoky na plavidla, včetně komerčních plavidel, za použití bezpilotních letounů, malých člunů a raket, včetně prvního použití protilodních balistických střel proti těmto plavidlům, představují přímé ohrožení svobody plavby, která slouží jako základ globálního obchodu na jedné z nejkritičtějších vodních cest světa.

Tyto útoky ohrožují životy nevinných lidí z celého světa a představují významný mezinárodní problém, který vyžaduje kolektivní akci.  Téměř 15 % světového námořního obchodu prochází Rudým mořem, včetně 8 % světového obchodu s obilím, 12 % námořně obchodované ropy a 8 % světového obchodu se zkapalněným zemním plynem. Mezinárodní lodní společnosti stále přesměrovávají svá plavidla kolem mysu Dobré naděje, což zvyšuje náklady a prodlužuje dodávky zboží o značné týdny a v konečném důsledku ohrožuje pohyb důležitých potravin, pohonných hmot a humanitární pomoci po celém světě.

Naše poselství je nyní jasné: vyzýváme k okamžitému ukončení těchto nezákonných útoků a k propuštění nezákonně zadržovaných plavidel a posádek.  Hútíové ponesou odpovědnost za následky, pokud budou i nadále ohrožovat životy, globální ekonomiku a volný tok obchodu na kritických vodních cestách v regionu. Jsme i nadále odhodláni dodržovat mezinárodní řád založený na pravidlech a jsme odhodláni hnát zlovolné aktéry k odpovědnosti za nezákonná zadržení a útoky.

Zdroj: Whitehouse.com; Breaking Defense; The Drive

Tagy článku