Hútíové přitvrzují, US Navy dozbrojuje F-18 a EA-18G legendárními AIM-9X

Hútíové přitvrzují, US Navy dozbrojuje F-18 a EA-18G legendárními AIM-9X
Autor fotografie: Naval Air Systems Command / Public domain|Popisek: F/A-18E Super Hornet
09 / 05 / 2024, 07:00

US Navy musela v důsledku zvýšeného počtu útoků hútíjských dronů a balistických raket dozbrojit svoje letouny F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler patřící pod letadlovou loď USS Dwight D. Eisenhower. Letadla F-18 dostaly větší počet střel AIM-9X Sidewinder a u EA-18G jde dokonce o první historické použití této munice.

Podle informací webového portálu The War Zone byly letadla F/A-18E/F Super Hornet amerického námořnictva poprvé viděny s novou kombinací a trochu zvýšenou kapacitou zbraňových systémů určených pro likvidaci dronů polovojenské islamistické skupiny Hútíů. US Navy se k přezbrojení svých F/A-18E/F a EA-18G Growler patřících do flotily letadlové lodi třídy Nimitz USS Dwight D. Eisenhower rozhodla po vyhodnocení zkušeností z operace Prosperity Guardian sloužící k ochraně především obchodních plavidel v oblasti Rudého moře, Adenského zálivu a průlivu Bab-al-Mandab. 

Přezbrojení spočívá ve zvýšení počtu střel u obou druhů letounů a je výsledkem stále se zhoršující bezpečností situace vyvolané útoky Hútiů podporovaných íránským režimem. Ty se odehrávají již od začátku války v Gaze vyvolané napadením Izraele tisíci teroristy Hamásu a dalších radikálních skupin v sobotu 7. října 2023. Informace o stále se zvyšujícím množství dronových útoků koneckonců dokládají také fotografie letounů F-18 patřících pod USS Dwight D. Eisenhower objevující se od poloviny dubna. Na nich jsou vidět letouny s namalovanými  symboly zneškodněných hútijských dronů. 

 

Dalším důkazem zintenzivnění bojů s hútijskými drony a balistickými raketami, k němuž došlo v posledních měsících, bylo také nutné dozbrojení, které musela podstoupit hlavní vlajková loď britských sil v rámci operace Prosperity Guardian, raketový torpédoborec HMS Diamond. Plavidlo muselo na čas opustit oblast, aby v Gibraltaru doplnilo zásoby především svých střel Aster pro protivzdušný systém Sea Viper. V misi ji dočasně nahradila o něco starší a méně vybavená fregata HMS Richmond

 

F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler dostávají víc AIM-9X

Na fotografiích US Navy z poloviny dubna je patrné, že stíhací bombardéry F/A-18E/F Super Hornet jsou vybaveny sadou pěti radarem naváděných nadzvukových střel AIM-120 AMRAAM středního doletu a čtyřmi raketami krátkého dosahu vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder. Oba tyto zbraňové systémy používají letouny F-18 již desítky let, ale kvůli hrozbě hútíjských dronů oproti původnímu počtu možných střel, došlo k přidání dalších dvou raket AIM-9X Sidewinder na závesy na křídlech bombardérů. Těch by teoreticky letoun F-18 mohl nést až 10 kusů. 

Nasazení střel AIM-9X na letadlech EA-18G Growler, je však oproti jejich použití u bombardérů F-18, pravděpodobně úplnou novinkou, protože pro tento typ střel nebyl letoun sloužící pro elektronický boj původně určen. EA-18G Growler je totiž vybaven množstvím rušiček a senzorů, které podávaly informace dalším strojům, které následně vykonávaly útok. Dvoumístný palubní letoun Boeing EA-18G Growler svou konstrukcí vychází z letounu F-18, má stejný radar a některé zbraňové systémy a často funguje jako jeho doprovod při různých bojových misí. 

Letoun EA-18G Growler

Letadlové lodě třídy Nimitz, mezi něž patří také USS Dwight D. Eisenhower, mají podle údajů studie The military balance 2024 britského Mezinárodního institutu pro strategická studa na své palubě až 55 bombardérů F/A-18E/F Super Hornet nebo stíhacích letounů F-35C Lightning II, čtyři EA-18G Growler, stejný počet letounů včasné výstrahy E-2C/D Hawkeye a šest vrtulníků MH-60R/S Seahawk. USS Dwight D. Eisenhower je letadlovou lodí s jaderným pohonem, která byla uvedena do provozu již v roce 1977. 

 

Tagy článku